|
Swedteam Jacka mod Advantage Timber |
|
|
|
|
Skrivet av Patrik Hanné
|
|
2008-12-15 17:38 |
| | Testad av: | | En mjuk och smidig byxa i Microskinn Gore-Tex. |  | | | Patrik Hanné |
| Recension | |
Swedteam Jacka mod Advantage Timber - Microskinn Gore-Tex
Citat SwedTeam: Timber-serien representerar Lättviktsställ och är avsedda att användas som skalplagg! När vinden och kylan sätter in tar man på sig ett underställ eller liknande - när det är varmt bör man endast ha ett tunt plagg under. Ytterskikt är mjuk borstad microfiber med Gore-Texmembranet laminerat direkt på baksidan. Jackan har fleeceförsedda värmefickor och rymliga förvaringsfickor nedtill, två innerfickor med dragkedja och ficka med urtagbar påse med lock för radion vänster sida - Alla fickor är vattentäta! Dragsnöre finns i midja och nedtill på jackan, slejf vid ärmslut är tryckknappsförsedd och huva kan monteras med tryckknappar på kragen (extra tillbehör). Vikt på en jacka i stl 50 är ca 900g.
En mjuk och smidig jacka i Timberserien för den tidiga sommarjakten till den sena höstjakten, För att behålla passformen bör man ha ett nummer större om jackan skall användas vintertid, med dom extra underställ som behövs för att jackan inte skall kännas trång. Bra slitagemässigt med genomtänkt placering av fickor, det som saknas är en ryggficka samt att jackan borde vara kortare eller utsvängd nertill för att få större rörlighet i skogen.
I och med att membranet är laminerat direkt mot yttertyget så har man ett väldigt bra skydd mot fukt och väta, samt att jackan aldrig blir tyngd av fukt som andra membranplagg lider av.
Ett plus är dom fleeceförsedda fickorna som snabbt förbättrar humöret när kylan sätter in.
|
Tekniska Spec. | | Artikelnummer Material Färg Storlekar Pris | 82-162 Microskinn Gore-Tex Advantage Timber Camo C46, C48, C50, C52, C54, C56, C58, C60 3295:- |
|
|
Senast uppdaterad 2008-12-28 23:03 |