Publicerat Oktober 27, 200916 yr Tänkte jag skulle utveckla det där med viltvård på markerna kring gården. Idag har vi saltstenar utsatta men inte mycket mer. Dock finns det kanske ett hundratal vildäppelträd som står i skogen och vi brukar även köra ut lite fallfrukt och placera ut under vintern. Nu funderar jag på om jag kanske inte skulle ta och trappa upp det hela lite, kanske med någon höhäck/foderbord. Är det någon som har något tips kring det hela?
Publicerat Oktober 27, 200916 yr Tänkte jag skulle utveckla det där med viltvård på markerna kring gården. Idag har vi saltstenar utsatta men inte mycket mer. Dock finns det kanske ett hundratal vildäppelträd som står i skogen och vi brukar även köra ut lite fallfrukt och placera ut under vintern. Nu funderar jag på om jag kanske inte skulle ta och trappa upp det hela lite, kanske med någon höhäck/foderbord. Är det någon som har något tips kring det hela? Älgar gillar äpplen, för dom blir onykra om dom äter för många!
Publicerat Oktober 27, 200916 yr Kolla in vårt viltvårdsverktyg, där du både kan planera åtgärder och få rådgivning om hur man utför dem. Dessutom kan du värdera olika åtgärder mot varandra, genom att fylla i värden för olika åtgärder och se vad det ger för "viltvårdspoäng". För att kunna lägga upp en plan och rapportera av åtgärder utifrån planen måste du registrera dig som användare, och då kan du dessutom vinna viltvårdspriser. http://www.jagareforbundet.se/viltvard/tavling/
Publicerat Oktober 27, 200916 yr Passa på att hugg veden i November/December, riset/barken av asp, sälg och björk är bland det bästa du kan serva med. Skall du utfodra med ensilage/hösilage måste du börja med det nu så magarna vänjer sig på klövet. Att fodra svältfött vilt med energirikt ensilage är som att skjuta dom i buken, döden blir lika kvalfull. Använd således i huvudsak extensivt foder på vintern, friska djur har reserver och klarar sig söder om dalälven av små tillskott. Torrhö med ~80%TS är bra, kvickrotshalm med lite mineraler eller som tidigare nämnts ris av olika slag.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.