Publicerat Januari 16, 201016 yr En kniv jag började med för ett tag sedan , sen har den bara samlat damm i ett tag så jag tyckte att det skulle ändras Behöver hjälp med vad man ska he på kniv skaftet ungefär någon sort's olja så det så det blir tåligt och finare. I början av kvällen. Sågat lite mer Slipat som f*n det är ungefär som 10% såga 90%slipa... Börjar änligen se resultat! "Klar" Ska slipas Med finkornigt (för hand) och Oljas/målas av något slag Och att sy en slida till den. Jag uppdaterar när jag fixat mer på den Det är EK handtag. Det är ett Moraknivs Blad typ 20kr Mvh Pontus Och föresten kommenter nu för f*an
Publicerat Januari 16, 201016 yr Författare Ska skaftet verkligen vara så stort? ;) Jae igentligen så är det bladet som är ganska litet men skaftet är relativt stort (inga bäbishänder här)
Publicerat Januari 16, 201016 yr inga bäbishänder här Hmpf.. Personligt påhopp... Även om jag inte känner mig träffad. Tycker personligen ett stort handtag skall ha ett stort knivblad etc. Annars ger ju övning färdighet och även du kanske mognar med åren och inser att du skulle gjort ett mindre handtag.. Kommentar har du ju fått iaf.
Publicerat Januari 17, 201016 yr Hmpf.. Personligt påhopp... Även om jag inte känner mig träffad. Tycker personligen ett stort handtag skall ha ett stort knivblad etc. Annars ger ju övning färdighet och även du kanske mognar med åren och inser att du skulle gjort ett mindre handtag.. Kommentar har du ju fått iaf. Du har PM. mvh Kimmo
Publicerat Januari 17, 201016 yr Du har PM.mvh Kimmo Det tror jag inte på. Tror du menade trådskaparen...
Publicerat Januari 17, 201016 yr Författare Hmpf.. Personligt påhopp... Även om jag inte känner mig träffad. Tycker personligen ett stort handtag skall ha ett stort knivblad etc. Annars ger ju övning färdighet och även du kanske mognar med åren och inser att du skulle gjort ett mindre handtag.. Kommentar har du ju fått iaf. Men tar väl vad man har? (Har kört den lite i rondellslipen idag)
Publicerat Januari 17, 201016 yr Men tar väl vad man har? (Har kört den lite i rondellslipen idag) Självklart. Bara du själv är nöjd med kniven, för det är ju du som skall använda den. P.s. Kritik behöver inte alltid vara positiv. D.s.
Publicerat Januari 17, 201016 yr Författare Skit händer... Slipat slipat och slipat ännu mera. (Skaftet är Lagom stort!) Återkommer när jag oljat trät med bilder Mvh : Killen med 1000st skärsår på händerna
Publicerat Januari 17, 201016 yr Författare Självklart. Bara du själv är nöjd med kniven, för det är ju du som skall använda den. P.s. Kritik behöver inte alltid vara positiv. D.s. Precis Btw Kniven håller på att torka far tyckte att jag skulle pensla på Ek mellan någonting , så jag gjorde nyss det och det får torka sen ska jag pensla på igen några gånger får se sedan om jag doppar den ett dygn i annat. Ett annat "progekt" måste hitta ett fett handtag till den Mvh Pontus
Publicerat Januari 19, 201016 yr Mvh : Killen med 1000st skärsår på händerna Du skulle kanske satt på ett parerskydd... Enl. min åsikt är skaftet för grovt även om du har stora händer. En kniv använder man till "finlir" och inte till "grovarbete" och därmed funkar ett mindre skaft bättre. Till "grovarbete" passar en yxa eller liknande.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.