Publicerat April 20, 201016 yr Helloj! har nu starka funderingar på en ny älgbössa då min 6,5a är i klenaste laget..(?) så jag kollar nu efter en 30-06a. var då in på kjellsvapen och kika lite och hitta nått intressant. ett stycke Winchester 70 featherweight. Den va hel fräsch i pipan, lådan och kolven. 6900... dyrt?? det enda jag kände va att kolven va lite kort. kan dom ordna det om det behövs?? när jag ändå var där kände jag också på en sauer 202 jaguar custom. Denna va ju riktigt najs måste jag säga. Men även den lite dyr. (19000) fördelen är ju att man kan byta pipa. kan ju va bra om man ångrar kaliber i framtiden. Kikare ska ju med så klart och då kollade jag på en shirestone. Tycker den är vettig i pris och kvalitet. Någon som har en sådan som kan lägga ett utlåtande??
Publicerat April 20, 201016 yr Vad det gäller kikarsiktet kan jag rekomendera sökfunktionen här på forumet. Det svar som du kommer få är i korthet: Shirestone är mycket tveksam kvalitet. Lägg samma pengar på ett begagnat kvalitetssikte.
Publicerat April 20, 201016 yr Helloj!har nu starka funderingar på en ny älgbössa då min 6,5a är i klenaste laget..(?) så jag kollar nu efter en 30-06a. var då in på kjellsvapen och kika lite och hitta nått intressant. ett stycke Winchester 70 featherweight. Den va hel fräsch i pipan, lådan och kolven. 6900... dyrt?? det enda jag kände va att kolven va lite kort. kan dom ordna det om det behövs?? när jag ändå var där kände jag också på en sauer 202 jaguar custom. Denna va ju riktigt najs måste jag säga. Men även den lite dyr. (19000) fördelen är ju att man kan byta pipa. kan ju va bra om man ångrar kaliber i framtiden. Kikare ska ju med så klart och då kollade jag på en shirestone. Tycker den är vettig i pris och kvalitet. Någon som har en sådan som kan lägga ett utlåtande?? Med risk för att en evighetsdiskussion ska uppstå... 6,5 är inte i klenaste laget till älg. Det viktigaste är var man träffar.
Publicerat April 20, 201016 yr Med risk för att en evighetsdiskussion ska uppstå... 6,5 är inte i klenaste laget till älg. Det viktigaste är var man träffar. Absolut, men sen så kan 95% av 6.5 skyttarna heller inte skjuta så det är ett jävligt dåligt argument
Publicerat April 20, 201016 yr Jävligt bra bössa till ett nästan annu bättre pris http://www.blocket.se/vasterbotten/Brownin...tm?ca=5&w=3
Publicerat April 20, 201016 yr Författare Med risk för att en evighetsdiskussion ska uppstå... 6,5 är inte i klenaste laget till älg. Det viktigaste är var man träffar. Det klämmer det lite också för jag har fått ett smått erbjudande om att släppa den.. Då tog jag mig en kik på en 30-06a. Självklart skall inte precision och träning svikta pga kaliber. Däremot känns det lite tryggare med lite mer smäll..
Publicerat April 20, 201016 yr Författare Jävligt bra bössa till ett nästan annu bättre prishttp://www.blocket.se/vasterbotten/Brownin...tm?ca=5&w=3 Inte så tokig alls... Va det gäller 6,5 skyttarna håller jag mig inom de 5%
Publicerat April 20, 201016 yr Näe, riktigt bra bössa. Har aldrig mött nån som inte gillat dom, själv har jag tre stycken
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.