Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

hur känslig är en kula i luften?

Featured Replies

Publicerat

satt på pass i sönadgs å drevet kommer åt mitt håll. bocken kommer å ställer upp sig på ca 70 m med bredsida å rent skotthåll i kikaren, så då tänkte jag att detta blir ett "enkelt"skott. bocken faller i i skottet men när jag kommer fram blir jag förbryllad. ser ut som att kulan har kommit in med sidan före i djuret å resultatet blev ju där efter med ett helt sönder slaget djur ;) . börja kolla efter trasiga grenar mm men ser inget. så jag funderar på om ett grässtrå kan gjort detta eller är de fel på studsan. har skjutit säcker ett tiotal djur med denna ladning å bössa men inte med detta resultat. så nån som är inne på samma spår som mig??

Publicerat

Hej

Detta senario är inte helt ovanligt, det räcker faktiskt med lite gräs för att ett skott ska vinkla. Jag har själv skjutit igenom lite för långt gräs och märkt att skottet inte riktigt har tagit där jag siktade.

  • 3 weeks later...
Publicerat

hmmm.

skulle kunna bero på märken/hack i kulan oxå.

Publicerat
satt på pass i sönadgs å drevet kommer åt mitt håll. bocken kommer å ställer upp sig på ca 70 m med bredsida å rent skotthåll i kikaren, så då tänkte jag att detta blir ett "enkelt"skott. bocken faller i i skottet men när jag kommer fram blir jag förbryllad. ser ut som att kulan har kommit in med sidan före i djuret å resultatet blev ju där efter med ett helt sönder slaget djur :( . börja kolla efter trasiga grenar mm men ser inget. så jag funderar på om ett grässtrå kan gjort detta eller är de fel på studsan. har skjutit säcker ett tiotal djur med denna ladning å bössa men inte med detta resultat. så nån som är inne på samma spår som mig??

kan ha varit fel på den kulan.

Publicerat

låter som du hade lite otur men jag har oxå hört det här att gräs ska kunna störa en kulbana men tur i oturen va ju att bocken blev där i alla fall

nu har vi en uppdatering här jag snackade lite med handladdaren häromdan och han hade hört att där hade varit lite sånna problem med en del kulor.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gäst
Svara på detta ämne ...

Användare som läser detta 0

  • Inga registrerade användare tittar på detta sida.

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.