Publicerat Januari 4, 200917 yr Jag har märkt något underligt, och dom jag pratat med bara skrattar och tror jag har missuppfattat det hela. Men jag tror det på nåt vis stämmer, jag har märkt det flera gånger. När jag byter ammunition så ändras träffläget endast i sidled, i höjdled slår dom lika. Det gäller 30-06, Scandium helmantel (billig övningsamm.), Norma Oryx och Norma Vulkan. Om jag ställer in så att Oryx prickar mitt i så går Scandium ca fyra cm till vänster medans Vulkan går tre cm till höger. I höjd går dom näst intill exakt lika. Kan jag ha rätt, eller är det något på tok med mig?
Publicerat Januari 4, 200917 yr Kan jag ha rätt, eller är det något på tok med mig? Kan mycket väl stämma. Finns inget som säger att det bara skulle sprida i höjdled, eller ens att en tung kula måste ta lägre än en lätt på 100 meter (jag har varit med om motsatsen).
Publicerat Januari 4, 200917 yr Jag har märkt något underligt, och dom jag pratat med bara skrattar och tror jag har missuppfattat det hela.Men jag tror det på nåt vis stämmer, jag har märkt det flera gånger. När jag byter ammunition så ändras träffläget endast i sidled, i höjdled slår dom lika. Det gäller 30-06, Scandium helmantel (billig övningsamm.), Norma Oryx och Norma Vulkan. Om jag ställer in så att Oryx prickar mitt i så går Scandium ca fyra cm till vänster medans Vulkan går tre cm till höger. I höjd går dom näst intill exakt lika. Kan jag ha rätt, eller är det något på tok med mig? Skulle tro att du har rätt, min 30-06 slog i och för sig rätt i sidled vid byte till övningsammo men 3 cm lägre Min 222 slår med min hemma laddade ammo 4-5 cm till höger och någon cm lägre än sakos helmantel. /Lasse
Publicerat Januari 4, 200917 yr Inget ovanligt, har märkt det åxå med olika ammo, både i 30.06 och 6,5.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.