Publicerat Augusti 11, 200817 yr Vi är med i projekt fjällgås,tänkte visa nån bild ifrån när vi hanterar dom.Fina djur men väldigt känliga,de är säker 10 ggr så känsliga som tex vitkindad gås som kan häcka precis överallt. Vi har ett femtiotal fjällgäss för avel och utsättning.
Publicerat Augusti 12, 200817 yr käckt....vart släpper ni ut dom och är det lyckat med föryngringar och så?hur länge har du deltagit i detta?
Publicerat Augusti 12, 200817 yr Författare lades inte det projektet ner pga inblandning av bläsgås i generna? Nja,naturvårdsverket är väl inte med helt,har dålig koll på det men det var väl en anledning att hoppa av. Gässen dna testas,ett år ansåg de att det vat bläs inblandning medans ett annat år ansåg de att det var säd i dom. Hursomhelst så blir avkomman renare och renare. Det där med dna test vet jag inte vad jag ska tro om,,en gås fick tyskarna till att det var en hane men här hemma så fick vi fram ägg ur denne. käckt....vart släpper ni ut dom och är det lyckat med föryngringar och så?hur länge har du deltagit i detta? Vet inte om det är så lyckat egentligen,det är väl bara här på ön vi får fram ungar. Men de har ju satsat rätt mycket på att med helikopter hämta förhoppningsvis 100% rena gäss ifrån ryssland. Om jag inte missminner mig så skedde senaste utsläppet år 2000. Minns inte hur länge vi haft fjällisarna men när Lambart dog så fanns det ingen riktig eldsjäl på Ö-M,så vi fick ta hand om majoriteten.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.