Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Ny bössa Browning bar

Featured Replies

Publicerat

Hej igen alla ! Gäsp nu har man vaknat ur sommar idet och ler emot ett nytt jakt år som hittils inskränkt sig till lite bockjakt samt lite försäljning av hägnade dovhortar

men nu gnager det och jag har fått en släng av " vill ha sjukan" ....... och just nu hägrar en Browning Bar Elite i vänster 30-06

Kan då någon förklara för mig varför jag ska köpa bössan eller varför jag absolut inte ska handla satyget

mvh

PeterHBG

Publicerat

Hej,

Hade en Bar Longtrac Composite 30-06 som var väldigt nice tycker jag. Den fick åka iväg till förmån av ett dyrt kikarsikte, annars hade nog den fortfarande funnits i mitt skåp. :blush:

Min sköt bra och hade aldrig några repeteringsproblem (som man läst om andra fabrikat..) med den ammo jag testade. Bifogar en "flax" bild (mobilkamera...) på en träffbild m. Aimpoint. Man kan säkert inte säga nått om precisionen efter endast två skott, men jag tyckte det såg kul ut.

Bra och enkel hantering. Lätt och smidig.

Om jag ska säga nått negativt om den så är det en rätt stor mynningsflamma i 30-06 (51 cm pipa) och att battue-spången gör att man måste ha ett högt kikarmontage (justerbar kolvkam kanske...)

/Må

post-698-1223389934_thumb.jpg

Publicerat
  • Författare

ja nu idag köpte jag mig faktiskt en BAR longtrac composit 30-06 tror den är 51cm men det beror ju på varifrån man mäter ;-) Handlaren skrev 52 cm på licensen men då mätte han från utkastar öppningen och inte från patronläget ?? varför undrar jag ???? svart som synden är den också köpte även till en Meopta 3-12X56 belyst på QR baser samt kommer att montera av de öppna riktmedlen så att jag får ner siktet lite

den fanns bara i 30-06 eller 9,3 hos den handlaren så då tror jag att 30-06'an har minst flamma samt att det är ju en bra allround patron även om 9,3 an inte är att förakta ;-)

Licensen är lämnad till Polisen i LUND min jakt kompis fick sin licens utskriven på 2 dar förra veckandär.

så har man lite flyt kan man kanske fälla en Älg med den nästa vecka

post-1768-1223408070_thumb.jpg

Publicerat

Ok, kul. Då förväntar vi oss lite träffbilder med den om ett par veckor.

Synd bara att du måste ta bort de öppna riktmedlen. Det jag funderade på om det inte går att flytta fram kvartsspången för att få plats med ett större objektiv.

/Må

Publicerat
  • Författare

får hem bössan imorgon då skall det undersökas om man kan behålla ngt av de öppna riktmedlen eller det bara är att skruva av och kasta :lol:

licensen klar på 3 dar får man väl tycka att det är klartgodkänd handläggningstid

Publicerat

Det e inte konstigt det e ju Elsi som jobbar i lund :rolleyes::blink:;):D:D

Publicerat
  • Författare
Det e inte konstigt det e ju Elsi som jobbar i lund :):):D:D:D

Tyvärr så är Elsie sjuk tills den 19/10 men det gick bra ändå

men Elsie är Skånes bästa handläggare

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gäst
Svara på detta ämne ...

Användare som läser detta 0

  • Inga registrerade användare tittar på detta sida.

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.