|
Skrivet av Mats Larsson
|
|
2008-12-15 19:18 |
| | Testad av: | | En gammal slitvarg som behöver rätt miljö. |  | | | Mats Larsson |
 | Recension | |
Magellan Meridian Color
En upphottad gammal version av Magellan Meridian med både fördelar och brister. Höljet har en bra gummikant som gör GPS'n både stöt och slittålig, uppstarten ligger på 30 sek - 1 min och får räknas som bra på en äldre modell. Menyerna är lätthanterliga och självförklarande och man kommer snabbt in hur allt fungerar.
Displayen är av gammalt snitt och upplösningen är inte som dom nya GPS'er man finner på marknaden, dock är inte detta av någon större vikt då man fortfarande inte begränsas på något sett av detta. Däremot avsaknaden av riktiga kartor för skog och mark gör att denna GPS väldigt snabbt endast används på vägarna eller vid turer i svampskogen, där man oftast sätter en WP till bilen.
Dock det största irritationsmomentet är strömknappens placering (den röda på bilden) placeringen gör att man omöjligt kan ha denna GPS i en ficka, då strömknappen trycks in så fort man sätter sig ner eller rör sig. Detta resulterar i att när man väl behöver den så är batterierna slut.
Det finns även ett bil-kitt till denna GPS och Europakartan är förbluffande exakt, även små gamla traktorstigar finns med, och det finns även möjlighet att använda denna som en bilnavigator, dock måste man lägga rutterna innan via datorn, det medföljer även en flyttbar hållare till bilen och GPS'n får strömförsörjning via hållaren.
En GPS för semesterfararen som även vill ha möjlighet att gå en tur i skogen. |
Tekniska Spec. | | Artikelnummer Material Färg Pris Bilhållare Europakarta | 980598-19 Metall, Plast, Gummi Svart / Silver 6995:- 999:- 1995:- |
|
|
Senast uppdaterad 2008-12-28 23:05 |