Älgen voltade av 270gr Hornady RN!
Så var då älgtjuren styckad, paketerad och djupfryst. Ja...inte älgfileén dock. Den ligger i den BäckaBengtsonska familjens magar, tillsammans med en rödvinssås på Gato Negro, rosmarin, salvia och charlottenlök. Servarat med potatiskroketter och ruccolasallad... ![]()
Den hade en slaktvikt på 240kg, så vi fick lite att fylla i frysarna.
Efter den makabra voltan älgen gjorde i skottet, så var spänningen stor över att hitta kulan som ändade jakten...

Den första kulan återfanns, och den hade gått rakt igenom vänster bogled, och satt i höger bogblad. Trots flera benträffar höll faktiskt Hornady-kulan ihop, med en fin uppsvampning men den var ända nere vid rillen, diameter 22mm och restvikten 62%.
Inte jättehög restvikt, men fullt o k. Effekten var ju omedelbar på älgen, så jag anser nog att den kulan kan följa med mig på många jakter till.
Jag tillhör inte dem som bedömer en kulas värde enbart i dess restvikt, men är glad över att jag laddade ned hastigheten på patronerna innan jakten började, annars kunde det nog gått galet.
Kula nr 2 gick rakt igenom båda bogbladen och ut i skogen.
Man kan med gott samvete använda konventionella kulor till jakten, och behöver alls inte köpa svindyra skapelser för att få ned även stora byten som välväxta älgtjurar.
Däremot är det nog en fördel att ha lite grövre kalibrar, men långsammare laddningar. Jag hade inte laddat Hornadys RN till 6,5'an.
Recommended Comments