Publicerat Maj 27, 200917 yr Är det någon som vet vilken som äger marken i en kraftledningsgata. Är det Vattenfall eller markägarna. Har ett ställe på marken som skulle passa perfekt att göra en viltåker på, det krävs inte allt för stora insatser för att få det dugligt. Vad är den optimala storleken på en vilt åker, (för att få plats med dom mest begärliga grödorna).
Publicerat Maj 27, 200917 yr Är det någon som vet vilken som äger marken i en kraftledningsgata. Är det Vattenfall eller markägarna.Har ett ställe på marken som skulle passa perfekt att göra en viltåker på, det krävs inte allt för stora insatser för att få det dugligt. Vad är den optimala storleken på en vilt åker, (för att få plats med dom mest begärliga grödorna). Hej Herrmelin, som jakträttshavare måste du ha tillstånd BÅDE från den som äger marken och den som äger kraftnätet (dvs som disponerar marken) om du vill sköta kraftledningsgatan för att skapa foder. Storlek på viltåker... tja... Å ena sidan ju större desto bättre ! Å andra sidan har de små inägorna i skogsbygden ofta större värde eftersom den angränsande marken inte producerar lika mycket föda under den delen av året. Alltså- små plättar kan vara mycket värdefulla! Välj säkra grödor om du inte är rutinerad odlare. Lycka till!
Publicerat Maj 27, 200917 yr Författare Hej Herrmelin,som jakträttshavare måste du ha tillstånd BÅDE från den som äger marken och den som äger kraftnätet (dvs som disponerar marken) om du vill sköta kraftledningsgatan för att skapa foder. Ok! Tackar för svaret, då är det bara att försöka smeka markägaren "medhårs" så kanske det går vägen. Tycker personligen att kraftbolagen borde vara glad om man håller lednings gator fri från sly etc. Men ska ta ett snack med dom.
Publicerat Maj 27, 200917 yr Håller med dig, men sett ur kraftnätsägarens perspektiv så är det ett problem när man har små korta bitar (ur deras perspektiv) av nätet som sköts av olika jakträttshavare. Det krävs då en kontroll av alla dessa bitar, och ofta måste nätägaren i alla fall ha ett lag som tar de övriga bitarna. Enklare för dem att köra "rakt över" så att säga. För exempelvis ett viltförvaltningsområde, eller en jaktvårdskrets, blir det dock vettiga arealer även för nätägaren.
Publicerat Juli 18, 200917 yr Fastighetsägaren äger marken medan ledningsägaren har rätt att avverka/röja. Det som växer upp är dock fastighetsägarens egendom. Det stämmer att ledningsägarna helst inte vill ha korta bitar med andra villkor än i övriga gatan- blir för mycket bök att hålla reda på, och det förstår jag. Det är dock vanligt att folk odlar julgranar i samförstånd med ledningsägaren. enklast för att få ledningsägarna med sig vore att odla något som aldrig når upp till ledningen- typ salix. Då behöver de ju aldrig röja och det syns dessutom. Körsbär och rönn vore nog inte heller fel för fåglarna. En bra idé för längre ledningssträckor (så att det är någon vits för ledningsägarna att hålla reda på) tror jag vore att ägna sig åt sk högröjning. Istället för att kapa jäms med backen kapar man 0,5-1 m upp. man fördröjer höjden samtidigt som det blir många skott på grenarna. Särskilt tall skulle producera mycket käk lite längre tid då. Det kräver troligtvis lite tätare röjningar dock. Skulle jägarna ta på sig en sådan sak går nog ledningsägarna med på det. Jag skulle börja med att kontakta ledningsägaren om man har någon idé.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.