Publicerat Januari 11, 201016 yr Hej! Tänkte prova jaga bäver i vår och undrar när det är som bäst att jaga detta vilt? Är det i islossningen eller är bästa tiden i början på Maj? Det är i Örebro jag skall jaga. Tacksam för svar!
Publicerat Januari 11, 201016 yr Ju senare på säsongen desto ljusare är det, vilket är bättre. Vissa har sagt till mig att när det är ljust efter 8 på kvällen kan man börja jaga, men jag har sett bäver tidigare än så. Där man har is är det givetvis efter islossningen. Men som sagt, ju senare på året desto längre och ljusare jaktkvällar/morgnar.
Publicerat Januari 12, 201016 yr Författare Ju senare på säsongen desto ljusare är det, vilket är bättre.Vissa har sagt till mig att när det är ljust efter 8 på kvällen kan man börja jaga, men jag har sett bäver tidigare än så. Där man har is är det givetvis efter islossningen. Men som sagt, ju senare på året desto längre och ljusare jaktkvällar/morgnar. ok,tackar. kanske skulle prova i början på maj då. tänkte om något med brunst spelade in eller så. eller att bävrarna var extra hungriga efter islossningen och exponerade sig mer då. finns det någon mer som har något tips?
Publicerat Januari 12, 201016 yr Jag skulle tippa på att det är runt April Maj då börja tösera tänka på det pöjka tänker på året runt Mvh.
Publicerat Januari 12, 201016 yr finkänslig förklaring av rävjägaren nr1 herr Flex!! tack för tipsen då jag oxå ska jaga bäver i vår. dock i dalarna
Publicerat Januari 12, 201016 yr finkänslig förklaring av rävjägaren nr1 herr Flex!!tack för tipsen då jag oxå ska jaga bäver i vår. dock i dalarna He he kunde inte låta bli ber om ursäkt till trådskaparen Mvh.
Publicerat Januari 12, 201016 yr finkänslig förklaring av rävjägaren nr1 herr Flex!!tack för tipsen då jag oxå ska jaga bäver i vår. dock i dalarna Pfft.. Dalarna... Själv ska jag också jaga bäver med 8x57'n här hemma i Jämtland.. Ska ta reda på om jag kommer ihåg rätt, dvs. att rökt bäverkött är gott.
Publicerat Januari 12, 201016 yr Så sent som möjligt! Varmare, ljusare, bekvämare, roligare. Jagar i maj varje år i Ångermanland hos en kursare, riktigt riktigt kul.
Publicerat Januari 12, 201016 yr Bävern kommer upp på och visar sig snart men det är först när islossningen kommer igång som det blir bra. Tycker att bästa jakten inträffar innan första vårfloden hunnit avta då bävern tar sig lättare upp på land. Trevligaste jakten är dock sista veckan det är lovligt men då brukar också de första myggen ha kommit och det är dom där som är stora som B52 or och anfaller som kamikaze piloter.
Publicerat Januari 12, 201016 yr ja om du nu tjatar dunderklumpen så kan jag väl komma till dig i jämtland o jaga bäver men bara för att du tjatar så
Publicerat Januari 12, 201016 yr Bävern kommer upp på och visar sig snart men det är först när islossningen kommer igång som det blir bra. Tycker att bästa jakten inträffar innan första vårfloden hunnit avta då bävern tar sig lättare upp på land. Trevligaste jakten är dock sista veckan det är lovligt men då brukar också de första myggen ha kommit och det är dom där som är stora som B52 or och anfaller som kamikaze piloter. ja om du nu tjatar dunderklumpen så kan jag väl komma till dig i jämtland o jaga bäver men bara för att du tjatar så Måste nog börja jaga bäver själv innan jag kan ta emot gästjägare..
Publicerat Januari 13, 201016 yr Har man en frusen bäck eller mindre älv och har sån tur att det finns nån enstaka vak här och där så är chansen hyfsad att kunna få skjuta bäver tidigt på säsongen. Jag hade en bäver som gick upp ur en sån vak så tidigt som 6 jan i 25 minusgrader. Det var bara ett fel, jag hade inte bössan med mig. För vem f-n räknar med att bävern sticker fram näsan i 25 minusgrader....!
Publicerat Januari 16, 201016 yr Författare har bokat den sista helgen i april, hoppas det blir bra. blir en ny erfarenhet i alla fall. tack alla som har tipsat!
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.