I min värld är ”Tillståndsenheten” enbart ute efter att minska antalet vapen i stugorna (eller åtminstone obstruera så långt möjligt), är det rätt samtalspartner ? Det bästa vore att verka för att vi får en ny instans som sköter licensärenden, det borde SJF satsa på.
Att förhandla med Eliasson och Thorsell kommer troligen inte att leda någonstans, det fönster som Wälimaa nämner är stängt, det kommer att stängas ännu fler fönster via implementeringen av vapendirektivet.
Fick vi en ny instans så kanske det vore möjligt att förändra systemet i grunden, ska det förhandlas med tjänstemannaaktivisterna på ”Tillstånd” så blir det inte ens status quo – det blir sämre.
Jag vet inte om jag räknas till förbundsbelackare, jag tycker dock att SJF ofta leker myndighet, de gör mycket gott men har otur när de tänker då det gäller vapen.
Raggarö