Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Leaderboard

Popular Content

Showing content with the highest reputation on 2013-03-19 in Inlägg

  1. SimonH
    Det här spektaklet är en lärorik historia för alla jägare. Mindre än en handfull markägare i ett område på 11 000 ha bestämmer sig för att älgstammen förmodligen är det största hotet mot mänskligheten sedan digerdöden. Älgen måste bort, punkt slut. Tack vare att jägarorganisationerna lyckats slarva bort inflytandet över älgförvaltningen är det numera en smal sak att göra slag i saken. Markägarmajoritet i styrelsen gör att kompromisser och samtal blir helt onödiga. Tre markägare röstar snabbt ner två mer förvaltningsinriktade styrelsemedlemmar och ansöker sedan om skyddsjakt än mer omfattande än det egna förslag man precis tvingat igenom. En tjänsteman från Skogsstyrelsen skjutsas runt på skoter för att vittna om förödelsen, och i rapporten därifrån står att läsa att man besökt tre tallplanteringar, som valts ut av samma lilla grupp klagande markägare. Av dessa tre hade den första inga färska älgskador, enbart fjolårsbetning. Den andra hade inte heller några nya betesskador eller spår, men någon hade tydligen observerat sju älgar inte långt därifrån varpå man drog slutsatsen att det nog bara var en tidsfråga innan även den planteringen skulle stryka med. Den tredje planteringen nere vid älven gav dock utdelning. Eftersom det lilla området alltid håller älg på vintern så fann man naturligtvis såväl gamla som färska betesskador. Tjänstemannen från skogsstyrelsen skriver i sin rapport att andelen skadade träd är svårt att bedöma, han har tydligen råkat förtränga det för skogstjänstemän annars så välkända begreppet "cirkelyteinventering". Det hindrar honom däremot inte att höfta till med att planteringen drabbats av 30-60% älgskador, och det är också den siffran som i efterföljande skriverier anges gälla för hela Örträsk. Alla 11 000 hektar. Ett av tre hyggen, som på förhand valts ut just för att illustrera förödelsen, hade alltså färska älgbetesskador. Detta enda hygge är vad man refererar till i tidningarna när man skriver "omfattande betesskador". Detta enda hygge ligger till grund för Länsstyrelsens beslut. Det krävs idag inte mer för att 3-4 personer ska kunna skaffa sig lagligt stöd för att börja skjuta sönder en älgstam som hela jaktvårdskretsen ägnat åratal åt att bygga upp kvalitén på. Det är skrämmande. Det som nu skett kan utan vidare upprepas nästan överallt i Sverige, för det är få jaktmarker som inte kan visa upp åtminstone enstaka sönderbetade planteringar. Och uppenbarligen räcker det med en. Det här är således den nya älgförvaltningsmodellen, säg hejdå till långsiktig målinriktad älgförvaltning. Jägarnas inflytande är definitivt över. Det är mycket som är skrämmande i den här historien. Men värst av allt är att från Jägareförbundet hör man inte flaska, bortsett från kretsens fruktlösa klagan. Från kontoret i Umeå hörs inte ett knyst. Där sitter fyra konsulenter som inte förefaller se något problem. Ingen anledning att ta strid. Det är djupt oroväckande.
  2. W.T.
    Jag var på besök i England förra veckan på ett civilmilitärt besök för att knyta kontakter och möta personer från Brasilien som var där. Rent mötesmässigt var det väldigt givande och jag har fått ett konsultuppdrag för World Cup och för Olympics. Ett rätt prestigefyllt uppdrag som skall bli spännande. Nog om det. Mitt i veckan då febern som var med hela veckan trängdes undan av tabletter så säger snubbarna som bjudit in mig att: - vill du besöka vårt Armory? Ville jag det med febern på återtåg? - Jooo, visst. Sa jag När jag klev in i den 70m långa länga som huserade 1900 militära vapen allt ifrån pistoler till automatvapen osv… Jag var med på fina berättarstråket där Donald berättade och lät mig, min resepolare och en till klämma på diverse men sedan var jag bara tvången att släppa loss det! - Bolt weapons, where do you got the sniper rifles Donald? - I knew you would ask, i have heard of your interest of long range shooting, sa han. smajl utbyttes…. Sedan började jag mitt skuttande som en ekkorre genom salongens bortre del som innehöll ca 150 prickskyttevapen. - Vi har fler om du saknar något, sa donald – we can get it for you…. We got all manufactured weapons (military) made since 1650. Berättade han. Jag fick lite handsvett när jag kom till slutet på 7.62x51 hyllan och kom över till 284 => FUCK! Vilka bössor! PMII:or och Hensoldt, i kombo med Spuhrfästen och nattadaptrar. Helvete… jag ville inte ut ur detta rum igen, men efter 1:15tim så blev jag utkastad för det var lunch. - I hate to throw you out my swedish friend, it has been lovely to see you bounce between the walls but now we need to kick you out. Come back sometime and preannounce your visit and we will go to the range with some candy in the bag. Fantastiskt, och jag vet att jag inte kommer göra detta mer i livet förmodligen. Min absoluta favorit var the C14 timberwolf i 338LM, som tvåa kom McMillans 338a som också var trevlig, men kannadicken var extremt mysig, snygg och en fantastisk balans och dynamik. 50mm pipa vid lådan och en grov bult. Spuhrfäste. Sexigt. Snyggt ökenmålad och med ett otroligt brta kindstöd i skelettkolvsvarianten. I färgen var det inristat 16 pinnar, för vad kan vi bara gissa då Donald smilade. Mcmillanbössan var väldigt lik denne. - Do you want to strip it down? Och jag lät skapelsen komma isär i alla delar inkl siktet med mörkeradapter. Fantastisk design och extremt robust samtidigt smidig. Efter det så klämde jag igenom 50 BMG – hyllan men 284orna och 338LM var mina favvisar.
  3. FinHunter
    Drömmtillvaro. Inkvarterad på BB, jaktmarker som hyser bra med huggtänder, bra sällskap att snacka känslor med på kvällen... Den gråa vardagen här hemma som man e oxå nöjd med innebär "fri jakt" på relativt goda marker. Lever nog drömmen, fast alltid kan man öka på eller finjustera nått smått...
  4. ragnarsson
    Grattis! Det där lät nästan för bra.
  5. kalleanka70
    Jag är lyckligt lottad och har det lite som du beskriver. Jagar på flera olika marker, är med i två jaktlag och har egen pyrschmark i form av en jordbruksfastighet. Kan jaga när jag känner för det och bestämma över min egen tid. Jag gör nog något jaktrelaterat varje dag. Tidigare var jag kontorsnisse och ute mycket lite i naturen. Sen skaffade jag hundar och det var så jag började med jakt. I mina planer nu ingår att ta över ett befintligt vilthägn eller bygga ett eget på min mark och bruka min mark mer aktivt. I dag arrenderar jag ut fälten till närliggande gårdar. Till våren kommer jag anlägga bättre viltåkrar tillsammans med grannbonden. Kommer bli kanon till hösten sen ;-)
  6. Lars
    2 points
    Jag tycker också att dem två serierna ser helt ok ut! Det är märkligt vad alla bössor och skyttar presterar i cyberspace eller är det så att man bara visar sin bästa serie Att ligga ute och skjuta 22lr liggande och snitta under 10mm på 50meter är extremt svårt och alla länkar i kedjan måste vara riktigt bra då skytt,bössa och ammo. Att man med väldigt många bössor ibland får till en snortät serie är rätt normalt men handlar om en del slump och tur, många verkar alltid påstå att bössan skjuter så bra som just den bästa serie man fått till det är lite att lura sig själv tycker jag
  7. Jämta
    Mina hundar är sociala, trevliga hundar som älskar allt och alla och inte är det ett problem i jakten inte och jag har hållit på med rasen sen tidigt 90-tal så helt okunnig är jag inte om rasen, dess historia och vad som finns och har funnits. Det rykte rasen har kommer inte från ingenting liksom, men nu är den mentala statusen betydligt bättre än den har varit tack och lov och som sagt, att hunden är social och trevlig inverkar inte på vilka jaktegenskaper den har.
  8. Mirva
    De flesta finnspetsar är mycket fina familjehundar, det går mycket bra att kombinera med jaktmaskin, mina hundar bor största delen av sitt liv inne hos familjen, att ha hunden i hundgård för jämnan är i mina ögon en styggelse.
  9. Mirva
    Håller helt med dig där, en bra finne jagar gärna även älg och lämpar sig mycket bättre till små marker än vad en bra jämte gör.
  10. Jämta
    Personligen anser jag det vara moraliskt och etiskt förkastligt att avliva högdräktiga djur oavsett art, såvida de inte är så pass skadade/sjuka att det är djurplågeri att inte göra det!
  11. naturalis
    Vänta tills hipshot får syn på denna tråd eller PMT då lär du få svar så det räcker och blir över. :-)
  12. ozzian
    1 point
    Jag kan lova att det är säkert! Du låter : slutstycket vara framme när tar du bort pipan och med pipan följer slutstyckshuvudet som du enkelt vrider ca 45 grader och stoppar i fickan. Tar du däremot bort pipan med slutstycket tillbakadraget så stannar slutstyckshuvudet kvar i #systemet". Svar nog?
  13. JacobSandström
    Tack! Beckarydet såg jag och ringde på i förrgår för att ställa mig i kö.
  14. strävhår
    Pensionär är grejen, gubbarna går hem på rad nu ifrån jobbet och jag är inte ett DUGG avis..Att få vara frisk o kry fram till och en bra bit förbi pensionsåldern, sen är jag nöjd ! .
  15. Jämta
    Nu ligger det där det ska, ibland tjorvar det när man ska sammanfoga ämnen helt enkelt och den här tråden känns alldeles lämplig för ditt inlägg. Jämta - moderator
  16. lsjonsson
    Hälsa på tjocka släkten i B. C. Kanada och komma ut på jakt med dom som jagar av dom. Lite foton ifrån dom. pg]
  17. Lars
    Jag är bara en trisslott från drömjakt tillvaro Jaktligt har jag allt det jag kräver bara jobbet som stör det bör lösas med 25 000 i månade 25 år sedan är man ändå pensionär
  18. Nils l
    Fyra timmar på åtel igår och inte ett liv. Har hittat en trafikdödad ren som är helt uppgrävd i vägkanten. Problemet är att det är jävligt risigt och max skjutavstånd blir 55-60m men det blåser ganska bra så jag hoppas att min vitring inte avslöjar mig. Har gjort ett provisoriskt gömsle under några nerböjda björkar där jag kan krypa in under så att det blir lä. Har en öppning på en gånger en meter att skjuta genom efter att ha kvistrensat fram till vägkanten. Blir att ligga i färdigställning med osäkrat vapen och hoppas att kvällen inte blir allt för lång.
  19. RAY BAN
    Ser riktigt najs ut det där!
  20. Per Gustafsson
    Ja pipan är hemma o jag är riktigt nöjd! Ska mäta lite så jag kan beställa lägsta möjliga ringar. Blir nog att sätta Zeiss 1,5-6x42 och Kahles 6-24x56 på denna. 1900a sportern får tillbaka 3-12x56. När jag har fått på kikare o testat lite laddningar så kommer det nog upp någon bild på träffbild
  21. Ford32
    1 point
    Den är helt otrolig! Vid premiären för två år sen gick jag ut på morgonen och körde lite ångestläte. 5min. senare gick jag hem med bocken. Man blev lite snopen att det gick så fort. Jag har lyckats locka på rå i stort sett varje gång.
  22. Återfallsjägare
  23. Christian N
    Vill nog veta med mig att det poppade upp en sådan där på bild för en tid sedan, modell 26 tror jag att svaret blev då, det är billighets variant av B25:an, nåjo så var det nog allt, han den där Regnskog, se länken har fått det förklarat för sig, här är en extern länk som inte är besuldad av mig. /CHristian
  24. peter24
    känner en eftersöksjägare som fick godkänt från licens att ta allt trafikvilt då ingen var intresserad att ta reda på det strulet som blivit beror väl på att en del markägare tolkat på sitt eget vis tex, att om viltet blir på körd på deras mark så ska viltet tillfalla dom oavsett om viltet fälls på nästa mark- Vilket är fel! Det som folk retas på här är att slakterierna inte får köpa in trafikvilt hörde detta på eftersöksmötet ,,allt för att man hittat en glas bit stämmer verkligen detta?
  25. hubler
    Det där är ju bara löjligt, det ska väl i alla fall vara lite utmaning att jaga....
This leaderboard is set to Stockholm/GMT+02:00

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.