Publicerat Januari 19, 200620 yr ska man tvätta hylsorna innan man laddar om dom?...har hört lite olika varianter, allt ifrån att stoppa dom i tvätt/diskmaskin till att stoppa dom i en bunke med varmt vatten och lite maskindiskmedel. har det någon betydlese om man tvättar dom...gör det nån skillnad på precisionen? Mvh Fredde
Publicerat Januari 19, 200620 yr Kör med hetvatten o diskmedel om dom är mycket skitiga. Hur det inverkar på precisionen vet jag inte men jag har då inte märkt nån skillnad.
Publicerat Januari 19, 200620 yr man ska tvätta hylsorna före kalibrering. och detta gör man för att undvika repor och onödigt slitage på verktygen! själv använder jag en ultraljudstvätt från kjell&co. hylsorna blir både rena och blanka. samt att det är lättare och upptäcka skador på hylsorna om de är rena!!!
Publicerat Januari 20, 200620 yr Även jag köpte en u-tvätt på Kjell&Co som jag har testat det mesta i, åtminstånde det som jag har hittat i städskrubben och då med gott resultat! Kan varmt rekommendera en dylik! Jimbo!, vilket media får du bäst resultat med?
Publicerat Januari 20, 200620 yr Författare Tack för svaren grabbar! en liten fråga till...ska man akta sig för nån typ av medel (disk/tvättmedel) eller är det bara att tvätta på? Mvh Fredde
Publicerat Januari 20, 200620 yr ;D man kan använda vilket media som hällst! bara de är citronsyre baserat! bla. bla, fräter på hylsor, det fräter inte på mina. när jag tvättat mina hylsor så sköljer jag dem i rikligt med vatten och torkar på 50 grader i ugnen. det var nog antimon det sista mediet hette som jag köpte, ett par nävar i botten blanda ut med vatten. funkar bra!
Publicerat Januari 22, 200620 yr Syratvätta hylsorna fungerar. Har själv gjort det innan jag skaffade en tumblare. Det är ändå så att syra angriper metall och särskilt där det redan är försvagningar som mikrosprickor och så vidare. Jag rekommenderar mekanisk rengöring som ultraljud eller tumbling. Vad har ni för erfarenheter av Ultraljudstvätt och vad använder ni för media till den?
Publicerat Februari 21, 200620 yr Jag tänkte låna tråden lite. Har beställt media till hylstvätten men det är minst en månad tills jag får det. Var handlar man på snabbast möjliga sätt för att få tag i sådant? Jag vet inte om dom tar nötskalet med cykelbud från pakistan eller vad som är problemet .
Publicerat Maj 7, 200620 yr Har köpt en dylik ultraljustvätt. Vet inte vad för fel jag gör med det biter inte på smutsen. För att testa hur länge hylsorna borde ligga i så tog jag 10 st hyslor som behövde rengöras. Efter 180 s (3 min) tog jag upp den första, så fortsatte jag tills sista hysan togs upp efter 900s (15 min). Kan bara säga att det inte går att avgöra vilken hylsa som legat i 3 eller 15 min. Vad gör jag för fel? Kan man inte använda vatten eller vad? Tacksam för svar.
Publicerat Maj 8, 200620 yr pyttsa i lite maskindiskmedel eller kalkosan så skall du se att det blir bättre som sagt tidigare i tråden något med en syra i är bra, räcker med svag syra som citronsyra (kalkosan)
Publicerat Maj 12, 200620 yr Jag har nu provat vanlig ättiksprit 12% som jag bladade ut 1/2 med vatten. Resultatet blev ganska bra. Enkel metod att tvätta hylsor. Nu var ju hylsorna rejält smutsiga. Skjutna 2-3 gånger. De älsta (smutsigaste) hylsorna blir ej rena.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.