Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Pumpen såld nu ska en automat inhandlas

Featured Replies

Publicerat

Som så många andra så vänder jag mig till er på forumet nu när jag ska införskaffa en halvautomat. :lol:

Vad slutpengen hamnar på är inte bestämt än men runt 5-6k ska investeras i af.

Har kollat runt på Beretta, Benelli, Winchester, Remington, Browning m fl men problematiken ligger i att jag har ju ingen aning om vad som är skillanden förutom märkena.

Jag ber er rekomendera olika vapen med en motivering så ska jag göra mitt bästa att åka till olika handlare för att klämma och känna med era visdomsord i ryggen. Fördelar nackdelar som man kan diskutera med de olika säljare som jag ska vira runt fingerarna den närmaste framtiden.

Självklart återkopplar jag efter att ha provat lite och ger min syn på saken. :P

Mvh

Roffe

Publicerat

Rekylomladdat.:P

Gasautomater blir single-shot när jag rör vid dem. :lol:

Publicerat
  • Författare
Rekylomladdat.-_-

Gasautomater blir single-shot när jag rör vid dem. :blush:

Ok, bra att veta.

Antar att med gasomladdning är rengöring mycket väsentligare också(?)

Hur funkar det egentligen med rekylomladdning? Är dessa lika snabba som gasomladdade bössor?

Publicerat
Ok, bra att veta.

Antar att med gasomladdning är rengöring mycket väsentligare också(?)

Hur funkar det egentligen med rekylomladdning? Är dessa lika snabba som gasomladdade bössor?

Rengörningen blir ju inte så mycket mer med gasomladdning jag brukar ta isär den varannan månad och då skjuter jag rätt mycket, tar 20 min att göra rent om man är noga :wub: så det spelar ingen roll vad du väljer, det är min åsikt:)

Publicerat
  • Författare
Rengörningen blir ju inte så mycket mer med gasomladdning jag brukar ta isär den varannan månad och då skjuter jag rätt mycket, tar 20 min att göra rent om man är noga :) så det spelar ingen roll vad du väljer, det är min åsikt:)

Ok, jag har inget emot o putsa lite. :) tvärtom så gillar jag det :D

Ska åka en liten rundtur idag och klämma och känna på några halvautosar. :D:D

Var inne och läste på Benelli Comfort sidan här på forat och suget smög sig på måste jag säga ^_^

Men men vi får se vad jag hittar att klämma på och om det blir någon kärlek idag :)

Publicerat
Ok, jag har inget emot o putsa lite. :) tvärtom så gillar jag det :)

Ska åka en liten rundtur idag och klämma och känna på några halvautosar. :D:D

Var inne och läste på Benelli Comfort sidan här på forat och suget smög sig på måste jag säga ^_^

Men men vi får se vad jag hittar att klämma på och om det blir någon kärlek idag :)

Lär bli svårt att hitta en Comfort för 5-6 tusingar :-)

//JP

Publicerat
Rengörningen blir ju inte så mycket mer med gasomladdning jag brukar ta isär den varannan månad och då skjuter jag rätt mycket, tar 20 min att göra rent om man är noga ^_^ så det spelar ingen roll vad du väljer, det är min åsikt:)

:) Har gjort rent min benelli högst 5 gånger på tio år... Rekylomladdat is the shit :)

Publicerat

Hatsan Escort ! Gasomladdat men med stoora hål så det inte blir igenkorkat ^_^

Publicerat

Har en Beretta 391 URIKA som jag haft nu i 3-4 år och aldrig haft några problem med. Gör inte ren den mer än 1 gång/år efter att lerduvesäsongen och duvjakten är avklarad och den har aldrig strejkat för mig. Skjuter 1000-1500 skott med den mellan varje rengöring.

Men Comforten verkar vassare enligt andras omdömen och på pappret men jag har tyvärr aldrig fått möjlighet att testa den.

MVH, Johan

Publicerat
  • Författare

Åkte som sagt på familje utflykt idag. Första anhalt Kolmården och åkte runt ett varv i safariparken sen vidare till Söderköping och Djurbergs jakthandel. :lol:

Gick upp och förklarade läget och fick några olika pumpar att känna på. Måste erkänna att den nya Benelli Vinci inte gav mig något ha begär. Tyvärr hade han ingen Benelli Comfort hemma men jag fick en Beretta Urika 391 i nävarna och lämna genast bort ungen till min kära sambo :D

Har fått låna hem den och ska nog inte göra annat än att klämma och känna efter, imorgon förmiddag ska jag till banan och gå loss med lite 24g tillsammans med handkastaren, fast nu är ju suget stort så :D jag kanske åker ner en sväng ikväll redan :D:D

Återkommer imorgon med en rapport från banan :lol:

Ja just det den ligger ju över budget men det ska nog att ordna i af B)

Publicerat
  • Författare

Dåså har jag varit på banan och det var trevligt.

Hade med mig svågern och han sköt som en gud 5/5 i tre serier 4/5 i en serie sen 3/5 i två serier. Ska tilläggas att det var andra gången han sköt överhuvudtaget (första gången var i måndags) han tyckte jag skulle köpa den.

Det gick inte riktigt lika bra för mig. Men lite pulver vart de ju allt ;) men jag vart överraskad över hur lite pipuppslag och rekyl det vart och det metalliska klingadet vid skott och omladdning, känner igen det ljudet från skytte med M16.

Ska iväg imorn igen en sväng och känna mig för ännu mer. :blush::wub::P

Skulle vara nice o få tag i en Benelli Comfort så man har något att jämföra med. Någon på forumete som vill sälja en? :D eller kanske hjälpa handlaren att sälja en? B)

Mvh

Publicerat
Ok, jag har inget emot o putsa lite. :angry: tvärtom så gillar jag det ;)

Ska åka en liten rundtur idag och klämma och känna på några halvautosar. :(:D

Var inne och läste på Benelli Comfort sidan här på forat och suget smög sig på måste jag säga :wacko:

Men men vi får se vad jag hittar att klämma på och om det blir någon kärlek idag :lol:

Håller med dej, det är ju en del av intresset. Det är ju inte behövligt att göra rent så ofta som jag tidigare skrev utan det gör man ju när man har brist på annat att göra:D

Publicerat
  • Författare

Jo då går ju tankarna runt runt och vilken pang ska jag lägga vantarna på.

Har kollat lite på Hatsan Escort efter att ha läst referat från Jakt och Jägare tror jag det var och inte minst brödraskapets tråd här på forumet. Har hittat en vad jag tycker låter billigt, en Escort PS Magnum för 3400 kr ny.

Har för mig att jag tittade på en sådan för något år sedan och då var nypriset 5400.

Jag hade ju satt en budget på 5-6k men va f-n, gränser är till för att sprängas. Vinterns semesterresa kanske får gå till pulkabacken i Norrköping istället för att resa till solen. Får ta en diskussion med sambon när det närmar sig :wub:

En interjakt säljare ville packa på mig deras senaste Interjakt halvauto som absolut ingen har några problem med och dem säljer väldigt mycket av den. Jag frågade om det var turkiskt- eller italienskttillverkat massproducerat vapen och det var gjort i Italien om jag förstod honom rätt, efter att ha läst minst sagt många inlägg från detta forum om just denna sorts bössor så tacka jag för mig och gick.

Vilka amerikanare kan vara nåågon idé att titta på? Har sett ett par Remington 1100 ute på annons är det något att förbruka pengar på?

Mvh

Publicerat

Har en Beretta ES 100, helnöjd med den. En äldre Benelli konstruktion (SL80) som Beretta har tillverkat igen.

Jaguargruppen säljer dessa.

Kostar 8-9kkr ny.

Vår har gått 2-3 tusen skott inga problem, lite kinkig med Gyttorp SteelMax. Kör Rio Blue nu inga som helst problem.

  • 3 weeks later...
Publicerat

Är nyfiken hur affärerna har gått ??

Är lite sugen själv på en halvauto men med slugpipa också.

Finns det någon på forumet med insikt i detta sorts vapen ?

Alltså halvauto med slug och hagelpipa... Gärna nytt men bra beg går också an.

Gärna med syntetkolv också. :)

Publicerat
  • Författare
Är nyfiken hur affärerna har gått ??

Är lite sugen själv på en halvauto men med slugpipa också.

Finns det någon på forumet med insikt i detta sorts vapen ?

Alltså halvauto med slug och hagelpipa... Gärna nytt men bra beg går också an.

Gärna med syntetkolv också. :lol:

Skoj att du leta fram denna tråd för jag köpte mig en Hatsan Escort PS idag :lol:

Kosta 3400 ny då det kommer enny modell snart. Det jag hänge upp mig på var att tryckknappen för att få fram slutstycket inte var som på andra bössor att man trycker till så kommer det utan man kunde trycka tilll den så laste sig knappen sen träck man till på undersidan där man stoppar i patronerna så kom slutstycket. Var inte alls beredd på det första gången så jag hoppa till ganska ordentligt. Fortsätter med denna fråga i Hatsan brödraskapets tråd.

Med en extra pipa slug så tror ja han tog 3900 om ja inte hörde helt fel.

Kolla denna länk <_<Widfeldts

Du kan även läsa en recention om bössan HÄR

Vi var på Gekås i Ullared och förra veckan öppnade en jaktbutik där vilket var varmt välkommet B) Dem hade en Benelli Comfort hemma som ja klämde lite på. Jag gilla greppet på framstocken men vart lite chalur på bakkappan. Tyckte den såg formad ut till att passa högerskyttar(?) Mr Hipshot kanske kan klargöra :lol:

Publicerat

Japp tror bakkappan är avsedd för högerskyttar men står du i butik och ska köpa en så har du nog viss framgång i att avkräva säljaren bakkappa avsedd för felbyggda skyttar :-)

Ok, bra att veta.

Antar att med gasomladdning är rengöring mycket väsentligare också(?)

Hur funkar det egentligen med rekylomladdning? Är dessa lika snabba som gasomladdade bössor?

Rekylopererande system.. eller åtminstonde Benellis som förövrigt sitter i Berettas nya automat bygger på ett roterande slutstycke. Rotationen är "seg" så vid avfyrning drar laddningen samtidigt som slutstyckshuvudet börjar skruva ur sig ur sitt läge. Tror det är ett kvarts varv eller något så frigörs slutstycket och bössan laddar om. Det är alltså en mekanisk process som inte är beroende av några gashål och annat smäck :)

Det enda man ska se upp med är att inte mata bössan med skitig plugg.. Grejerna funkar fortfarande men man märker att omladdningen blir seg..

Gasomladdningen är ju oftast anpassad till 24-56 gram hagel och det blir ofta en kompromiss i någon ända. Rekylomladdningen fungerar i princip oavsett. Dock, Gyttorp har en sportpatron.. Steel RCL som är laddad med 20 gram hagel. Den kan strula i min bössa, allt annat sväljer den glatt!

Idag ska den få mosa kajor med 24 grams bly och den får dessutom sällskap av en yngre förmåga med kortare pipa misstänker jag -_-

Mvh!

Publicerat
  • Författare

Tack för snabbt svar -_-

Ska köpa mig en Benelli i framtiden, för tillfället tillåter inte plånboken detta :)

Men jag är nöjd med den kommande turken, kändes jättebra vid anläggningar och mycket fick man med att skruva med ;)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gäst
Svara på detta ämne ...

Användare som läser detta 0

  • Inga registrerade användare tittar på detta sida.

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.