Publicerat Januari 9, 201115 yr Hur mkt törs man kapa maximalt för att inte förstöra träffbilden? Skjuter i stort sett aldrig på mer än 200 meter. Just denna bössa är en C-G 3000 6.5x55. Skall montera dämpare och tycker bössan blir lång med original piplängd.
Publicerat Januari 9, 201115 yr Hur mkt törs man kapa maximalt för att inte förstöra träffbilden? Skjuter i stort sett aldrig på mer än 200 meter. Just denna bössa är en C-G 3000 6.5x55. Skall montera dämpare och tycker bössan blir lång med original piplängd. Hur lång är pipan nu? Presisionen i bössan behöver inte bli förändrad för att pipan kapas, huvudsaken när detta görs är att kröningen på pipan utförs korrekt, det kan vara nog så viktigt
Publicerat Januari 9, 201115 yr Jag har en Classic 90 6.5x55 med en RCC-T41 dämpare med en pipa på 45 cm och den skjuter bra mycket tätare på 160 meter än vad jag klarar av som skytt i jaktliga situationer så nog kan man kapa pipan ganska kort. Dock hänger det lite på vapnet och framförallt vilken kula och laddning man har hur bra det kommer att fungera. Man skall dock ha klart för sig att om man kapar pipan så kort som 45 cm så är det egentligen ingen klass 1 bössa längre på lite avstånd... Valet av krut vid handladdning kan också behöva ändras eftersom det kan behövas ett snabbare krut som inte brinner upp utanför mynningen. RW hjälpte mig att ladda V-Max med Norma 200 och det funkade skitbra!
Publicerat Januari 9, 201115 yr Författare Hur lång är pipan nu? Presisionen i bössan behöver inte bli förändrad för att pipan kapas, huvudsaken när detta görs är att kröningen på pipan utförs korrekt, det kan vara nog så viktigt Pipan är nu 60 cm okapad.
Publicerat Januari 9, 201115 yr Pipan är nu 60 cm okapad. Då bör det inte vara några problem att kapa bort några cm.
Publicerat Januari 9, 201115 yr Författare Jag har en Classic 90 6.5x55 med en RCC-T41 dämpare med en pipa på 45 cm och den skjuter bra mycket tätare på 160 meter än vad jag klarar av som skytt i jaktliga situationer så nog kan man kapa pipan ganska kort. Dock hänger det lite på vapnet och framförallt vilken kula och laddning man har hur bra det kommer att fungera. Man skall dock ha klart för sig att om man kapar pipan så kort som 45 cm så är det egentligen ingen klass 1 bössa längre på lite avstånd... Valet av krut vid handladdning kan också behöva ändras eftersom det kan behövas ett snabbare krut som inte brinner upp utanför mynningen. RW hjälpte mig att ladda V-Max med Norma 200 och det funkade skitbra! Jag skjuter bara med köp ammo.
Publicerat Januari 9, 201115 yr Precisionen försämras inte märkvärt med en kortare pipa, dock minskar utgångshastigheten marginellt. Detta borde ju dock kompenseras av ljuddämparen, som i regel förbättrar precisionen och kan öka utgångshatigheten.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.