Publicerat Juni 26, 201213 yr dom flesta vet ju att jag är rätt ung och inte får skjuta än så jag tänkte att jag skulle köpa mig en bra nybörjare videokamera så jag kan filma en del jakter av alla dom jag är med på jag har ändå sparat ihop en del pengar 1700 kr så max-summan videokameran får kosta är (2000 kr) mina krav är :kosta 2000 kr. zoom, minst 20 helst för i jakt kan det ju bli lite avstånd kunna ladda upp batteriet inga jäkla (AA ) kunna hänga med i snabba rörelse som när en and eller kråka te.x kommer inflygande . bra ljusinsläpp så att man kan filma på kvällen inte helt mörkt men halvt mörkt i alla fall. hyfsad batteri tid minst 50 min. minst 720 HD men helst full (1080!) och det vore bra om den kunde ta kort med inte helt nödvändigt men bra . och usb och sådant så man kan föra över filmerna och bilderna till datorn. lite som jag nämnde innan dom jakter jag kommer filma blir mest fågeljakt som kråkjakt med uv, kanske lite duvjakt och även jakt med 22,an på skata,kråka, älgjakten så klart vore ju roligt att försöka filma lite kanske ta en bild, åteljakt på vildsvin (om det går) och även lite övnings skytte. och så ni förstått nu jag vill (inte ha en sådan videokamera som man sätter på bössan!) ungefär något så här är det jag är ute efter : samsung HMX-f80 kostar, 1700 kr har 52 i zoom, bra ljusinsläpp full HD när man har på medel zoom och 720 tror jag på full den tar väck skakningar och den har nästan lika bra skärpa på full zoom ni kan söka på den på Youtube om ni vill där finns tester så bara ös in med videokameror och tips till en nybörjare. tänkte bli medlem i Youtube sedan med så jag kan lägga upp videorna här på jaktsidan och förresten kostar det pengar att vara med i Youtube ?
Publicerat Juni 26, 201213 yr Finns massa upladningsbara AA batterier med Linus, och det smidiga med AA är att när man glömt ladda finns det och köpa på macken!!
Publicerat Juni 26, 201213 yr Författare Finns massa upladningsbara AA batterier med Linus, och det smidiga med AA är att när man glömt ladda finns det och köpa på macken!! jo i och för sig men det jobbiga är ju att köpa ny batteri hela tiden är det ingen annan som har något förslag på en bra video kamera ?
Publicerat Juni 26, 201213 yr Har också börjat kolla lite smått efter en skaplig kamera att filma lite jakt med och har väl hittat två som ser helt okej ut än så länge. http://www.cyberphoto.se/?http://www.cyberphoto.se/info.php?article=GZE10 http://www.netonnet.se/art/foto/videokamera/videokamera-hd/sony-hdr-cx190black/168713.4567/ Har dock ingen som helst erfarenhet inom området så någon som har lite bättre koll får gärna se om dessa är något att satsa på!
Publicerat Juni 26, 201213 yr I den prisklassen så skulle jag nog fundera på en sån här : http://www.siba.se/Products/Product.aspx?id=9880986&ref=section
Publicerat Juni 26, 201213 yr Och när du väl har din kamera så tänkte jag delge dej ett tips så slipper du göra samma misstag som jag gjorde när jag började filma.. Ge fan i att zooma! Eller, var ruskigt försiktig! Första gångerna jag filmade så höll jag på och fjantade mej med detta verktyg och det vart helt igenom uselt.. Sen, ska du ha en kamera med zoom vilket alla har typ så skippa allt som heter "Digital" zoom.. kasst, försämrar bildkvalitén. Mvh!
Publicerat Juni 26, 201213 yr Jag har en sony med full HD och 42 extended zoom har inte hunnit använda den i jakt än mer än att jag filmat skator på långt håll och zoomat in på dom Funkar jävligt bra Har beställt ett deer ridge kameraställ till bössan nu så då kommer jag börja filma lite jakter Mvh
Publicerat Juni 26, 201213 yr Lite så där generellt när det gäller ämnet.. tänk både en och två gånger innan ni lägger ut filmklipp. Film på nätet är giftigt som fan och det är allmänt känt att vi alla blir till experter på nolltid när någon lägger ut ngt mindre övertänkt. Så lär er hantera ngt filmredigeringsprogram är ett hett tips! Mvh!
Publicerat Juni 26, 201213 yr Lite så där generellt när det gäller ämnet.. tänk både en och två gånger innan ni lägger ut filmklipp. Film på nätet är giftigt som fan och det är allmänt känt att vi alla blir till experter på nolltid när någon lägger ut ngt mindre övertänkt. Så lär er hantera ngt filmredigeringsprogram är ett hett tips! Mvh! Menar du att man lägger upp någonting som gick till på ett sätt som de inte ska gå till? Biljakt? osv?
Publicerat Juni 26, 201213 yr Min erfarenhet är tyvärr att man inte får bra skymningsegenskaper för 2000. Har en sony som kostade 30 000 med ett zeiss objektiv på, och när det börjar skymma ser man ändå rättså kasst Lycka till med inköpet av kameran, att filma jakt är skitkul!! Mvh Gustaf
Publicerat Juni 26, 201213 yr Menar du att man lägger upp någonting som gick till på ett sätt som de inte ska gå till? Biljakt? osv? Jag menar att man inte ska lägga upp film som man med skäl kan anta att allmänheten ogillar.. Tex och helt hypotetiskt.. Låt oss säga att man har en ruskig massa fågel som skjuts på film och säg att vissa av dessa fåglar inte slocknar direkt utan faller sakta i propellerstuk tjoandes hela vägen ned.. Avgjort obra och inget som ska spridas publikt.. bara för att ta ett exempel. Mvh!
Publicerat Juni 26, 201213 yr Författare Har också börjat kolla lite smått efter en skapligt kamera att filma lite jakt med och har väl hittat två som ser helt okej ut än så länge. http://www.cyberphot...p?article=GZE10 http://www.netonnet....ck/168713.4567/ Har dock ingen som helst erfarenhet inom området så någon som har lite bättre koll får gärna se om dessa är något att satsa på! en sådan sony funderar jag med på funkar ju i alla fall skitbra i tester på Youtube.
Publicerat Juni 26, 201213 yr Författare Jag menar att man inte ska lägga upp film som man med skäl kan anta att allmänheten ogillar.. Tex och helt hypotetiskt.. Låt oss säga att man har en ruskig massa fågel som skjuts på film och säg att vissa av dessa fåglar inte slocknar direkt utan faller sakta i propellerstuk tjoandes hela vägen ned.. Avgjort obra och inget som ska spridas publikt.. bara för att ta ett exempel. Mvh! man kan te.x säga om du är emot jakt så kolla inte på detta klipp eller något kanske ?
Publicerat Juni 26, 201213 yr Författare I den prisklassen så skulle jag nog fundera på en sån här : http://www.siba.se/P...986&ref=section funderade med på den men den har en del finnesser som jag nog inte behhöver som te.x touch-skärm, men tack ändå jämta fortsätt med tips men den kan nog var ett exempel
Publicerat Juni 26, 201213 yr man kan te.x säga om du är emot jakt så kolla inte på detta klipp eller något kanske ? Nej för då kan du ge dej fan på att antisarna kollar extra mycket och tre dagar senare ligger ditt klipp på Sexpressen med medföljande storm... Avgjort obra! Filmandet är skitkul men kräver ruggigt omdöme!!! Mvh!
Publicerat Juni 26, 201213 yr Visst, den har en del finesser kanske, men det är i gengäld rätt mycket för pengarna och att handla en sämre kamera för samma slant känns i af för mig lite galet
Publicerat Juni 26, 201213 yr Jag menar att man inte ska lägga upp film som man med skäl kan anta att allmänheten ogillar.. Tex och helt hypotetiskt.. Låt oss säga att man har en ruskig massa fågel som skjuts på film och säg att vissa av dessa fåglar inte slocknar direkt utan faller sakta i propellerstuk tjoandes hela vägen ned.. Avgjort obra och inget som ska spridas publikt.. bara för att ta ett exempel. Mvh! Okej då förstår jag men dom som har emot jakt klagar ju på allt på youtube tex så jag tror inte de gör saken bättre :/
Publicerat Juni 26, 201213 yr Nej men man ska inte bjuda dem på något öppet mål som kan påverka övriga. Grejen är att trots alla goda intentioner så förr eller senare så sker ngn fuck-up och har du då den dokumenterad på film så måste du tänka både en och trettiosju gånger innan du hivar ut den. Mvh!
Publicerat Juni 26, 201213 yr Har själv före gångaren till http://www.cyberphoto.se/?info.php?article=VAECSS25 9100 heter min. Du får en sjukt bra kamera som filmar riktigt bra. Iofs bara en "vanlig" kamera men man kan ha mer nytta av den. + att den ryms i fickan och får följa med ut varje gång Men då har jag inte filmat i skumt ljus men kanske finns nåt test på tuben.
Publicerat Juni 26, 201213 yr Nej men man ska inte bjuda dem på något öppet mål som kan påverka övriga. Grejen är att trots alla goda intentioner så förr eller senare så sker ngn fuck-up och har du då den dokumenterad på film så måste du tänka både en och trettiosju gånger innan du hivar ut den. Mvh! Nej klart man inte ska göra de! du skrev nåt om expressen tidigare? Har de gått så långt nån gång så att det till och med hamnar i expressen?
Publicerat Juni 26, 201213 yr Fast jag är namne med kameran som Jämta länkar till så skulle jag starkt avråda från detta märke! Har egna erfarenheter och deras garantiåttagaden och dem vill jag inte att någon annan skall drabbas av.
Publicerat Juni 26, 201213 yr funderade med på den men den har en del finnesser som jag nog inte behhöver som te.x touch-skärm, men tack ändå jämta fortsätt med tips men den kan nog var ett exempel Svårt att hitta kameror utan touch nuförtiden tror jag dom flesta har nog touch skärm Jag har de och de funkar bra Mvh
Publicerat Juni 26, 201213 yr Min videokamera har också touch, om än den är i snäppet över i prisklass och jag tycker det är tämligen smidigt faktiskt.
Publicerat Juni 26, 201213 yr Min videokamera har också touch, om än den är i snäppet över i prisklass och jag tycker det är tämligen smidigt faktiskt. jajemen de är smidigt att använda då man ska titta på klippen man filmat
Publicerat Juni 26, 201213 yr Nej klart man inte ska göra de! du skrev nåt om expressen tidigare? Har de gått så långt nån gång så att det till och med hamnar i expressen? Inget jag känner till på rak arm men jag vet att klipp på nätet orsakat ett j-la rabalder.. och det känns så otroligt onödigt. Lite omdöme i samband med filmandet och framför allt redigering så är det förjävla kul och helt okey! Det är en icke-fråga som jag ser det, sunt förnuft ska gälla. Vi själva är rätt duktiga på att vara kritiska med när något händer som dokumenteras på film så ja, kör på men med en rejäl skopa självkritik eller vad jag ska säga. Mvh!
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.