Publicerat Januari 10, 201115 yr Hej alla glada, Köpte min första böss för ett tag sedan på Kjellsvapen i Götene. Det är en Baikal bock med två pipset. Ett av mina krav på min första hagelbössa var att det skulle gå att skjuta Stålhagel med den då det är allt som är tillåtet på banorna runt om mig. Så detta krav har jag vart väldigt tydlig med. Men efter att nu läst lite extra i ämnet så måste jag fråga om det här med märkningen på pipan om den skall klara. Ena pipan är fullt öppen och den andra pipan kvartsborrad men det finns ingen "lilja" graverad någonstans. Så min fråga är om jag verkligen vågar skjuta stålhagel med denna pipan? Vill inte gärna råka ut för missöden.... Bössan är nog minst lika gammal som mig så jag vet inte, man kanske inte hade börjat märka piporna då. Alla råd tas emot med stor tacksamhet! /Matte
Publicerat Januari 10, 201115 yr Hej alla glada, Köpte min första böss för ett tag sedan på Kjellsvapen i Götene. Det är en Baikal bock med två pipset. Ett av mina krav på min första hagelbössa var att det skulle gå att skjuta Stålhagel med den då det är allt som är tillåtet på banorna runt om mig. Så detta krav har jag vart väldigt tydlig med. Men efter att nu läst lite extra i ämnet så måste jag fråga om det här med märkningen på pipan om den skall klara. Ena pipan är fullt öppen och den andra pipan kvartsborrad men det finns ingen "lilja" graverad någonstans. Så min fråga är om jag verkligen vågar skjuta stålhagel med denna pipan? Vill inte gärna råka ut för missöden.... Bössan är nog minst lika gammal som mig så jag vet inte, man kanske inte hade börjat märka piporna då. Alla råd tas emot med stor tacksamhet! /Matte Stålhagel, dvs 24g stålhagel för lerduvor, kan du panga på hur mycket du vill med! Jaktammunition skall du hålla dig till bly eftersom bössan med största säkerhet inte är konstruerad för annat. Liljorna är inget nytt påfund. Denna frågan har utretts en massa gånger här och söker du mer utförliga beskrivningar så finns det ett antal trådar i denna arean!
Publicerat Januari 11, 201115 yr Författare Strålande, stort tack för svar! Misstänkte att det säkert redan fanns svar på dylika frågor men då jag misstänkte att det säkert kan finnas variabler så valde jag att skapa en ny tråd.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.