Publicerat Maj 26, 200817 yr Hej har tagit min jägarexamen nu och ska köpa en bock med choker har jag bestämt mig för. Är det någon som kan rekommendera något bra alternativ ?
Publicerat Maj 26, 200817 yr Hej har tagit min jägarexamen nu och ska köpa en bock med choker har jag bestämt mig för. Är det någon som kan rekommendera något bra alternativ ? En begagnad Beretta, Miroku, SKB eller Browning.
Publicerat Maj 27, 200817 yr En begagnad Beretta, Miroku, SKB eller Browning. jaha vad bra att få lite tips,dessväre ligger de på ca 9000 kr och uppåt och eftrsom detta är den första bössan och jag köper en studsare oxå för 5700 så tänkte jag hålla nere kostnaderna lite sen får man byta upp sig när man får råd, jag har kollat på en husqvarna kommer inte ihåg modell beteckningen nu men den var med choker och de skulle ha 5500 för kan det vara ett vettigt köp oxå eller är det en dålig bössa månntro?(ska provskjuta den i helgen) : ) är tacksam för alla svar som har erfarenhet av husqvarna bockar !
Publicerat Maj 27, 200817 yr Du kan utan problem hitta en begagnad hagelbock av ett bra fabrikat för 5500 kr. Ha lite is i magen och vänta tills du hittar någon av de fabrikaten jag nämde, till ett bra pris. Kolla blocket med jämna mellanrum och ring även runt till olika vapenhandlare.
Publicerat Maj 27, 200817 yr Du kan utan problem hitta en begagnad hagelbock av ett bra fabrikat för 5500 kr. Ha lite is i magen och vänta tills du hittar någon av de fabrikaten jag nämde, till ett bra pris.Kolla blocket med jämna mellanrum och ring även runt till olika vapenhandlare. Ja det går alltså att hitta tex en beretta för det priset med choker oxå? i så fall ska jag vänta lite tack för tipsen!
Publicerat Maj 27, 200817 yr Ja det går alltså att hitta tex en beretta för det priset med choker oxå? i så fall ska jag vänta lite tack för tipsen! Ja det borde gå att hitta. Men snöa inte in dig på bara Beretta. Kolla även efter Miroku, Browning och SKB.
Publicerat Maj 27, 200817 yr Köpte en begagnad Winchester 101 LW sporting som 18 åring. Tanken var att de skulle vara en tillsvidare lösning men den lösningen hängde med i 15 år Idag har jag en äkta vänsterskränkt Beretta 686E, men det går att bomma med den med. Stirra dig inte blind på fabrikat primärt, passformen och skyttet är glädjen, inte om det står Beretta, Browning eller Classic på den. Lincoln gör OK bockar till OK pris. Där finns det en rad oika stockar att välja mellan utan extra kostnad. MVH
Publicerat Maj 27, 200817 yr Lincoln gör OK bockar till OK pris. Där finns det en rad oika stockar att välja mellan utan extra kostnad. Jag är absolut ingen expert på hagelvapen, men du är den första jag hört säga att Lincoln gör OK vapen. Det är väl Lincoln som är kända för sina slagstift som går av titt som tätt?
Publicerat Maj 28, 200817 yr Jag är absolut ingen expert på hagelvapen, men du är den första jag hört säga att Lincoln gör OK vapen.Det är väl Lincoln som är kända för sina slagstift som går av titt som tätt? Vad är OK för dig, och vad är Ok för någon som köper sitt första vapen efter sin jägarexamen? Min sambo köpte en ny Lincoln när hon tog jägarexamen för 4 år sedan...kostnad runt 4500 spänn. Den går klanderfritt ca 300-400 skott om året så här långt, dessutom träffar hon då hon fick en måttanpassad kolv. Detta är inget jätteslitage men hon håller sig nog över medeltalet av jägarna i samhället Vilken nytta gör en Beretta om du inte träffar även om intevallen mellan slagstiftbytena är dubbelt så långa? Slagstiften var iofs en nyhet för mig, men har heller ingen anledning att misstro dig på den punkten. Oavsett, innan vi vet hur frekvent stäfmeister kommer att bli på trap/skeetbanan och vilken grad av eventuell fåfänga/börsstorlek han/hon bär på är mitt råd att gå för en bössa som passar kroppsbyggnaden, oavsett märke. Detta sker sällan med en Blocket köpt second hand bössa.
Publicerat Maj 28, 200817 yr Håller med mkj där prova dig fram vad som passar dig märke inte döds viktigt själv började jag med en baikal i tio år den funkade bra
Publicerat Maj 29, 200817 yr Självklart så ska trådskaparen i första hand leta efter ett vapen som passar perfekt. Det är prio ett.
Publicerat Maj 29, 200817 yr Kolla Lanber eller Lincoln. Absolut prisvärda vapen, som funkar. Du ska dock inte springa på skjutbanan särskilt mycket. Min Lanber sköt jag ca 4000skott med på skeetbanan första säsongen. Sen blev den glapp. Men stadiga grejer annars och absolut jaktdugliga vapen. Köp en remingtonpump annars. Den skjuter du nästan garanterat bra med + att dom kostar ingenting.
Publicerat Maj 29, 200817 yr Att din Lanber blev glapp efter 4000 skott är helt galet dåligt. Det är ca 20 skeetkvällar om man ska räkna träningstillfällen. Det brukar gå en 200 låda per gång
Publicerat Maj 29, 200817 yr jamen det är ju budgetbössor. Sen stod jag också på trapbanan en del och den sliter mera på bössorna. Iallafall när jag skjuter ensam. ^^ Piporna glöder. Jaktskotten på fågel o rådjur glömde jag att räkna med i dendär kalkylen också. Så låt säga 4700 skott då. Men ändå. Ingen Beretta eller Browning, men en duglig jaktbössa, som jag sade.
Publicerat Juni 2, 200817 yr Tack för alla goda råd och tips ! jag prövade Husqvarnan 300 C i helgen man fick fyra choker och det var garanti kvar på bössan den passade mig utmärkt jag och polaren sköt upp ca 250 bulor , hade skitskoj sköt även in nya studsaren som jag oxå pröva i helgen . Så jag tror att den kan passa mig iaf ett par år sen vill jag ju ha en browning elller beretta. Polaren sköt med en Beretta Ultra light Den var fin den!
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.