Publicerat Januari 10, 200818 yr Är nybliven jägare och är nu ute efter min första allround-studsare... Lutar i dagsläget åt 30-06 (.308 kan fungera det med) * Sako 75/85 * Husqvarna 1900 (svensktillverkade) * Shultz & Larsen * Blaser Är några av de bössor jag kollat på. Kommentarer kring dessa bössor? Priserna varierar ganska mycket. Hur mycket är det värt att lägga? Begagnat eller nytt? Vad övrigt skall jag tänkte på vid köp av bössa? Tacksam för all hjälp jag kan få...
Publicerat Januari 10, 200818 yr Är nybliven jägare och är nu ute efter min första allround-studsare... Lutar i dagsläget åt 30-06 (.308 kan fungera det med)* Sako 75/85 * Husqvarna 1900 (svensktillverkade) * Shultz & Larsen * Blaser Är några av de bössor jag kollat på. Kommentarer kring dessa bössor? Priserna varierar ganska mycket. Hur mycket är det värt att lägga? Begagnat eller nytt? Vad övrigt skall jag tänkte på vid köp av bössa? Tacksam för all hjälp jag kan få... Med dom bössorna du nämner så funkar alla ypperligt viktigare är du hittar en bössan som ligger o känns bra sen va det är för märke på den är ju status fixerat ja ja viss kvalite oxå. Jag skulle satsa på 308w finns mycket mer kulor o lad grejer till den calibern. Mvh.
Publicerat Januari 10, 200818 yr Ser inga problem med ngn av de bössorna. Hur mkt det ska kosta ? Bästa är att lägga mkt mer pengar på optiken till bössan än tvärtom.
Publicerat Januari 10, 200818 yr Jag skulle satsa på 308w finns mycket mer kulor o lad grejer till den calibern. Är inte både två cal .30? 30.06 är en utmärkt kaliber. Kanske lite tråkig, men väl fungerande. Bössorna är inget att säga om, bra vapen. Måste slå ett slag för Blasern, är dyr, men den blir då kvar i mitt vapenskåp!! /Mvh Jonas
Publicerat Januari 10, 200818 yr Eller lägga mycket pengar på båda delar..köp en sauer 202 outback. Grym bössa. Om du ändå kollar på bössor i den prisklassen.(Blaser) Jag är grymt nöjd med min..o då kan du byta pipor också!!
Publicerat Januari 10, 200818 yr Det beror helt på hur mycket pengar du har att tillgå och vad du ska jaga med vapnet. En beggad Sako 75 är ett säkert kort, men glöm som sagt inte bort att köpa bra optik till vapnet. Ett annat tips är S&L, jag klipper in ett citat från en annan tråd: Classic vapen har en helsida i Svensk jakt där dom har rea på Schults & Larsen Classic med S&L originalmontage för 8995 det är mycket prisvärt och en kanon bössa.Mvh Vanja05
Publicerat Januari 10, 200818 yr Jag äger endast en studsare.. En Varberger i kaliber 30.06 !!! Har nu haft den i säkert 10 år och känner inget som helst behov av att byta.. Har tidigare labbat med andra kalibrar men det jag har nu känns VOLVO ;D Fast så klart..Det beror på för vad vilken jaktform man helst vill syssla med. Är just nu i tagen att köpa mej en tredje hagelpang ;D En 30.06 duger till allt vilt i Sverige..det är mina 5 cent. Blir du specialist senare kommer du säkert skaffa vapen efter behov 8)
Publicerat Januari 10, 200818 yr Tror det är lättare att räkna upp bössor man ska akta sig för, sako hunter ett bra alternativ, kaliber 308 eller 30-06 spelar inte lika stor roll skillnaden är minimal, fördel om man kan byta bara pipan som man nu kan göra på flera olika märken ingen är dålig, för att hålla ner priserna på övnings ammo så kan du komplettera med flera pipor i standard kalibrar, optiken är viktigare som flera redan påstått, slarva inte bort allt på dåliga fästen heller. Leta eller boka upp dig på en bra begagnad studsare hos någon handlare för ca 4-5 000 och lägg det dubbla på optiken, det gör större skillnad än att göra tvärtom. http://www.blocket.se/vi/14394806.htm?ca=10_s http://www.blocket.se/vi/14177037.htm?ca=10_s kikarsiktena är inte de bästa!
Publicerat Januari 11, 200818 yr Författare Tack alla för era synpunkter! Har nu beslutat mig för en Sako i 30-06. Huruvida det blir en 75:a eller 85:a låter jag vara osagt, gillar 75:an som tusan men 85:ans raka kolv är inte fel. Nu gäller det bara att hitta bra pris på bössorna så får jag se vilken det blir. Ole dole doff...?
Publicerat Januari 12, 200818 yr Tack alla för era synpunkter! Har nu beslutat mig för en Sako i 30-06. Huruvida det blir en 75:a eller 85:a låter jag vara osagt, gillar 75:an som tusan men 85:ans raka kolv är inte fel. Nu gäller det bara att hitta bra pris på bössorna så får jag se vilken det blir. Ole dole doff...? ett bra val tycker jag!... kanske e lite färgad eftersom jag har en sådan!.. dock en 308! men e verkligen skit nöjd me den!... MVh
Publicerat Januari 12, 200818 yr Jag slår ett slag för Tikka M65 isåf..Den trevligaste knökmataren du kan få tag i..Skall du ha kontrollerad matning så skulle jag kika på en Ruger M77..
Publicerat Januari 29, 200818 yr Författare Det blev en 75:a i .30-06. Passar mig perfekt och rekylen är inget speciellt (tack vare 93 kg)... Hur som haver, nu är bössan köpt och jag behöver sikte. Hjälp!
Publicerat Januari 29, 200818 yr Gratulerar till ett gott val!!! Siktet då rå.. Pruta inte på fästen och sikte.. Förutsättningarna är vaddå? Vilken typ av jakt mestadels? Budget? Gloröret ser olika ut utifrån vad du ska göra med det.. Mvh!
Publicerat Januari 29, 200818 yr Det blev en 75:a i .30-06. Passar mig perfekt och rekylen är inget speciellt (tack vare 93 kg)... Hur som haver, nu är bössan köpt och jag behöver sikte. Hjälp! 93 kg... Klart det inte blir någon jobbig rekyl med en så tung bössa. ;D
Publicerat Januari 30, 200818 yr Författare Hipshot>> Tack! Det känns som sagt helrätt, nu är det bara att vänta i 10 veckor på licensen... Man bor fel helt enkelt! Som det ser ut nu blir det framförallt rådjur och älg som skall jagas, håller dock tummarna för gris framöver då vi sett mycket spår i markerna. Fast å andra sidan så får man ju ha 6 bössor så vi siktar på rådjur och älg denna gång. 3-9x40 kanske? Max 8000 kr inkl fästen... BäckaBengtsson>> Jag tänkte jag skulle bygga muskler samtidigt som jag jagar, därav den tunga bössan. Planen är att se ut som Karl-Alfred till hösten... Inser dock att smygjakten kan eventuellt bli lite småjobbig.
Publicerat Januari 30, 200818 yr BäckaBengtsson>> Jag tänkte jag skulle bygga muskler samtidigt som jag jagar, därav den tunga bössan. Planen är att se ut som Karl-Alfred till hösten... Inser dock att smygjakten kan eventuellt bli lite småjobbig. ;D ;D
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.