Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Beställa ammunition från Staterna

Featured Replies

Publicerat

Tjabba, har kollat runt lite på olika amerikanska sidor och har vetat länge att det varit billigare att beställa därifrån om man köper en del saker samtidigt. Nu har ju även farsan fått nys om det här och imorse så såg han att det gick att beställa norma ammunition till 50% av det priset som det går att köpa här. Så då är frågan, är det krångligt attt beställa ammunitiion från andra sidan pölen, om alls möjligt? Vad går frakten på ungefär med båt?

Hittade även lite smarrigt jag med, bland annat 32 grams 6:or, hagel. tror dom skulle tillfredställa mina behov mer än väl.

Publicerat

Jag kan tänka mig att frakten äter upp vinsten. Det är ju bly du ska beställa så vinsten försvinner nog.

Men det är bara en gissning.

Publicerat

Jag undrar om det är värt arbetet och pappersexersisen som det blir vid import av ammo. Det blir väl kostnader också för att få intygen/tillstånden som fodras också.

Publicerat

Källa jägarförbundet

http://www.notisum.se/rnp/sls/lag/19960070.HTM

1 § I fråga om tillstånd till införsel av skjutvapen eller ammunition gäller 2 kap. 1, 3 6 och 8 11 §§ samt 3 kap. 1 § första stycket, 2 4, 7 och 8 §§. Avser tillståndet vapen eller ammunition som tillfälligt skall användas vid jakt eller tävling här i landet, får de förutsättningar som motsvarar dem som anges i 2 kap. 3 och 5 §§ visas genom intyg från den som anordnar jakten eller tävlingen.

Om jag förstår det rätt är det samma lagar att införa som att köpa i Sverige. Möjliga problem är självklart skyhög frakt, men sen har ju amerikanarna konstig syn på krigsmateriäl.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gäst
Svara på detta ämne ...

Användare som läser detta 0

  • Inga registrerade användare tittar på detta sida.

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.