Här kan ni läsa om dom produkttester & recensioner vi gör.

När vi testar produkter så sker detta i produktens tilltänkta område, och testperioderna varierar från 2-6 månader. Ingen produkt hamnar här innan vi känner oss säkra på att vi verkligen vet vad produkten går för.

Dom produkter som ej är klickbara är under test, och recension kommer så snart testen är klar.

Jaktsidan's Produkttestare.
Mats Larsson Patrik Hanné Jonas NordigårdsTom Friberg
Remington Feeders PDF Skriv ut Skicka sidan
Skrivet av Mats Larsson   
2008-12-15 19:22
Remington Feeders
 
 
 Testad av:
En lättanvänd slitvarg.
 Mats Larsson




Recension
 

Remington Wildlife Feeders

Vi har under hösten och vintern tittat närmare på Remington feeders 1D & 4SQ

1D för både 6 & 12v med digital klocka och programmering, 4SQ för 12v med en kraftigare motor och analog klocka. 4SQ kan ge 12st givor per dag á 1-30sek och 1D kan ge 6st givor per dag á 1-30sek.

Vi har monterat foderautomaterna på ca 2 m från marken, både i ställning och hängande från träd, Den effektiva spridningsytan ligger på ca 20m i diameter, men enstaka ärtor återfinns ända upp till 28-30m. Automaterna fungerar med den flesta typ av foder på marknaden, då man ställer avståndet mellan behållare och spridare, för att få maximal spridningsyta får man finjustera detta avstånd för att få maximal effekt.

Alla inställningar för givor och tid är väldigt enkelt och det tar knappt en minut att få fart på spridaren från att den är monterad och klar på en tunna, det enda missöde vi har råkat ut för var att skruven till spridarplattan lossnade efter några månaders användning, men efter lite gänglåsning och en ny skruv har automaterna fungerat klanderfritt i ur och skur.

Scandinavian Point (Remington Feeders Sverige) lämnar även 4 års garanti på samtliga Remingtonprodukter.

Till foderautomaterna har vi använt oss av Biltema batteri 12v/7,2Ah ArtNr. 80-410 för 119:-

Med tanke på pris och funktion samt driftsäkerhet, så har dessa foderautomater levt upp till dom krav man skall kunna ställa på en väl fungerande produkt.

Mer om hur man bygger automater och foderplatser i en kommande artikel.

Tekniska Spec.
 
Material
Färg
Pris
Garanti
Lackad plåt
Svart
ca 1850:-
4 år

Scandinavian Point
Senast uppdaterad 2008-12-28 23:04
 
             
RocketTheme Joomla Templates