Har kollat och läst om pointer och sett att den klassas som ”formel 1” inom stående fågelhundar och är väldigt sugen på en sådan men har stött på ett problem
Vet att dom är jaktidioter vilket är bra men har hört att de ä mindre bra med katt i huset. Har en kompis som har blivit av med sin katt pga en pointer och har hört fler tillfällen då små djur i hemmet är en svaghet för pointrar. Är det så att dom överfaller instinktivt eller är det hur ägaren tränar hunden?
Ja kollar efter en stående fågelhund å ha blivi sugen på en Kleiner men ha fått höra att ca 1 av 10 bli riktigt bra jakthundar och dom resterande blir sådär å vill ba veta va de bero på.
Beror de på hur man tränar med och sköter om dom eller är inte alla kapabla till att bli riktigt bra jakthundar. Ha också kollat på en irländsk sätter eftersom att där fick ja veta att ca 9 av 10 hundar blir bra jakthundar men inte lika bra som en kleiner men beror det också på hur man tränar dom eller kan bara inte alla bli bra jakthundar?
Har gått och funderat nu ett tag och bestämt mig för att bygga en fågelfälla för skator mm. Men vilken an de hundra olika godkända fällorna ska man välja för att få en effektiv jakt och vad ska man åtla med?.
Tack på förhand IB
Hej!
Jag bygger just nu en duvsnurra med en skruvdragare som jag helt enkelt byggt en trälåda till så den ligger rakt upp stilla.
Och mina frågor är:
1. Hur långa ska armarna vara ifrån mitten ut till duvans vingspetts?
2. Hur snabbt ska dom snurra?
3. Spelar det roll med tjockleken på armarna? (nu snackar vi max 3,5 cm vid de första 30 cm ut från mitten)
4. Camotejp på armarna?
5. Vad tycker ni om duvsnurror? Vad är er erfarenhet?
Hej!
Jag är en nybörjare som har börjat gro ett stort intresse för jakt. Tog jägarexamen 2011 men har bara varit med på jakt ett fåtal gånger. Jag har nyligen fått ärva en pytteliten andel utav en del av Stockholms skärgård som innehåller jakträtt.
Jag har en 1/432000 av Norrtälje Kallskär 1:6. "Kallskär 1:6 har en areal av 1 888 455 kvadratmeter varav 319 000 kvadratmeter mark och resten vatten. Med fastigheten följer rätt till jakt och fiske enligt lag."
Min fråga är ifall det bara är för mig att åka ut med båten till området och skjuta? Vilken typ av sjöfågel jagar man och under vilka tider?
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.