|
Skrivet av Mats Larsson
|
|
2008-12-15 14:00 |
| |
Testad av: |
| Kvalité och tanke rakt igenom. |
 |
| |
Mats Larsson |
 |
|
Recension
|
|
Haglöfs Shark Jacket
Citat Haglöfs hemsida: Soft Shell-plagg som sys i två olika Gore Windstopper®-kvaliteter, båda med tvåvägsstretch för ökad rörlighet. Helt vindtät med god andningsförmåga och nöthärdighet. Väven är DWR-behandlad (Durable Water Repellant). Jackan har hellångt blixtlås med chin guard, två sidofickor och en bröstficka. Förstärkt axelparti utan sömmar och flyttade sömmar på innerärmar. Enhandsjusterad linning, justerbara ärmslut samt reglerbar krage. Alla blixtlås är vattenresistenta.
Denna Haglöfsjacka är tänkt som mellanlager när man använder skalkläder, men fungerar lika bra som ett ytterplagg. Man har använt två olika typer av windstopper vilket gör att ärmarna är väldigt tunna för att få en bra värmebalans och högsta möjliga rörlighet.
Jackaen fungerar även väldigt bra till jakt då man använder överdragskläder typ camoställ eller liknande, och därmed kan man gå ner rejält på antalet plagg.
Jackan har en napoleonficka samt två vanliga fickor, samtliga försedda med blixtlås och rejäl stropp så att dom är lätta att öppna och stänga.
Slutsats: En mycket bra jacka av hög kvalité.
|
|
Tekniska Spec.
|
|
Material
Storlekar Färg Pris |
WINDSTOPPER 430 & 431 (SOFT SHELL) S-XXL Svart 2500:- |
|
|
Senast uppdaterad 2010-03-15 16:07 |