Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Sauer 200str med korthållstillsats

Featured Replies

Publicerat

Har blivit erbjuden att köpa en Sauer 200 med korthållstillsats. Jag skjuter i dagsläget korthåll bana och fält och kommer börja skjuta fältskytte med 6,5 när jag skjutit slut på mina skott till .308:an jag använder i dag till jägarklass. Jag har ingen korthållsbössa ännu utan kör med klubbens. Hade tänkt köpa en Anschutz 1907 men skulle det fungera som jag skriver nedan slipper jag det.

Frågan är då om jag har två dioptrar, en som jag använder till korthåll och en till 6,5 kan jag byta mellan korthållstillsatsen och 6,5 utan att behöva skjuta in när jag har en varsin diopter till korthåll och 6,5?

Jag skjuter korthåll året runt så därför vill jag kunna byta till 6,5 pipan och 6,5 dioptern före tävling och ej behöva skjuta in.

Publicerat

Vad säger säljaren om det?

Publicerat
  • Författare
Vad säger säljaren om det?

Ja han visste väl inte helt säkert.

Jag har kollat på annat håll med en och han trodde att det kan vara svårt att få det perfekt. Det kanske skulle gå om man efter inskjutning gör ett märke så man ser att pipan hamnar exakt lika varje gång.

Publicerat
  • Författare

Enligt GESAB så fungerar det inte helt exakt att göra så utan det skiljer alltid ett klick eller två. Får se hur jag gör, det går ju att köpa en extra låda för inte så blodiga pengar och så skiftar man bara mellan 6,5 system och .22 system i kolven.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gäst
Svara på detta ämne ...

Användare som läser detta 0

  • Inga registrerade användare tittar på detta sida.

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.