Varit på banan och skjutit lite mera seriöst, riktigt skoj....några pilar grupperade fint till och med på 50m, runt 15cm för 3 pilar.
På jägar håll runt 20m ligger man stadigt runt 5-10cm, och detta med en båge som inte alls är trimmad eller tränad med särskilt mycket.
Nu har en längtan att jaga med båge tänts förstås! att träffa småvilt (hare, räv, rådjur) ut emot 20m är inte någon omöjlighet alls redan nu, och med mera träning så kommer det att bli ännu bättre

Synd att alla bågjägarkurser går av stapeln söderut bara, men jag får väl ta detta år som träning och planera in en kurs till nästa vår kanske?
"I händelse av att jag skulle bli biten av en orm så bär jag alltid en plunta med conjak med mig.....för säkerhets skull har jag även med mig en orm."
WC Fields