Publicerat Januari 25, 200620 yr Varit duktig här hemma o fixat högre väggar på valplådan, köpt valpfoder o fixat en massa annat knas. Tagit ledigt från jobbet i natt så nu lär man ju utnyttja tiden och åka upp och inventera foderplatsen! På fredag kommer en kompis ned från Idre för att mula nasse så får jag se en skjutbar gris i kväll så får jag problem... skjuta eller inte skjuta? Slyngeljakt i helgen och ev hjortrace på tisdag! Snacka om meninglös tråd men vaffan läste i en annan tråd att det skulle produceras mera så då producerar jag :-) Mvh! / Rikard
Publicerat Januari 25, 200620 yr Härligt...Lycka till!! äuhm...ja menar skitjakt på dig ps. glöm inte kameran Mvh Fredde
Publicerat Januari 25, 200620 yr Vart i Sverige håller du till på slyngeljakterna Hipshot. Själv är jag med på några gods längst ner i skåne "Österlen"
Publicerat Januari 25, 200620 yr Varit duktig här hemma o fixat högre väggar på valplådan, köpt valpfoder o fixat en massa annat knas. Tagit ledigt från jobbet i natt så nu lär man ju utnyttja tiden och åka upp och inventera foderplatsen!På fredag kommer en kompis ned från Idre för att mula nasse så får jag se en skjutbar gris i kväll så får jag problem... skjuta eller inte skjuta? Slyngeljakt i helgen och ev hjortrace på tisdag! Snacka om meninglös tråd men vaffan läste i en annan tråd att det skulle produceras mera så då producerar jag :-) Mvh! / Rikard Har inte C bjudit med dig på ärtsoppejakt på söndag?
Publicerat Januari 25, 200620 yr Författare Blev ingen nasse > Satt mellan 16 och 20.15 ca och såg en hare och två rådjur. När jag körde därifrån så hade en räv lyckats passera vägen typ 4 gånger sedan jag kom, varför ville den inte tugga rådjursrester som låg på foderplatsen? Närmsta spåret var ta mej fan inom hagelhåll.. Danne! Känner bara till ett ställe på Österlen och där har jag faktiskt varit och jagat.. hustrun kommer därifrån och hon har jagat desto mer där! Ska du dit på slyngeljakt så är jag grymt avundsjuk, gått en del i skogarna där och tja vilt saknas inte.. Från kåken där hustrun bodde innan hon flyttade upp så såg vi varje kväll ett 15-tal kron och drösar med dov. Körde man en speciell väg från slottet till hennes kåk så passerade man en enorm vall där det räknats upp emot 200 dov samtidigt! Tror hustruns ex samt nu mera head game keepern sköt 16 dovhjortar på den vallen vid något tillfälle.. Jag har bara skjutit en dov där, önskar det vore fler! Örjant.. Nope, inte hört ngt från C om detta projekt. Iofs kört, ska till Harg hela helgen. Passa ena dagen, köra hund andra. Sköt två rådjur och en räv förra året, ska se om jag vågar mej på att skjuta en gris i år. Hade 6 stycken i pass förra året men vågade inte skjuta av rädsla för skammen att mula en sugga på slyngeljakten :-( Blir inte klok på våra grisar! Vi har spår varje natt, de är där regelbundet. Tidigare så räckte det med att man satt till 20 så hade man garanterat sett gris, nu verkar det som de kommer betydligt senare. Spridaren går igång 17 till rådjurens stora glädje.. Måste man sitta hela jävla natten? På fredag när Idrebon kommer så lär vi nog vara rejält envisa, vore så förbannat kul om han fick skjuta en gris.. Nehe läggdags! Mvh!
Publicerat Januari 26, 200620 yr Blev ingen nasse > Satt mellan 16 och 20.15 ca och såg en hare och två rådjur. När jag körde därifrån så hade en räv lyckats passera vägen typ 4 gånger sedan jag kom, varför ville den inte tugga rådjursrester som låg på foderplatsen? Närmsta spåret var ta mej fan inom hagelhåll..Danne! Känner bara till ett ställe på Österlen och där har jag faktiskt varit och jagat.. hustrun kommer därifrån och hon har jagat desto mer där! Ska du dit på slyngeljakt så är jag grymt avundsjuk, gått en del i skogarna där och tja vilt saknas inte.. Från kåken där hustrun bodde innan hon flyttade upp så såg vi varje kväll ett 15-tal kron och drösar med dov. Körde man en speciell väg från slottet till hennes kåk så passerade man en enorm vall där det räknats upp emot 200 dov samtidigt! Tror hustruns ex samt nu mera head game keepern sköt 16 dovhjortar på den vallen vid något tillfälle.. Jag har bara skjutit en dov där, önskar det vore fler! Örjant.. Nope, inte hört ngt från C om detta projekt. Iofs kört, ska till Harg hela helgen. Passa ena dagen, köra hund andra. Sköt två rådjur och en räv förra året, ska se om jag vågar mej på att skjuta en gris i år. Hade 6 stycken i pass förra året men vågade inte skjuta av rädsla för skammen att mula en sugga på slyngeljakten :-( Blir inte klok på våra grisar! Vi har spår varje natt, de är där regelbundet. Tidigare så räckte det med att man satt till 20 så hade man garanterat sett gris, nu verkar det som de kommer betydligt senare. Spridaren går igång 17 till rådjurens stora glädje.. Måste man sitta hela jävla natten? På fredag när Idrebon kommer så lär vi nog vara rejält envisa, vore så förbannat kul om han fick skjuta en gris.. Nehe läggdags! Mvh! När jag har varit med och passat gris har man satt timern senare, typ 19.00 eller 20.00, för grisarna har varit "ovilliga" att komma fram tidigare. Man provade att sätta timern tidigare men grisarna kom ändå inte ut förrän efter 20.00 så detta kan vara ett tips. Vildsvinet är väl ett mer eller mindre utpräglat nattdjur så aktiviteten kring foderplatsen torde vara som mest den senare av kvällen eller på natten.
Publicerat Januari 26, 200620 yr hipshot och örjant: ni pratar om C, är det våran gemensamma vän och nämnare?
Publicerat Januari 26, 200620 yr Slyngel jakten på det stället du menar har redan varit 6 Kron 10 Grisar och 4 RÅ Godset lågefter med avskjutningen av kron så jag har fått hjälpa till med det också. Till helgen är det slyngeljakt på ett närliggande gods hoppas på liknande resultat :
Publicerat Januari 26, 200620 yr hipshot och örjant: ni pratar om C, är det våran gemensamma vän och nämnare? Japp!
Publicerat Januari 28, 200620 yr Författare Dag 1 klar, blev rätt magert med 8 nassar o 2 rådjur. Kört hund hela dagen så i morgon så ska vi bräcka och skjuta minst 11 vilt. Sen får man ta att morgondagens bollkallar lär gnälla på dagens om vi lyckas skjuta mer ;D Någon j-la lyx med dov o kron har vi inte här..utanför hägnet :'( Funderar då på att ställa om timern på spridaren.. Tidigare på säsongen, innan vi stört dem i någon utsträckning, så kom grisarna väldigt tidigt så fort det vart mörkt typ. Nu kommer de senare så då är det väl lika bra att gilla läget.. Fördelen är att man hinner ut även om man skulle jobba dag. Mvh!
Publicerat Februari 13, 200620 yr Författare Uppdatering.. Vet inte om jag skrivit det men jag mulade iaf en nasse i måndags, ja för en vecka sen exakt. En liten galt som tjoade ut o skulle krubba lite. Ruskigt nervös så det vart ett snabbt skott tillslut som hamnade lite långt bak i lunga/lever. Den låg efter 40 m så det var inga problem att plocka rätt på den.. Nu har jag iaf varit duktig igen, hela dagen, så då ska Hipshot belöna sig själv med att sitta och frysa lite i skogen. Ändrat timer o osv så nu går det ut rejält med foder vid 20-tiden i stället. Verkar inte spela någon roll, denna nasse kom vid midnatt så den brydde sig inte om några tider.. Hur som, ut o frysa! Mvh!
Publicerat Februari 14, 200620 yr Uppdatering.. Vet inte om jag skrivit det men jag mulade iaf en nasse i måndags, ja för en vecka sen exakt. En liten galt som tjoade ut o skulle krubba lite. Ruskigt nervös så det vart ett snabbt skott tillslut som hamnade lite långt bak i lunga/lever. Den låg efter 40 m så det var inga problem att plocka rätt på den..Nu har jag iaf varit duktig igen, hela dagen, så då ska Hipshot belöna sig själv med att sitta och frysa lite i skogen. Ändrat timer o osv så nu går det ut rejält med foder vid 20-tiden i stället. Verkar inte spela någon roll, denna nasse kom vid midnatt så den brydde sig inte om några tider.. Hur som, ut o frysa! Mvh! Nå, blev det något då eller frös du bara? mvh
Publicerat Februari 14, 200620 yr Nå, blev det något då eller frös du bara?mvh Han sitter nog fortfarande och vakar. ;D
Publicerat Februari 14, 200620 yr Författare Dp.. var sak har sin tid, nasse på natten o kråka på dagen ;D Nej dt är för tidigt för kapporna här.. Satt i 5 timmar men ingen nasse. En del rådjur o hare men inget annat spännande. När jag gick ned så skickade jag ut resterna från förra nassen i kanten på foderplatsen för rävarna o sen spårade jag av foderplatsen.. Shit pommes!!! Såg ett grisspår där som får mej att snegla på de här 50 BGM bössorna! Sett stora spår förr men detta, dessa spår kan få en att bli rejält mörkrädd! Bredden var väl minst 15 cm och längden har jag ingen aning om men jävlar vilka tassar! Hade även spår av normalstorlek, vet att vi har två vuxna grisar som går där och de hade varit ute antingen innan jag kom eller natten innan. Den här stora pjäsen hade nog varit ute tidigt natten innan, spåren var svårt söndertrampade av rådjur och annat. Tänk o få se den där pjäsen.. oj oj oj.. jag hade för kvällen valt den sista Accubonden som jag har som väger 9,7 gram.. tror jag får sno hustruns Oryx 11,7 gr i stället alt släpa dit kompisen som skjuter med såna här kottplockar Naturalis i 9,3.. Såg en rätt stor död gris i höstas och den hade stora fötter tveklöst men inte ens nästan så här stora och den vägde kanske 150 kg levandevikt.. Undrar vad det här aset väger??? Ska se om jag inte kan lura med kompisen ikväll ;D Mvh!
Publicerat Februari 14, 200620 yr Shit pommes!!! Såg ett grisspår där som får mej att snegla på de här 50 BGM bössorna! Sett stora spår förr men detta, dessa spår kan få en att bli rejält mörkrädd! Bredden var väl minst 15 cm och längden har jag ingen aning om men jävlar vilka tassar! Den här stora pjäsen hade nog varit ute tidigt natten innan, spåren var svårt söndertrampade av rådjur och annat. Vakar ni hos C? Iså fall gör oss alla en tjänst och berätta inte för henne om dom stora spåren. Hon kommer ej att kunna sova på flera nätter och alla djur; hundar, katter, hästar och kor, kommer aldrig bli utsläppta igen. ;D ;D ;D Och vi kommer aldrig få åtla hos oss om hon fattar hur stora grisarna kan bli.
Publicerat Februari 14, 200620 yr Författare Hmm funderar på om jag ska berätta om eftersöket vi gjorde på Harg som resulterade i sönderbitna skinnbrallor, två-tre trasiga hundar? ;D ;D ;D Tveklöst så lär hon bli jävligt skeptisk till nassarna om hon får se spåren.. Hon kommer hit o besiktigar valpar denna vecka så då lär man kanske säga något om detta? Hur mycket kan tystnaden vara värd månne? Skippar nog vakandet i kväll o börjar renovera sovrum i stället, kör upp i morgon i stället.. Mvh!
Publicerat Februari 14, 200620 yr Shit pommes!!! Såg ett grisspår där som får mej att snegla på de här 50 BGM bössorna! Sett stora spår förr men detta, dessa spår kan få en att bli rejält mörkrädd! Bredden var väl minst 15 cm och längden har jag ingen aning om men jävlar vilka tassar! Hade även spår av normalstorlek, vet att vi har två vuxna grisar som går där och de hade varit ute antingen innan jag kom eller natten innan. Den här stora pjäsen hade nog varit ute tidigt natten innan, spåren var svårt söndertrampade av rådjur och annat. akta så han inte slukar er när ni sitter inte ont anande i tornet ;D...
Publicerat Februari 16, 200620 yr Tveklöst så lär hon bli jävligt skeptisk till nassarna om hon får se spåren.. Hon kommer hit o besiktigar valpar denna vecka så då lär man kanske säga något om detta? Hur mycket kan tystnaden vara värd månne? Grattis till grisen men 30 kg är väl ingen jätte? ;) Hon har tydligen sett spåren så det är inte värt något. ;D ;D Hörde att ni försöker få grannmarken och så jag föreslog min medverkan i ert lag men hon orkade inte med 2 st "vildhjärnor" blev svaret. ??? ??? ??? Förstår du vad hon menar? ;D
Publicerat Februari 22, 200620 yr Författare Nej det begriper jag ärligt talat inte, hon måste syfta på min kära hustru som är med även ;D Mvh!
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.