Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Leaderboard

  1. FinHunter

    FinHunter

    Bloggers
    3
    Poäng
    2 240
    Antal inlägg
  2. MarkusR

    MarkusR

    Global Moderators
    2
    Poäng
    15 809
    Antal inlägg
  3. Maichel

    Maichel

    Bloggers
    1
    Poäng
    4 745
    Antal inlägg
  4. Nils l

    Nils l

    Bloggers
    1
    Poäng
    6 075
    Antal inlägg

Popular Content

Showing content with the highest reputation on 2012-07-23 in Inlägg

  1. Galne
    1 point
    Har reklam leverantören bekymmer?! Tar fruktansvärt löång tid och få upp sidan nedanför Reklamen, samt att det kommer ett eller ett par reklamfält med "503 Service Unavailable" ibland. Eller är det några DNS uppslag som bråkar, inga bekymer med och surfa på annat och en 350/200 på speedtest.net vid tillfället!
  2. Hipshot
    1 point
    Dragit ett sms till Niclas, Wiz renoverar hus. Mvh!
  3. exabit
    Har haft både Blaser och Sako tidigare, och gillar bägge skarpt. Förutom den uppenbara fördelen med pipbytesmöjligheten på Blaser så tycker jag att uppspänningstangent känns riktigt bra. Rakrepeteringen har jag ingen större nytta av, men den är heller ingen nackdel. Jag har haft några R93:or tidigare men valde nu en R8 då den dels har framtiden för sig men också då den är lite mer ergonomisk än R93:an (på bekostnad av utseendet...). Trycket är också marginellt roligare på R8:an. Att det blev en trästock beror på att jag hatar att sitta med en plastdito då de dels är allmänt kalla men också tråkiga att titta på, om än funktionella. Eftersom Blasers standardträ är rätt trist så gick jag all in och satsade på en Attaché med grade 7-trä Hade också kunna tänka mig en Sako 85 av lämplig kvalisort - gärna en Classic i 270 Win
  4. qvarnhill
    Tråkig bild du har av storbönder... Utan bönder, såväl stora som små hade vi inte haft ett så rikt och välmående land som vi har! Arrenderar själv min jaktmark av en "storbonde", troligen raka motsatsen till din bild av dessa, generös och vänlig på alla sätt och vis. Det är klart, han har ju aldrig haft anledning att känna av att jag skulle kunna ha en avog inställning till jordbrukare och det KAN ju spela in lite... Kanske värt att tänka på!
  5. marcus.söderlund
    Dålig stil o släppa såna vapen med fel. trots allt en tikka o ingen skev bajkal
  6. Nils l
    Foffe du måste förstå att man kan inte hoppa på buset för de gör ju inte som man säger. Men svensson går bättre för vi bråkar inte och vi finner oss snällt så då är det enklare att ge sig på oss. Desutom lever man fortfarande kvar i villfarelsen att det är jägarnas vapen som används vid brott så då är ju retoriken enkel. Begränsa jägarnas vapenarsenal och dess kapacitet så blir det enklare för polisen att skjuta ner buset utan att bli besvärade av att de skjuter tillbaks för mycket. Att vi har byggt en stor bro över sundet utan kontroll av vad som förs in är det ingen som reflekterar över för det blir besvärande att erkänna att den fria handeln med europa har en liten baksida och att medlemsskapet i EU inte är helt problemfritt. Men ska man som politiker få vara med i den stora ryggdunkar gemenskapen med de stora pengarna och möjligheterna att sko sig på skattepengar så får man ta vissa problem. Däremot kan man alltid visa att man är handlingskraftig genom att hoppa på någon som inte har med saken att göra. Det är samma politiska retorik som man kör med alkoholkontroller där mängd ska kompensera för kvalitet. Man kan stå fem dagar i veckan utanför grindarna till mitt jobb bara för att hinna få tillräckligt många blåsningar för att överordnade ska bli nöjda. Sedan om varenda jävel känner till att hebbe i lilla byn kör rattfull varenda morgon klockan 10 för att få en återställare skiter man i då det inte genererar några politiska stilpoäng. Hela jävla gällivare känner ganska väl till vilka som levererar olagliga preparat och har meddelat detta till myndigheterna men då fattas det resurser. På samma sätt fattas det möjlighet att kolla varenda bil som kör över bron och det enda som återstår är att granska om vi ska få ha två tre eller fem patroner i magasinet.
  7. Christian N
    Två helt olika bruk och behov, men enkelt för smygjakt på sådant med klövar, en lätt moddad Rem 700, 308 Win för vakjakt, en 6XC ur en Rem 700 klon eller 6,5x47L ur en Sako 591. 300 meters resultat med 6XC En bild säger mer än tusen ord så ovan har 4000 plus några ord att betrakta.. /Christian
  8. peppen
    1 point
    Det minsta brynet och billigaste brynet måste vara ett par strykningar med polervax/pasta på insidan av läder remmen. Sen är det bara att stroppa kniven varje gång man gör stortoaletten. Då har man en kniv som bokstavligt talat alltid är vass. Om man behöver lägga en ny egg kan man gå till en lite proffsigare bygghandel kan man hitta yxbrynen som tar vid där harald nyborgs (15 krs bryne slutar). Jag tror jag gav 150 kr för ett 120/400 bryne. Om man tycker att det är lurigt att få till vinkeln kan man ställa stenen på sniskan och låta knivbladet vara horisontellt. I övrigt är rörelsen densamma.
  9. Anders_1
This leaderboard is set to Stockholm/GMT+02:00

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.