|
Skrivet av Mats Larsson
|
|
2008-12-15 18:16 |
| | Testad av: | | Som helhet måste denna känga ses som en av dom bästa jaktkängorna på marknaden. |  | | | Mats Larsson |
 | Recension | |
Varm och vattentät jakt- och vandringskänga som är utvecklad för att fungera optimalt i nordisk höst- och vinterterräng. Står det på Graninges hemsida, och det är bara att hålla med.
För att vara en hög känga så känns den otroligt smidig, passformen är perfekt och det finns gott om plats i den för nordiska fötter. Mönstet är det samma som på Boulaskängan och har ett väldigt bra grepp på dom flesta underlag. Kängan ger även ett mycket bra stöd åt foten under längre vandringar.
Kängan är fodrad med Outlast(tm) som är ett temperaturreglerande material. Med endast en vanlig tubsocka är det inga problem att sitta på pass ett par timmar i -3 grader, har man sedan en rörlig jakt så klarar man sig ner till närmare -10 innan man behöver en extra socka.
Det enda jag har irriterat mig på när det gäller den här kängan, så är det skosnöret, det är ett runt skosnöre med en lös stumpa ovanpå en kärna, om man inte gör en extra knut efter rosettknuten så går densamma upp efter en kort stund, och man får snöra om kängan.
Som helhet måste denna känga ses som en av dom bästa jaktkängorna på marknaden.
|
Tekniska Spec. | | Artikelnummer Storlek Sula Skafthöjd Vikt/sko i storlek 42 Material
Färg Pris | G2070 40-47 Winter sole 28,5 cm 1,92 Kg Sympatex-membran och tempereaturreglerande Outlast i fodret. Ovandel i fullnavrigt skinn och nubuck Brun 2395:- |
|
|
Senast uppdaterad 2008-12-28 23:15 |