Jag har en Tikka M77k 12/222. Nu sitter ett aimpoint 5000 på men jag skall sätta på ett kikarsikte för att kolla vilken av 222 ammunitionen som jag har går bäst i bössan. Jag har de här i kaliber 222:
Vilken av de här tre tror ni går bäst i bössan?
Norma Soft Point 3,2g
Norma Soft Point 4,0g
Sako Gamehead 3,2g
Samtliga är vanliga blyspets ammunition. Vilken tror ni kommer ge bäst precision på 80 meter (minst diameter 3 skotts-grupp)? De brukar ju prata om stigningen / räfling i pipan när det gäller 222... vet ni vilken jag har i min Tikka M77k? Spelar det någon roll i detta fallet med de här tre patronerna? Tacksam för input!
Skall testa Jaktmatchen också (men det är mest på kul, skall ha bössan till rådjur inte fågel)
Norma Jaktmatch 3,6g
Sako FMJ 3,2g
Hej! Jag köpte nyligen en ny sako 85 med valnötsstock och har lite frågor om hur man på bästa sätt håller den vädertålig. Har inför varje jakt hittills smort in den med skyttens stockolja men känner att den behöver något bättre.
Hittar mycket på nätet om hur man återupplivar sin gamla stock men jag vill ju få min nya bössa vädertålig! Hur göra?
Mvh.
Sugen på ny bössa och behöver lite hjälp, tips.
Står mellan Tikka t3x super varmint. T3x Tactical och T3x CTR.
alla känns hyfsat lika, men skulle gärna ta del av era åsikter!!
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.