Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Ammunition med bly föreslås bli dyrare

Featured Replies

Publicerat

Priserna för ammunition med bly bör fördubblas föreslår utredarna.

Ammunition som innehåller bly kan bli rejält dyrare. Det är i alla fall vad Kemikalieinspektionen föreslår efter att ha utrett hur blyanvändningen bland skyttar och jägare ska kunna minskas.

Hannes Borg, miljödepartementet

Utredningen har gjorts på uppdrag av den borgerliga regeringen, som rev upp den förra regeringens beslut att helt förbjuda ammunition med bly.

– Det blev en fråga under valrörelsen, om man skulle förbjuda blyammunition eller inte. De borgerliga partierna profilerade sig på att man ansåg det här vara obefogat, säger Hannes Borg, politiskt sakkunnig på miljödepartementet.

Men istället för ett förbud kan det nu istället bli kraftigt höjd skatt på bly. Utredningen tillsattes för att hitta ett alternativt sätt för att komma tillrätta med spridningen av bly i naturen, säger Hannes Borg.

– Även om vi konstaterade att det inte fanns tillräckliga negativa miljöeffekter för att förbjuda blyammunition så finns det fortfarande blyläckage i naturen till följd av blyammunition och vi har ju ett miljömål om en giftfri miljö, säger Hannes Borg.

Utredningen är just nu ute på remiss och kommer vara helt klar i oktober, men tidningen Jakt & Jägare har redan nu tagit del av innehållet. Det visar sig att Kemikalieinspektionen föreslår att priserna för ammunition med bly bör fördubblas för blyhagel och öka med en tredjedel för kulpatroner.

Det här ska stimulera ökad användning av alternativ ammunition. Men i dagsläget finns flera brister bland alternativen. För sportskytteammunitionen 22 long och luftgevärsammunition finns i dagsläget inga alternativ alls.

Men en förhoppning är att dyrare bly ska göra det lönsamt att utveckla alternativen. Därför ville regeringen använda just ekonomiska styrmedel.

– Det är någonting som den här regeringen har framhållit som ett effektivt sätt att driva miljöpolitik. Genom att nyttja ekonomiska styrmedel och sedan låta marknaden bestämma hur man löser själva miljöpåverkan, säger Hannes Borg.

Karin Airaksinen

karin.airaksinen@sr.se

http://www.sr.se/ekot/artikel.asp?artikel=2212868

:)

Publicerat
  • Författare
Artickel i frågan:

http://webnews.textalk.com/se/article.php?...p;context=60321

Trodde Jordbruksministern redan sagt att man ABSOLUT inte skulle skattestraffa blyet?

Har jag fel eller va det bara en lögn, som vanligt?

Det var då det ja! B)

Publicerat

Politiker vet du

Dom vet man aldrig med lovar runt håller tunt B)

Publicerat
  • Författare
Politiker vet du

Dom vet man aldrig med lovar runt håller tunt :D

Ja, jag vet att dom har väldigt svårt för att hålla något dom har lovat! :P

Skanåker rasar mot förslaget!

http://www.smp.se/nyheter/vaxjo/skanaker-r...slag(760804).gm

Publicerat
  • Författare

M-nej till blyskatt på ammunition

Av Anders Ljung 2008-07-28

Moderaterna tar helt avstånd från Kemikalieinspektiones förslag att införa en mycket kraftig straffskatt på blyammunition.

– Vi säger absolut nej till det här skattepålägget så länge det inte finns fullgoda alternativ för skytte och jakt. Det gäller främst djuretiska skäl, säger Bengt-Anders Johansson, moderaternas jaktpolitiska talesman.

En konsekvensutredning av ett totalt blyförbud visade att blyammunition varken är ett allvarligt hälso- eller miljöproblem. Bengt-Anders Johansson tycker därför att det är konstigt att miljödepartementet bad Kemikalieinspektion att göra ett förslag om ekonomiska styrmedel.

– Vi tar absolut avstånd från det här. Uppdraget skulle aldrig ha lagts ut, fastslår Bengt-Anders Johansson.

Även jordbruksminister Eskil Erlandsson har tidigare förklarat för Jakt & Jägare att han tänker stoppa straffskatten på blykulor och blyhagel.

http://www.jaktojagare.se/

Äntligen något positivt!

:P:D:D:D:D

  • 4 weeks later...
Publicerat
  • Författare

Miljöministern stoppar blyskatt för skyttar

Sveriges cirka 500 000 jägare och skyttar kan andas ut. Miljöminister Andreas Carlgren tänker inte en införa en blyskatt på ammunition, som Kemikalieinspektionen föreslår. I stället ska jägarkåren och skytterörelsen minska blyanvändningen på frivillig väg.

Till exempel skulle skatten ha inneburit att en 22-LR-patron skulle bli fem gånger dyrare. En ask luftgevärskulor för cirka 40 kronor skulle i sin tur kosta 200 kronor i blyskatt. Inga blyfria alternativ finns i dessa två fall och blyskatten skulle bli ett dråpslag mot främst ungdomar, som vill utöva skytte eller börja med jakt.

Både jägarna och skyttarna har protesterat kraftigt sedan Jakt & Jägare skrev om den chockartade straffskatten.

Orimligt resultat

Det var miljödepartementet som gav Kemikalieinspektionen ett uppdrag att föreslå ekonomiska styrmedel för att öka övergången till blyfri ammunition. För miljöministern blev resultatet orimligt.

– Det har aldrig funnits i min tankevärld att lägga ett skattekrav på den nivån, säger Andreas Carlgren till Jakt & Jägare.

– Det är viktigt att klargöra att man inte ska använda skatter på det sättet och det nu gäller att hitta andra vägar för att få fram blyfria alternativ, tillägger han.

Miljöministern har själv valt att kontakta Jakt & Jägare för att meddela att blyskatten för ammunition inte kommer att införas.

o Innebär det att det tills vidare inte heller blir några andra ekonomiska styrmedel?

– Det ligger i jägarorganisationernas och skytterörelsens händer hur de kan göra frivilliga insatser för att snabba på övergången, svarar centerpolitikern Andreas Carlgren, som dagen före diskuterat frågan med partikamraten och jordbruksministern Eskil Erlandsson.

Viltfond används för arbetet

– Enligt Eskil Erlandsson kommer en viltfond att användas för att lägga in åtgärder för att titta på mer miljövänliga alternativ, förklarar miljöministern.

Redan när den borgerliga regeringen förra året slopade totalförbudet mot blyammunition stod det klart att jägarorganisationerna ska verka för att blyfria alternativ används så långt som möjligt.

– Nu har vi även ett fördrag på gång med skytterörelsen där de ska minska användningen av bly och öka övergången till alternativ, kommenterar Andreas Carlgren.

– När det gäller det totala användandet av bly i samhället står ammunition för den absolut största delen, säger han.

o Men konsekvensutredningen av blyförbudet visade ju att bly i fast form finns kvar i kulor och hagel och därmed inte sprids vidare ut i naturen särskilt mycket.

– Det var det som bekräftade att vi kunde ändra kurs efter den socialdemokratiska regeringen och stoppa totalförbudet mot ammunition, svarar Andreas Carlgren.

Men pressen på landets skyttar och jägare att i möjligaste mån gå över till alternativammunition, eller att börja använda miljökulfång på skjutbanor, finns alltså kvar.

Det verkar bli många turer om blyet innan något sdlutgiltigt beslut kommer att fattas!

Publicerat

Dagens Ros till moderaterna ;)

/Micke

Publicerat

KEMI (kemikalieinspektionen) brottas jag med varje dag. Det sista spåret av styrande kommunism i Sverige. <_<

Känns skönt att regeringen körde över dom!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gäst
Svara på detta ämne ...

Användare som läser detta 0

  • Inga registrerade användare tittar på detta sida.

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.