Publicerat April 25, 201015 yr Hejsan, i maj är vi anmälda till en tredagars eftersökskurs i Grästorp, jag och wachteln. tänkte höra med er lite mer rutinerade om ni tycker man skall använda sig av sele och spårlina, eller lite grövre halsband och spårlina. tänkt mest på om man behöver släppa hunden så ser jag hellre att den far runt i skogen med ett halsband än en sele. vad tro ni?
Publicerat April 25, 201015 yr Jag har kört med spårhalsband men även provat med en enklare sele när halsbandet gick sönder. Båda funkar även när man ska släppa, men jag släpper aldrig hunden med halsband eller sele på. Men nu har jag precis skaffat ett nytt halsband så nu kommer jag att använda det, för det är smidigare. Om du använder halsband så ska det sitta så löst att du bara kan kränga det över huvudet på hunden om du behöver släppa.
Publicerat April 25, 201015 yr Hejsan, i maj är vi anmälda till en tredagars eftersökskurs i Grästorp, jag och wachteln. tänkte höra med er lite mer rutinerade om ni tycker man skall använda sig av sele och spårlina, eller lite grövre halsband och spårlina. tänkt mest på om man behöver släppa hunden så ser jag hellre att den far runt i skogen med ett halsband än en sele. vad tro ni? Röstar definitivt för spårhalsband säljs på flera ställen, behöver inte kosta en förmögenhet, sett priser mellan 150-1500:-
Publicerat April 25, 201015 yr Författare Gott, spårhalsband får det bli, nåt tips och länk på varifrån jag kan beställa dylik tingest?
Publicerat April 25, 201015 yr Gott, spårhalsband får det bli, nåt tips och länk på varifrån jag kan beställa dylik tingest? jaktwebben.com har ett bra halsband med bra lina till. finns utlagd på blocket sök på spårhalsband, även billigare halsband hittar du.
Publicerat April 26, 201015 yr Röstar definitivt för spårhalsband säljs på flera ställen, behöver inte kosta en förmögenhet, sett priser mellan 150-1500:- Jag röstar på sele! Tycker hunden kan jobba mer fritt och att de kan hålla nosen i backen bättre, även om de ligger på rätt hårt i linan. Sen finns risken att de kränger av sig halsbandet. En fördel har halsbandet och det är när man ska släppa, det går lite fortare. \Mats
Publicerat April 26, 201015 yr Jag kör med spårhalsband. Förr släppte jag med det på oxå men numera ska de ju va pejlar o reflexer o allt möjligt så hunden ser ut som en julgran.. Så nu har jag det så stort att de går trä över huvudet på hunden. Såg att en på min kurs har nån sele som det ska gå att släppa med. Tunn läderremsaktigt som man egentligen skulle blöta och låta torka på hunden för bästa pasform.
Publicerat April 26, 201015 yr Kör med spårhalsband enkelt att få av hunden om du behöver släppa under förutsättning att det sitter löst. Det ska sitta så att du enkelt kan trä det av och på utan att knäppa upp det enlig min mening. Mvh Jensa
Publicerat April 26, 201015 yr Såg att en på min kurs har nån sele som det ska gå att släppa med.Tunn läderremsaktigt som man egentligen skulle blöta och låta torka på hunden för bästa pasform. Min halsbandsleverantör höll på att göra några sådana spårselar när jag var där i torsdags. Hon hade ingen färdig, så jag vet inte hur de kommer att se ut. Men tanken var att de skulle sitta runt frambenen och att den skulle va så tight att man kunde släppa med den på. Den enkla selen jag haft har varit väldigt smidig att plocka av. Inte stor skillnad mot ett halsband. Bara att dra i ett kardborreband och sen kränga det över huvudet. Är ju en nackdel med spårhalsband och det är ju att det det blir lite trångt på halsen med pejl, reflex och spårhalsband. Men på mina hundar funkar det även om det blir lite trångt.
Publicerat April 26, 201015 yr Kör också med spårhalsband (från Tham), testade en del med sele förr. Egentligen tror jag inte att det har så stor betydelse. Om grisen får 100 meters försprång ska inte påverka slutresultatet. Däremot kan man ju tänka sig den värre situationen om en gris anfaller hunden/mig när vi spårar, då kan det ju vara bra att lösgöra hunden snabbt. Om man envisas med att spåra tills man får kontakt med grisen så kan det nog bli bråttom ibland, å andrar sida hittar man ju inte de flesta grisarna då så det kanske jämnar ut sig.
Publicerat April 30, 201015 yr Jag har på min signalväst en fast ring där jag fäster spårlinan. sitter nästan mitt på ryggen enkelt att knäppa av och man slipper en massa extra runt halsen.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.