Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Rök

Featured Replies

Publicerat

Har bygg mig en varmrök nu som ska användas:-) några frågor, går det att använda björkved? Eller blir det bara sotigt av den? Bra smak? Någon som använt de? De ska rökas lår-rådjur!

Publicerat

Björkved är fint till rökning!

Ofta så spetsar man lite med Al spån, enris och dylikt.

Beror ju på hur mycket rök och vilken smak som man önskar!

Kan du inte bjuda på nån bild av din rök? :smile:

Publicerat
  • Författare

Men va bra! Då blir det rökning till helgen:-)

Publicerat
  • Författare

Eldstad

Publicerat
  • Författare

Eldstad

post-15630-0-10990100-1413897697_thumb.j

Publicerat
  • Författare

Rökrör

post-15630-0-21723300-1413897729_thumb.j

Publicerat
  • Författare

Rökskåp

post-15630-0-42708300-1413897789_thumb.j

Publicerat

Men va bra! Då blir det rökning till helgen:-)

post-12637-0-76645400-1413899611_thumb.j post-12637-0-59259500-1413899621_thumb.j post-12637-0-55688100-1413899632_thumb.j

 

Tackar så mycket för bildvisningen, och det är ju ett fint rökskåp du har byggt!

Har själv önskat mig en, men har fått nöja mig med farsans och hans granne... de röker som några tokar... :yes:

Allt ifrån sill till de finaste köttbitarna & ål.

Blev lite inspirerad av ditt projekt så kanske man får snickra ihop något nästa vår... :thumbsup:

Publicerat

Har bygg mig en varmrök nu som ska användas:-) några frågor, går det att använda björkved? Eller blir det bara sotigt av den? Bra smak? Någon som använt de? De ska rökas lår-rådjur!

Vad jag hört ska man undvika björkved med motiveringen att barken sotar och sätter smak man inte önskar. men bara hörsägen, ingen egen erfarenhet.

snyggt bygge, men inget för mig då jag är en latmaskrökare.

Publicerat
  • Författare

Ja jag har hört det med, men de ska vara lugnt om man tar bort barken å har lite luftigt i rökskåpet! Kan någon bekräfta detta?

Publicerat

Hej,håller själv på med en rök. Kul projekt.

Hur långt är ditt rökrör? Finns det nån grundregel?

Ang björkved så ska nävern sätta en besk smak på köttet. Gäller bara björk av lövträden vad jag vet.

/Lars.

Publicerat
  • Författare

Hej,håller själv på med en rök. Kul projekt.

Hur långt är ditt rökrör? Finns det nån grundregel?

Ang björkved så ska nävern sätta en besk smak på köttet. Gäller bara björk av lövträden vad jag vet.

/Lars. Va skoj!! Ja det var väldigt skoj faktiskt:) Mitt rör är 1.80m använde ett äldre stuprör så jag tog röret kortare ön vad jag hört, för jag var rädd att de inte skulle komma in så mycket i ett mindre rör. Men i helgen får vi se hur resultatet blev:-) Men då går de väl att ta bort nävern då?

Publicerat

Ja,det är ju bara nävern som ger den feta röken. Annars är ju alved populärt.

/Lars.

Publicerat
  • Författare

Men va bra:) Ja jag vet men bygget vart en impuls så har ej huggit ner någon al. Sen trodde jag att de såldes lite överallt! Men så var inte fallet de är ingen i närheten som säljer det, så då vart de björk:-)

Publicerat

jag har både alspån och alved i överflöd.... Kinnekulle, Skaraborgs län

Publicerat
  • Författare

Okej, synd att de är så långt bort. Bor utanför Falun,Dalarna!

Publicerat

Sitter här just nu och luktar rökeri. Har just rökt nio kilo nöthjärtan som ska användas till smörgåsmat. Bästa materialet till rökning är al och enris. Jag använder nysågad färsk al för att inte få för varm rök. Eldar först med björkved tills jag fått en bra glödbädd och fyller sedan på med färsk finhuggen al och enris blandat. Björkved som ska användas till rökning ska först barkas. Jag anser det vara helgerån att förstöra så fin råvara med någonting man utvinner myggmedel av. Björknäver sotar och används bara för att sota riktmedlen på mausergevär och att tända eld med. Sälg, asp, al och i måttliga mängder enris däremot är ypperliga för att röka med men björk ska man undvika om man inte gillar sotsmak.

Publicerat

Trevlig liten film där man ser hur alveden packas på glödbädden för att ge rök:

 

 

Man kan ju köra en annan variant där man lägger det som skall ge röksmaken (alspån, enris osv...) på en stålplåt ovanför elden.

Publicerat

Det blir någonting liknande i min rök. Jag eldar en glödbädd först och sedan lägger jag färsk al varvat med enris på. Det blir en pyrande brasa som mest glöder och bildar rök. Hade 55 grader i röken under en timme. Köttet var redan kokt så det var endast smaksättning jag var ute efter men gott blev det.

Publicerat

Varför kokar man köttet innan rökning?

Publicerat

Jag gjorde det för att köttet inte skulle bli för torrt. Svårt med varmrök om bitarna är riktigt tjocka, vill på att bli svart och torr yta innan värmen gått igenom. Ska prova att göra samma med bäverlår till våren.

Publicerat

Ok, blev det bra?

Publicerat
  • Författare

De vart skit bra! Kanon gott:-) Röken funkade, är hel nöjd:-)

post-15630-0-45410200-1414321224_thumb.j

Publicerat

Hur länge saltade du den biten? Ser ut som att saltet endast gått in en kort bit i köttet (den rosa yttre ringen)

Publicerat
  • Författare

Låg i salt 2,5 dagar! Men de var medvetet, å de vart alldeles lagomt med salt:-)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gäst
Svara på detta ämne ...

Användare som läser detta 0

  • Inga registrerade användare tittar på detta sida.

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.