Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Helstockar

Featured Replies

Publicerat

Hej har börjat att få tycke för helstockar så jag funderar på vilket märke man ska köpa så jag undrar vilken helstock som är bäst att köpa men ingen blaser för så mycket pengar vill jag inte lägga ut kaliberna som jag funderar på står mellan 308 30-06 9,3x62 så jag vill höra om det är nån som har nån bra erfarenhet av helstockar är nån av dom här nått att tänka på är det nån av dom här vapnen som ni avråder mig direkt från att köpa

Mannlicher Classic

Mannlicher modell L

Carl gustaf modell 2000/3000 helstock

Ruger m77 mk11

Sauer 202 helstock

Merkel kr1 helstock

Krico Mod 600 Helstock

M.M

Men det finns säkert fler så kom gärna med egna alternativ

Vet ni om Heym SR30 finns som helstock

Publicerat

Hej har börjat att få tycke för helstockar så jag funderar på vilket märke man ska köpa så jag undrar vilken helstock som är bäst att köpa men ingen blaser för så mycket pengar vill jag inte lägga ut kaliberna som jag funderar på står mellan 308 30-06 9,x62 så jag vill höra om det är nån som har nån bra erfarenhet av helstockar är nån av dom här nått att tänka på

Mannlicher Classic

Mannlicher modell L

Carl gustaf modell 2000/3000 helstock

Ruger m77 mk11

Sauer 202 helstock

mm

Tycker du glömmer Heym SR20 stutzen, mycket bra alternativ till vettig peng ofta.

Publicerat
  • Författare

okej vilket pris ligger han på då tror du

Publicerat
  • Författare

såg ju ba fin ut men visst finns dom i höger

  • 8 months later...
Publicerat
  • Författare

Så är det nån som har nått bra alternativ till en helstock som inte är allt för dyr

Publicerat

Jag har en CG 2000 mk 2, 30-06, helstockad. Jag trivs bra med den, smidig och kompakt bössa. Jag har plastbäddat den för att få upp den lite från träet. Vid massträning skruvar jag loss den svarta metallhylsan längst fram på stocken då den börjar ta i pipan efter sisådär 4-5 skott. Vid jakt brukar jag sätta tillbaka hylsan där framme. Det enda problemet jag har med den är när jag använder ett 5-skottsmag, då matar den inte upp kula 4 och 5 korrekt. Men det har antagligen med magget att göra.

Bössan är väl från 1990-talet kan jag tänka mig och verkade inte ha besökt skogen eller ens varit använd när jag köpte den. Inte ett mässingspår på slutstycket. Handlarn skruvade isär den och reagerade själv på hur oanvänd den verkade. De hade försökt kränga den för runt 15.000 kr ett tag men jag tror jag fick loss den för 11.000 kr (minns jag rätt fick jag med en ask övningsammo och en ask rhino på köpet). Har ingen aning om jag gav ett överpris eller ej, men eftersom jag är nöjd så spelar det mindre roll.

ny%2Bbysse.JPG

Publicerat

Så är det nån som har nått bra alternativ till en helstock som inte är allt för dyr

använder själv en CZ 550 Fullstock i 308win, harmar lite att jag inte köpte en 9,3x62. tror jag punga ut 800 euro jämt på den året 2008-2009.

det jag gillar mest med den är att den är kort!

filmade igår kväll lite från banan.

och bild på gullet

http://www.jaktsidan.se/ipb/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=34336

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gäst
Svara på detta ämne ...

Användare som läser detta 0

  • Inga registrerade användare tittar på detta sida.

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.