Pimpade frugans älskade Remington Seven med en målad syntetkolv för rätt många år sen nu. Se tråd:https://www.jaktsidan.se/ipb/index.php?/topic/43739-moddat-frugans-remington7/
och även min lite senare: https://www.jaktsidan.se/ipb/index.php?/topic/52410-pimpat-min-egen-hundförarbössa-remington-7/
Jag har länge haft någon slags bisarr(?) dröm om att stocka om en bössa. Men en del saker kom i vägen som det så populärt brukar heta men mer om detta nån annan gång på annan plats... haft ett par laminatämnen liggandes i flera år.
Låt mig bara klargöra att jag aldrig gjort en kolv tidigare och har kört mycket på frihand med maskin för att spara kroppen och en del tid. Säger inte att det jag har gjort är rätt sätt göra det på, absolut inte. Sen i och med att det skulle bli en present hon inte skulle vara förbered på så hade jag inte någon ritning eller så för att eliminera risken att jag skulle glömma nåt sånt framme, då det händer att även hon är ut i snickarboden emellanåt. Kunde bara jobba på detta projektet när frun inte var hemma så mestadels jobbade jag på de gånger hon jobbade helg. Stocken är långt ifrån felfri men slutresultat blev jag ändå riktigt nöjd med då det trots allt är första försöket och frun blev väldigt glad över överraskningen när hon fick den i födelsedagspresent och det var ju huvudsaken. Är det någon annan som velar om de ska göra en kolv eller inte säger jag -bara kör! Men det gör det inte under tidspress, ta god tid på er. Kanske kolla lite på de som kan istället för denna tråden också. Sen skadar det inte om man har en plan och kanske skissar på en del och inte bara kör frihand på det mesta.
hur som helst jag hade verkligen bestämt mig att nu i vinter ska jag sluta fundera/gruva mig och göra slag i saken. Tänkte egentligen stocka om min egen Remington Seven och göra en nära helstock och borra ur kolven bak för att få fram tyngdpunkten då jag tyckte att den var lite för viftig även med extramoduler på dämparen, men så var jag in hos vapenhandlaren och det bar sig inte bättre än att jag bytte bort min egen Remington.
Nåväl i mellandagarna mellan jul och nyår så skred jag till verket med tanken (läs förhoppningen) att jag skulle hinna göra stocken klar innan hennes födelsedag i maj utan hennes vetskap.
Ämnena jag hade var felsågade (kort bak och långa framtill) och därför väldigt billiga när jag köpte dem men minns inte priset längre. 29 december 2024 körde jag igång med att måtta fram var jag skulle ha rekylklacken. Märkte upp den och en centrumlinje på ämnet. Sen borrade jag med överhandsfräsen för att få det så rakt som möjligt först rekylklacken och sen stockbulterna. Spände fast ämnet enligt bild med ett par skruvtvingar.
Spände även fast klossar för att få hålen på rätt ställe och vinkelrätt mot ovansidan på ämnet.
Sen när jag skulle fräsa ur för lådan så fick jag mäta och räkna för att få klossarna och därmed urfräsningen på rätt ställe. Innan jag fräste ur för pipkanalen så kapade jag framstocken så då fick jag skaftämne till kniv också.
Sen blev det köra överhandsfräsen, knepigast var där pipan ”konar” där blev det inte riktigt hundra. Nu ska denna bössa användas i ur och skur som hundförare bla så det gör inget att pipan är ordentligt friliggande.
Stockskruvarna ”borrade jag starten med överhandsfräsen sen fick borra djupare med borrmaskinen. Sen var det bara att vända på allt och märka upp undersidan var underbeslag och brunn skulle vara. Syntes så dåligt så då satte jag dit maskeringstejp och ritade på den istället. Skrev lite mått hur djupt jag borde borra. Problemet är bara att det inte är en fräs utan träborr och då blir det ett djupare hål i botten och sen blir det lite ”skålformat” fast uppåt efter borren så det blev en del handpåläggning för att få det hyfsat rakt.
fortsättning följer...