Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Leaderboard

  1. Dansken

    Dansken

    Global Moderators
    27
    Poäng
    16 288
    Antal inlägg
  2. kkjon

    kkjon

    Bloggers
    13
    Poäng
    6 256
    Antal inlägg
  3. MarkusR

    MarkusR

    Global Moderators
    6
    Poäng
    15 809
    Antal inlägg
  4. Dahla

    Dahla

    Bloggers
    5
    Poäng
    4 198
    Antal inlägg

Popular Content

Showing content with the highest reputation on 2020-08-26 in Inlägg

  1. Dansken
    Det är väl bara att gå fram på åteln och kolla på grisfan om man e nyfiken ?
  2. MarkusR
    Lägg resurserna på 8x57an när du har en.
  3. MarkusR
    Jag håller med Dansken, på åtel är x57 helt perfekt. Det är nog den enda kaliber jag kanske eventuellt skulle kunna tänka överväga att ha en 96a i.... ?
  4. Dansken
    På åtelavstånd kommer 9,3X57 verkligen till sin rätt. Med sin lägre hastighet slår den sönder mindre, men har massor av "umpf" ändå.
  5. Dahla
    Sätt i dom åt andra hållet...
  6. Hipshot
    Fattar inte, är det liksom tänkt att man ska skrynkla 2 på 30 pilar? Verkar som v-Max var kantigare än Sierra.. Bajs!
  7. OlersPer
    Fick tillfälle på denna herre ikväll trots två getter och ett kid som var lite uppjagade över en räv som gick i kanten och letade mat. När bocken väl låg ville de gärna ha honom med sig, de stod kvar länge och väntade . Kommer inte bedöma trofén även om den var stor i kroppen och rosenkransar som gick ihop.
  8. Patrik L
    Såklart... Ok, alternativt förslag som kanske kan funka (beroende på vilka andra verktyg du har tillgång till) ta valfritt verktyg som är lite större kalibermässigt, t.ex 222,223 eller liknande. Skjut upp en hylsa och justera in verktyget så att expandern precis går emot halsen och justera sen ner några tiondelar till. Förhoppningsvis så petar expandern ut halsen precis så mycket att kulorna går i och den krimpar tillbaka helt. Värt ett försök i alla fall.
  9. Dansken
    Normas övningsammo är inte så snygg som den har varit. Testa något annat fabrikat
  10. kkjon
    1 point
    Ser det ut att bara hänga i kronan så kan han gått gå kvar. Ser det däremot ut som det kan bli strypsnara runt halsen kan du överväga att skjuta. Vi har flera hjortar med stängsel i huvudet varje år och dom allra flesta klarar sig utmärkt.
  11. josc72
    Om man för fan sitter i en helikopter är det ju verkligen inga problem att lyfta vargen de där kilometrarna till rätt sida gränsen! Hur dum, ärlig och godtrogen får man vara?!
  12. tecno
    Kör med det du har givetvis.
  13. Dansken
    Det funkar bra pga det låga tryck Och bössan är förmodligen jättebillig ?
  14. culot
    Snart dags för den årliga trippen till Plattlandet för Ringduvejakt med mina Ital kompisar, nytt för i år är att respektive ska med vilket säkert för vissa låter kontroversiellt, men det ska bara bli trevligt, och i mitt fall så har frugan en egen bössa plus att hon får sköta hunn Tidigare har jag bara kört kal 16 men jag TROR att jag släpar med en 12:a åxå bara för att ha nåt att skylla bomskotten på
  15. Dahla
    Jag är väl lite färgad och hade valt 9,3x62 då utbudet på både bössor och hylsor är lite större. Grisarna bryr sig dock inte alls.
  16. Dansken
    En av dom fina saker med internetforum är att man ser att man inte är ensam om att tabba sig.
  17. killer_mouse
    Hehe du får lugna dej när du sitter vid pressen
  18. Ken1
    Håller med!!!!! Skulle välja lite mjukare patroner. Eley vip gamebore competition till exempel.
  19. pmt
    Trångt patronläge är inte direkt ovanligt på Hva i just den kalibern..... Annars som Dahla: kolla att patronläget är riktigt ren. /T
  20. Dahla
  21. TekDr
    Inga medaljbockar här inte men jag nöp en av de tilltänkta kandidaterna som inte såg ut att ha så mycket att erbjuda framgent iallafall ?‍♂️ blev nog hela 5m dödsök för hunden också...
  22. raftpackr
    Grattis! Blir en grym trofé det där!
  23. josc72
    1 point
    Benstöd är kass i djupsnö. Man bygger om sin köttmes till en skjutbänk. Bär allt centrerat på ryggen. Inga problem att också hänga på en ryggsäck och alla skjutna tjädrar. Lika bra i skogen som på fjället. Stadigt när man lägger ner hela paketet i snön! Fjällräven säljer lösa axelremmar.
  24. stefan
    Så var man då hemma igen & köttet paketerat och ligger nu i frysen. Första kvällen såg jag ingen gris,men många rådjur. Vi jagade en bit från varandra och kompisen sköt en fin galt som hängdes upp på en gård en bit längre bort. Andra kvällen bestämdes att jag skulle få sitta i ett 4,5meter högt torn där jag skjutit tidigare,trots hård ihållande vind så fick dom vittring av mig så innan jag hunnit se vilken som var skjutbar i den gruppen som bestod av flera smågrisar och 4 större. 3 riktiga blåsningar och grymtanden sen blev det sop rent 50-60 meter bort,kom tillbaka en ensammen gris senare då det var nästan becksvart så det gick ej skjuta. Tredje kvällen och nytt ställe igen,satt i torn vid vete fält och där fanns mycket spår,hörde gris redan efter ca 1 timme och 3 st kom ut ungefär 200m längre bort, parerade för vinden och smög sedan i en vid båge mot dom. Blev en spännande ansmygning och i det sista skjutljuset lyckades jag fälla en mindre galt på ca 60 kilo.
This leaderboard is set to Stockholm/GMT+02:00

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.