Publicerat Oktober 25, 200520 yr Jag har hört att det e mkt hög kvallite på de. Var själv på väg att köpa en men råka springa på en Beretta ul precis innan jag gjorde slag i sak. Då jag behöver lättviktsalternativ pga nackskada va det lätt att välja. SKB e nämligen rätt tung om ja inte missminner mig!
Publicerat Oktober 25, 200520 yr Finns mycket gott att säga om skb,jag har haft både en M5700 en 605 och en 505. Mycketstark låsning med underliggande regel och överliggande tappar(typ kerstenlåsning som anses vara världens starkaste). Förlängda övergångskoner,piporna är"backbored"dvs måttet är något större än standard,ska ge mindre rekyl,3"tumslägen är standard. Viktmässigt ligger dom bra till,varken tyngre eller lättare än motsvarande beretta-browningmodeller. Enda nackdelen om man nu tycker det är att pipväljaren sitter i avtryckaren=inte riktigt lika snabbt,tyst och smidigt som beretta-brownings som är integrerade i säkringsknappen. Som jaktvapen är dom utmärkta,slitstarka och väldigt okänsliga för regn och rusk. /Micke
Publicerat Oktober 25, 200520 yr Ska titta på en SKB 685 (12-12) nästa vecka men jag hittar ingen info om den modellen på SKB`s hemsida. Vad är det för modell (jaktbössa eller lerduvekrossare), vad står 12-12 för? Hur bred spång? Piplängder? Reservdelar? Choker?
Publicerat Oktober 26, 200520 yr Ska titta på en SKB 685 (12-12) nästa vecka men jag hittar ingen info om den modellen på SKB`s hemsida. Vad är det för modell (jaktbössa eller lerduvekrossare), vad står 12-12 för? Hur bred spång? Piplängder? Reservdelar? Choker? Det är en lite mer påkostad modell med utvalt kolvträ,spången är bredare än normalt och försedd med dubbla korn samt förhöjd,piplängd 28" eller30",reservdelar är samma som till 505-605,choker samma som till alla skb modeller.12-12 står helt enkelt för kalibern på piporna och patronläget är garanterat 3" eller 76mm.Tror att vissa 685:or även hade graverade sidoplattor. Ett mycket fint vapen. /Micke
Publicerat November 13, 200520 yr Tycker också att det verkar vara trevliga vapen med god kvalitet. Har dock bara klämt på en kompis sida vid sida kaliber 20 med engelsk kolv. Kommer inte ihåg modellen men denna var iallafall mycket nätt och trevlig att skjuta med. Även den hade dubbla korn.
Publicerat November 13, 200520 yr Länk till sida med brittiska bösstester av bland annat SKB: http://www.guntrader.co.uk/GunReviews/
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.