Hoppa till innehåll


Vilken Jaktradio är bäst?


38 replies to this topic

#1 OFFLINE   Brobyjägarn

Brobyjägarn

    Ekorrjägare

  • Ekorrjägare
  • 42 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Österbymo
  • Interests:Jaga

Skrivet 04 Feb 2012, 22:25

Tja.
Måste fixa en ny jaktradio till mästa sesong.
Men vad ska man köpa?

Tips.

Vad har ni för å nakdelar.

Ha de

#2 OFFLINE   Minken88

Minken88

    Småviltsjägare

  • Bloggers
  • 132 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Sverige
  • Interests:Basset fauve de Bretagne

Skrivet 04 Feb 2012, 22:35

Själv när jag köpte en radio 155:a så blev det en Lafayette, helt enkelt pga av att den är varken för stor eller liten, utan lagom. Knapparna är otroligt lätta att använda trots frusna fingrar, sen ett + till i kanten är att trots..av egna erfarenheter så tål den (även som anvisningen säger) vatten på sig utan större problem, stöt tålig.
Även..
Lätta inställningar, tydlig display, ca 12tim driftstid vid sparsamt radioprat och låg volym (öronsnäcka). Annars ligger det på 8tim. Om man svarar själv i radion ofta.

Har alltså ägt denna radio under 6mån nu..visst inte mycket att komma med. men gud så nöjd man e :D

Ja sen förövrigt så är detta min första radio överlag ;)
Basset fauve de Bretagne "Trollpackans Imperator" Kul på passet? Jaga med Basset :)

#3 OFFLINE   Dr Krall

Dr Krall

    Jägare

  • Bloggers
  • 549 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Härjedalen
  • Interests:Take a wild guess ;)

Skrivet 04 Feb 2012, 22:47

Har haft ett antal Lafayette genom åren, samt nu senast en Genzo. Allt jag haft tidigare ter sig dock som leksaker jämfört med senaste radion jag köpte. Det märks att denna byggs efter en annan standard. Albecom och Icom anser jag vara de två bästa fabrikaten.

http://www.albecom.se/

Albecom Albe V1 kombipaket (dvs en 31 och en 155 Mhz radiodel + ett gemensamt batteri & bordsladdare) är det som jag har nu. Kunde inte vara mer nöjd B)

Albe_31_155_svart_oran.jpg

"Should you encounter someone in the field carrying a 358 winchester, you might listen up - he's likely to be a real hunter"

Nick Caico - bigbores.com

Postad bild


#4 ONLINE   Wizard

Wizard

    Trolljägare

  • Administrators
  • 9873 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Övedskloster, Skåne

Skrivet 04 Feb 2012, 23:20

ICOM Prohunt F34 är den i mina ögon och med mina krav den absolut bästa radion.

Förutom att den är driftsäker och stabil som tusan och har bra mottagning och ljud är det den särklass lättaste radion att ställa in!
Jag jagar ofta med pilotton och en del radioapparater som folk kommer med är fanimig nästan omöjliga att ställa in och denna klarar vem som helst av att ratta.

Man byter mellan pilot och öppen och tillbaka på mindre än en sekund vilket är viktigt när man t ex går som hundförare i närhet av andra jaktlag och man behöver hålla kontakt även med dem eller bara kunna lyssna in på alla andra men sedan snabbt bara kunna svara lokalt.

Har aldrig hört talas om en ICOM F34 som har pajjat heller och det kan vara en hint ;)

Vad gäller tillbehör så gillar jag verkligen utbudet.

p.s de flesta jägarna har inte en aning om hur man ställer in en radio och då är denna lämplig.
Engelsk Springer Spaniel; Workingwess Amazing Port Ellen
Engelsk Springer Spaniel; Workingwess Brilliant Supernova

Postad bildRöda punktens dag - för alla som är drabbade av vargen så tänder vi ett "ljus" den 5:e Februari

Browning GTi Ultra Sporter 12/70 27.5" - Teague Chokes
Merkel 147E 20/76 SBS
Tikka T3 Varmint .308 - Robertson TAC - ASE Utra jet-Z™ COMPACT - Atlas bipods - Premier Heritage 5-25x56mm Tactical
Sako 85 Hunter Laminated Stainless 9.3x62 - Aimpoint H34L
Classic 90 6.5x55 - Weaver 3-9x40 - RCC-T41
CZ 453 Varmint 22LR - Nytt sikte på g

Postad bild
Min blog: politisktinkorrektpappa.wordpress.com

#5 OFFLINE   Hipshot

Hipshot

    Behöver vård

  • Administrators
  • 16252 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Roslagen

Skrivet 05 Feb 2012, 00:52

Har en Icom V2 och efter typ 5-6 år tvingades jag byta ett batteri men iövrigt funkar den. Hustrun har en likadan och den har inte haft ngr problem alls. De är så bra att jag köpte en till när jag hittade en billigt här på formet, good shit!

mvh!
TDI CHAMPION 2012

#6 OFFLINE   Outdoorsman

Outdoorsman

    Erfaren jägare

  • SJF
  • 1777 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Vendel

Skrivet 05 Feb 2012, 08:14

Ska införskaffa ny radio även jag... jagar delvis ellöst, så att säga, och vill därmed kunna ha lösa batteripack som man enkelt kan byta till. Vilket alla apparater hade förr, men få har nu för tiden... dessutom tar ju batterierna slut efter ett tag, och då gör det inget om man slipper hålla på och plocka isär radion. Har någon av ovanstående lösa batteripack?
Mvh

Fredrik Widemo

Vårdar det vilda

Fredrik Widemos blogg

#7 OFFLINE   Pertan

Pertan

    Storviltsjägare

  • Moderators
  • 6904 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:På en udde i östersjön

Skrivet 05 Feb 2012, 09:11

Skulle jag ligga i tid att byta skulle det bli en Garmin Rino eller en Hunter som jag har idag dock skulle jag prova en F1, det var den jaktradio som hade absolut minst reklamationer. De som har Zodiac hörs väldigt bra i jaktlaget
http://www.pertan.nu

Använd dina medmänniskors starka sida istället för att reta dig på deras brister.

#8 OFFLINE   lsjonsson

lsjonsson

    Bortom all hjälp...

  • Bloggers
  • 30197 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Emigrerat från Huskvarna till Kalix via Aneby och Luleå.

Skrivet 05 Feb 2012, 09:17

Eftersom vi jagar med 31:or ännu så har jag en Lafayette micro 4 och förra året så köpte jag till Li-ion batteri. :wub:
http://www.lafayette...ive_page_id=130
Under den gångna hösten har jag inte behövt att ladda den ännu och jag behöver inte underhållsladda den heller, för det räcker med att jag laddar den någon dag före jakten till hösten. Allt enl. instruktionerna som följde med.

Fredrik: Eftersom du jagar ellöst så vore det bästa för dig, skulle jag tro. Visst gick Li-ion batteriet på drygt 1000 kr men det var det värt.
Vi har ett antal högspänningsledningar som går genom våra marker och dom brukar ha en viss förmåga att störa och suga ut strömmen ur batteriet men jag hade inga problem med det. :)
/Stefan/
Medlem i Jaktsidans 8 MM Rem. Mag.klubb.
Det enda sättet att upptäcka gränserna för det möjliga är att gå en liten bit förbi dem in i det omöjliga.
/Arthur C. Clarke



Cigarren sysselsätter både händer och mun. Därigenom har jag många gånger undgått frestelsen att antingen strypa eller bita folk som har irriterat mig.
/Winston Churchill

Rem. 700 Safari 416 rem. mag. m. Helia S 1,5-6*42
Rem. 700 BDL 8 mm rem. mag.
A-frame om jag själv får välja!
Grundare av Robsofts Remington 700 Safari- & Remington 700 Magnumsällskapet.
http://forum.robsoft...p?f=21&t=100304
HVA 1900 .308 win. m. Helia S 1,5-6*42
HVA 1410 C
Engelsk Setter.
http://www.avanza.se/aza/home/home.jsp

Postad bildTänd ett ljus 5/2 till de vargdrabbade.
VVS=Våga Vägra Syntetkolv

VVIKEA=Våga Vägra IKEA

#9 OFFLINE   T-Grön

T-Grön

    Ekorrjägare

  • Ekorrjägare
  • 67 Inlägg:
  • Gender:Male

Skrivet 06 Feb 2012, 00:55

Jag har varit notorisk radiomördare i många år. Oftast fått köpa nytt en gång per år. Detta tills jag skaffade Icom för 6 år sedan. Som vanligt köpte jag två för jag antog att det var som vanligt att de går sönder, men icke!
Inför årets jakt bytte jag batterier i båda för att vara säker.
Jag har haft de flesta andra märken utom Albecom å de har inte imponerat på mig.

Bottenrekordet har den gamla typen av Laffayette som bara heter micro 31mhz, den höll exakt 7 minuter innan den brann ihop!
Har förresten en micro 4 i 31mhz som konstigt nog funkar , fast det är klart, den används bara några dagar per år.
Så i min värld regerar Icom, framförallt är det billigt i längden.
Obs, jag har inget samröre eller är någon handlare utan bara vanlig hundförare, och radiomarodör enl frugan!

#10 OFFLINE   MartinJ1

MartinJ1

    Småviltsjägare

  • Bloggers
  • 204 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Jönköping

Skrivet 06 Feb 2012, 08:32

Jag har denna säsong använt Genzo och är väldigt nöjd. Billig, lång batteritid och enkel att använda.

#11 OFFLINE   Ijahman

Ijahman

    Storviltsjägare

  • Bloggers
  • 6228 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Haninge

Skrivet 06 Feb 2012, 08:43

Min senaste radio har hållit i 5 år nu och den fungerar felfritt.
Har lämnat in den på service en gång. Nu innan älgsässongen. Den fick ett nytt skal och genomgång av samtliga lödningar. Gick på 500:-
Batterierna håller fortfarande lika länge. (Har två som jag byter mellan.)
Radion är en Hunter MK16+

Supernöjd med den.


Mvh John

#12 OFFLINE   Jacob

Jacob

    Småviltsjägare

  • Bloggers
  • 242 Inlägg:

Skrivet 06 Feb 2012, 09:39

Genzo royal från hylte lantmän säger jag bara. Bra pris, rejält tålig, enkel att använda och tydlig display.

#13 OFFLINE   Freddan78

Freddan78

    Jägare

  • Bloggers
  • 623 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Kode

Skrivet 06 Feb 2012, 10:06

Har en gammal Albecome PD1000A den har hängt med i över 10 år och har aldrig strulat, har inte ens behövt byta batteri på den. Radion har levt ett tufft liv och tom liggat under vaten ett par gånger under eftersöksstrapatser.
Nu börjar denna bli lite omordern så kanske byter om man skulle få någon slant över och om det blir aktuellt så kommer det lätt bli en Albecome igen, möjligtvis en Icom.
Har även en Laffayette micro 3+ (31:a) den har jag behövt köpa nytt batteri till vart annat år, nästa gång det pajar, vilket borde vara nästa säsong så slänger jag skiten och köper något bättre.
-De é sköj när det smäller!!!

#14 OFFLINE   Hipshot

Hipshot

    Behöver vård

  • Administrators
  • 16252 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Roslagen

Skrivet 06 Feb 2012, 10:22

Osäker.. men jag tror att det finns batterifack för AAA-batterier till Icom. Kolla Hylte, de brukar kunna ha det mesta på sin hemsida.

Mvh!
TDI CHAMPION 2012

#15 OFFLINE   lsjonsson

lsjonsson

    Bortom all hjälp...

  • Bloggers
  • 30197 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Emigrerat från Huskvarna till Kalix via Aneby och Luleå.

Skrivet 06 Feb 2012, 10:24

Visa inläggFreddan78 på 06 Feb 2012, 10:06 sade:

Har en gammal Albecome PD1000A den har hängt med i över 10 år och har aldrig strulat, har inte ens behövt byta batteri på den. Radion har levt ett tufft liv och tom liggat under vaten ett par gånger under eftersöksstrapatser.
Nu börjar denna bli lite omordern så kanske byter om man skulle få någon slant över och om det blir aktuellt så kommer det lätt bli en Albecome igen, möjligtvis en Icom.
Har även en Laffayette micro 3+ (31:a) den har jag behövt köpa nytt batteri till vart annat år, nästa gång det pajar, vilket borde vara nästa säsong så slänger jag skiten och köper något bättre.

Underhållsladdar du batteriet på den för det är väl ett vanligt Ni-MH-batteri till den? Det ska man göra var tredje mån ungefär.

Eftersom vi jagar med 31:or ännu så har jag en Lafayette micro 4 och förra året så köpte jag till Li-ion batteri. :wub:
http://www.lafayette...ive_page_id=130
Under den gångna hösten har jag inte behövt att ladda den ännu och jag behöver inte underhållsladda den heller, för det räcker med att jag laddar den någon dag före jakten till hösten. Allt enl. instruktionerna som följde med.
/Stefan/
Medlem i Jaktsidans 8 MM Rem. Mag.klubb.
Det enda sättet att upptäcka gränserna för det möjliga är att gå en liten bit förbi dem in i det omöjliga.
/Arthur C. Clarke



Cigarren sysselsätter både händer och mun. Därigenom har jag många gånger undgått frestelsen att antingen strypa eller bita folk som har irriterat mig.
/Winston Churchill

Rem. 700 Safari 416 rem. mag. m. Helia S 1,5-6*42
Rem. 700 BDL 8 mm rem. mag.
A-frame om jag själv får välja!
Grundare av Robsofts Remington 700 Safari- & Remington 700 Magnumsällskapet.
http://forum.robsoft...p?f=21&t=100304
HVA 1900 .308 win. m. Helia S 1,5-6*42
HVA 1410 C
Engelsk Setter.
http://www.avanza.se/aza/home/home.jsp

Postad bildTänd ett ljus 5/2 till de vargdrabbade.
VVS=Våga Vägra Syntetkolv

VVIKEA=Våga Vägra IKEA

#16 OFFLINE   MaxW

MaxW

    Erfaren jägare

  • Moderators
  • 4077 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Kronoberg

Skrivet 06 Feb 2012, 12:54

Icom har även möjlighet att köra mwd AAA batterier. Men kör man två laddbara kommer du väääldigt långt!
"Mat ska inte skalas, Mat ska flås.."

#17 OFFLINE   T-Grön

T-Grön

    Ekorrjägare

  • Ekorrjägare
  • 67 Inlägg:
  • Gender:Male

Skrivet 06 Feb 2012, 15:00

Visa inläggHipshot på 06 Feb 2012, 10:22 sade:

Osäker.. men jag tror att det finns batterifack för AAA-batterier till Icom. Kolla Hylte, de brukar kunna ha det mesta på sin hemsida.

Mvh!
Jo det finns, jag har en till salu om någon är intr!
De funkar nämligen inte!
Man kan sända i några seknder sedan är det kört, om man inte sänder så går det att lyssna i någon timme, men torrpacket är inget alternativ. Jag skulle meddela laget min position under ett eftersök, men ingen hann höra vad jag sa innan det klippte av!
Det är den enda nackdelen med Icom som jag funnit!

#18 OFFLINE   Fitzenstrahl

Fitzenstrahl

    Erfaren jägare

  • Bloggers
  • 2852 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Stockholm

Skrivet 06 Feb 2012, 15:46

Jag kör med en no name-apparat (jag hade då aldrig hört talas om den) som heter Kirisun PT4200.

Trodde att den hade rasat häromsistens men det var skit bakom spakarna skulle det visa sig. Synd att det visade sig på en samling på en jakt där jag var med som gäst... :blink:

Funkar i alla fall klockrent tycker jag även om det finns vissa grejor som är lite dumma med den. Men jag är snål (dumsnål ibland kanske) när det gäller vissa grejjor och den här gick loss för 1600 pengar. Lär säkert ångra mig en dag men då tar jag smällen utan att gnöla :lol:

//F

#19 ONLINE   Kias Husse

Kias Husse

    Erfaren jägare

  • Bloggers
  • 1763 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Jämtland
  • Interests:Jagar aktivt: älg, hare samt en och annan fågel som stryker med.
    Om tillfälle ges så jagar jag hjort, rå, predatorer, men även gris skulle vara kul att prova.
    Laddar mina skott själv.
    Åker lite v8 på sommaren.

Skrivet 06 Feb 2012, 20:34

Visa inläggIjahman på 06 Feb 2012, 08:43 sade:

Min senaste radio har hållit i 5 år nu och den fungerar felfritt.
Har lämnat in den på service en gång. Nu innan älgsässongen. Den fick ett nytt skal och genomgång av samtliga lödningar. Gick på 500:-
Batterierna håller fortfarande lika länge. (Har två som jag byter mellan.)
Radion är en Hunter MK16+

Supernöjd med den.


Mvh John

Har en likadan.... Antennen gick av (inne i anten fästet så det var inte uppenbart, det gick att känna att antennen kunde vridas någon mm).
Slutsteget bran upp. Fick det lagat men sen är radion inte sig lik. Sämre räckvidd, käkar sönder batterier, inte bara drar ur. Från att räcka 2-3 jaktdagar i början av säsongen, så håller batteriet bara 2-3 timmar....

Överväger en Zodiak Extrem till nästa säsong.

#20 OFFLINE   Freddan78

Freddan78

    Jägare

  • Bloggers
  • 623 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Kode

Skrivet 07 Feb 2012, 00:04

Visa inlägglsjonsson på 06 Feb 2012, 10:24 sade:

Underhållsladdar du batteriet på den för det är väl ett vanligt Ni-MH-batteri till den? Det ska man göra var tredje mån ungefär.

Eftersom vi jagar med 31:or ännu så har jag en Lafayette micro 4 och förra året så köpte jag till Li-ion batteri. :wub:
http://www.lafayette...ive_page_id=130
Under den gångna hösten har jag inte behövt att ladda den ännu och jag behöver inte underhållsladda den heller, för det räcker med att jag laddar den någon dag före jakten till hösten. Allt enl. instruktionerna som följde med.

Nope underhållsladdar aldrig då jag inte jagar (mellan februari o augusti) förutom en laddning i april då hela
laget är ute o röjer pass odyl.
Men saken är att Albecome radion är riktigt misshandlad när det gäller både laddning o annat och det håller ändå. Min far har en lika dan Albecome som är nästan lika gammal och det har också varit helt bekymmers fri.

Men det där med Lithium jon är nog inte alls ett dumt alternativ de batterierna verkar tåla det mesta förutom djupurladdningar.
-De é sköj när det smäller!!!

#21 OFFLINE   T-Grön

T-Grön

    Ekorrjägare

  • Ekorrjägare
  • 67 Inlägg:
  • Gender:Male

Skrivet 07 Feb 2012, 07:18

Visa inläggFreddan78 på 06 Feb 2012, 10:06 sade:

Har en gammal Albecome PD1000A den har hängt med i över 10 år och har aldrig strulat, har inte ens behövt byta batteri på den. Radion har levt ett tufft liv och tom liggat under vaten ett par gånger under eftersöksstrapatser.
Nu börjar denna bli lite omordern så kanske byter om man skulle få någon slant över och om det blir aktuellt så kommer det lätt bli en Albecome igen, möjligtvis en Icom.
Har även en Laffayette micro 3+ (31:a) den har jag behövt köpa nytt batteri till vart annat år, nästa gång det pajar, vilket borde vara nästa säsong så slänger jag skiten och köper något bättre.
Som sagt , nån Albecom har jag aldrig provat, och det är nog dumt av mej, men det verkar inte ha funnits nån säljare av dem häromkring! Nästa radio blir nog en sådan för att stilla nyfikenheten. Eller sälja Yaseun som jag har som gästjägarradio, å byta ut den mot en Albe!

#22 OFFLINE   Dr Krall

Dr Krall

    Jägare

  • Bloggers
  • 549 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Härjedalen
  • Interests:Take a wild guess ;)

Skrivet 07 Feb 2012, 10:37

Visa inläggT-Grön på 07 Feb 2012, 07:18 sade:

Som sagt , nån Albecom har jag aldrig provat, och det är nog dumt av mej, men det verkar inte ha funnits nån säljare av dem häromkring! Nästa radio blir nog en sådan för att stilla nyfikenheten. Eller sälja Yaseun som jag har som gästjägarradio, å byta ut den mot en Albe!

Verkar vara riktigt bra hopskruvade apparater, inte billiga, men inte heller dyrast :)

"Should you encounter someone in the field carrying a 358 winchester, you might listen up - he's likely to be a real hunter"

Nick Caico - bigbores.com

Postad bild


#23 OFFLINE   lsjonsson

lsjonsson

    Bortom all hjälp...

  • Bloggers
  • 30197 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Emigrerat från Huskvarna till Kalix via Aneby och Luleå.

Skrivet 07 Feb 2012, 10:41

Visa inläggT-Grön på 07 Feb 2012, 07:18 sade:

Som sagt , nån Albecom har jag aldrig provat, och det är nog dumt av mej, men det verkar inte ha funnits nån säljare av dem häromkring! Nästa radio blir nog en sådan för att stilla nyfikenheten. Eller sälja Yaseun som jag har som gästjägarradio, å byta ut den mot en Albe!

Lafaytte 31:an behöver underhållsladdas för att batteriet ska klara sig annars så ryker det.
Det gäller även nya i butiken som är kvar från föregående år.
Det hände här i en butik i Kalix. Jag hörde hela samtalet.
/Stefan/
Medlem i Jaktsidans 8 MM Rem. Mag.klubb.
Det enda sättet att upptäcka gränserna för det möjliga är att gå en liten bit förbi dem in i det omöjliga.
/Arthur C. Clarke



Cigarren sysselsätter både händer och mun. Därigenom har jag många gånger undgått frestelsen att antingen strypa eller bita folk som har irriterat mig.
/Winston Churchill

Rem. 700 Safari 416 rem. mag. m. Helia S 1,5-6*42
Rem. 700 BDL 8 mm rem. mag.
A-frame om jag själv får välja!
Grundare av Robsofts Remington 700 Safari- & Remington 700 Magnumsällskapet.
http://forum.robsoft...p?f=21&t=100304
HVA 1900 .308 win. m. Helia S 1,5-6*42
HVA 1410 C
Engelsk Setter.
http://www.avanza.se/aza/home/home.jsp

Postad bildTänd ett ljus 5/2 till de vargdrabbade.
VVS=Våga Vägra Syntetkolv

VVIKEA=Våga Vägra IKEA

#24 OFFLINE   Dr Krall

Dr Krall

    Jägare

  • Bloggers
  • 549 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Härjedalen
  • Interests:Take a wild guess ;)

Skrivet 07 Feb 2012, 10:45

Visa inlägglsjonsson på 07 Feb 2012, 10:41 sade:

Lafaytte 31:an behöver underhållsladdas för att batteriet ska klara sig annars så ryker det.
Det gäller även nya i butiken som är kvar från föregående år.
Det hände här i en butik i Kalix. Jag hörde hela samtalet.

Alla NiMH-batterier behöver underhållsladdas...ligger i batteritypens natur...hög självurladdning (förutom en del moderna NiMH AAA/AA-batterier av 'lågurladdningstyp' som kommit sista åren). Li-jon kan förvaras halvurladdade, behöver inte underhållsladdas, har låg självurladdning. Man skall dock inte djupurladda ett Li-jon batteri. Så håll bara koll då och då på att det inte blir helt tömt.

"Should you encounter someone in the field carrying a 358 winchester, you might listen up - he's likely to be a real hunter"

Nick Caico - bigbores.com

Postad bild


#25 OFFLINE   lsjonsson

lsjonsson

    Bortom all hjälp...

  • Bloggers
  • 30197 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Emigrerat från Huskvarna till Kalix via Aneby och Luleå.

Skrivet 07 Feb 2012, 10:51

Visa inläggDr Krall på 07 Feb 2012, 10:45 sade:

Alla NiMH-batterier behöver underhållsladdas...ligger i batteritypens natur...hög självurladdning (förutom en del moderna NiMH AA-batterier av 'lågurladdningstyp' som kommit sista åren). Li-jon kan förvaras halvurladdade, behöver inte underhållsladdas, har låg självurladdning. Man skall dock inte djupurladda ett Li-jon batteri. Så håll bara koll då och då på att det inte blir helt tömt.
Ja, jag vet!

Ja, jag har koll på det! :)
/Stefan/
Medlem i Jaktsidans 8 MM Rem. Mag.klubb.
Det enda sättet att upptäcka gränserna för det möjliga är att gå en liten bit förbi dem in i det omöjliga.
/Arthur C. Clarke



Cigarren sysselsätter både händer och mun. Därigenom har jag många gånger undgått frestelsen att antingen strypa eller bita folk som har irriterat mig.
/Winston Churchill

Rem. 700 Safari 416 rem. mag. m. Helia S 1,5-6*42
Rem. 700 BDL 8 mm rem. mag.
A-frame om jag själv får välja!
Grundare av Robsofts Remington 700 Safari- & Remington 700 Magnumsällskapet.
http://forum.robsoft...p?f=21&t=100304
HVA 1900 .308 win. m. Helia S 1,5-6*42
HVA 1410 C
Engelsk Setter.
http://www.avanza.se/aza/home/home.jsp

Postad bildTänd ett ljus 5/2 till de vargdrabbade.
VVS=Våga Vägra Syntetkolv

VVIKEA=Våga Vägra IKEA

#26 OFFLINE   Dr Krall

Dr Krall

    Jägare

  • Bloggers
  • 549 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Härjedalen
  • Interests:Take a wild guess ;)

Skrivet 07 Feb 2012, 10:56

Visa inlägglsjonsson på 07 Feb 2012, 10:51 sade:

Ja, jag vet!

Ja, jag har koll på det! :)

B)

"Should you encounter someone in the field carrying a 358 winchester, you might listen up - he's likely to be a real hunter"

Nick Caico - bigbores.com

Postad bild


#27 ONLINE   Leo

Leo

    Småviltsjägare

  • Bloggers
  • 472 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:N kalmar län

Skrivet 07 Feb 2012, 11:16

Har oxå haft en albecom, 14år nu och funkar kanon ännu. Räckvidd, hörbarhet och batteritid likvärdig med nyare apparater.
Köpte en ny radio förra säsongen, ville ha någon som var mindre, valet stod mellan Zodiac och albecom. Det blev en zodiac men jag tycker den gammla albecomen hadde samma räckvid som zodiacen med den långa anntenen.
Skulle jag köpa en nu så hadde valet blivit albecoms nya, vad den nu heter.

Tollare
Västlaika
Wachtel/laika

Jakt O hundar är livet

#28 OFFLINE   lsjonsson

lsjonsson

    Bortom all hjälp...

  • Bloggers
  • 30197 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Emigrerat från Huskvarna till Kalix via Aneby och Luleå.

Skrivet 07 Feb 2012, 11:36

Visa inläggDr Krall på 07 Feb 2012, 10:56 sade:

B)

Stapeln står på fulladdat fortfarande. :)
/Stefan/
Medlem i Jaktsidans 8 MM Rem. Mag.klubb.
Det enda sättet att upptäcka gränserna för det möjliga är att gå en liten bit förbi dem in i det omöjliga.
/Arthur C. Clarke



Cigarren sysselsätter både händer och mun. Därigenom har jag många gånger undgått frestelsen att antingen strypa eller bita folk som har irriterat mig.
/Winston Churchill

Rem. 700 Safari 416 rem. mag. m. Helia S 1,5-6*42
Rem. 700 BDL 8 mm rem. mag.
A-frame om jag själv får välja!
Grundare av Robsofts Remington 700 Safari- & Remington 700 Magnumsällskapet.
http://forum.robsoft...p?f=21&t=100304
HVA 1900 .308 win. m. Helia S 1,5-6*42
HVA 1410 C
Engelsk Setter.
http://www.avanza.se/aza/home/home.jsp

Postad bildTänd ett ljus 5/2 till de vargdrabbade.
VVS=Våga Vägra Syntetkolv

VVIKEA=Våga Vägra IKEA

#29 ONLINE   RW

RW

    Erfaren jägare

  • Bloggers
  • 3285 Inlägg:
  • Location:Gärsnäs/Skåne

Skrivet 07 Feb 2012, 12:06

Har hört positivt o negativt om alla förekommande märke så rekomendationer brukar jag inte bry mig särskilt mycket om.
När jag köpte senaste apparaten tittade jag bara på vilken apparat som hade högst IP-klassning och batterieffekt samt lägst pris. Det blev en Genzo Royal och hittills har den funkat bra (2 säsonger) men det är inte säkert att det hade blivit en sån om jag köpt idag. Kan ju finnas nån annan som stämt bättre in på mina krav idag.

#30 OFFLINE   Dr Krall

Dr Krall

    Jägare

  • Bloggers
  • 549 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Härjedalen
  • Interests:Take a wild guess ;)

Skrivet 07 Feb 2012, 12:28

Ja...varför inte...jag åker ju kinesisk bil (Volvo)...så varför ska inte kinesiska radioapparater funka ;)

"Should you encounter someone in the field carrying a 358 winchester, you might listen up - he's likely to be a real hunter"

Nick Caico - bigbores.com

Postad bild




Svara



  


0 användare läser detta ämne

0 medlemmar, 0 gäster, 0 anonyma medlemmar