Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Jägarskolan prov

Featured Replies

Publicerat

Eftersom jag sitter som kursledare för en jägarskolekurs så kom ju frågan om hur det ser ut med proven upp. Hur många dom är och hur dom genomförs.

Då jag tog examen så var det två teoriprov, ett för högvilt och ett för jägarexamen, utöver det så var det för jägarexamen praktiskt prov med hagelbössa där man skulle peta ner 4 av 6 duvor, avståndsbedömning där man gick runt och gissade avståndet till olika figurer föreställande olika djur, säker vapenhantering där man skulle klättra över något staket och hoppa över ett dike å komma ihåg att göra patron ur först och sedan skytte med någon klass 2 bössa. Sedan var det högviltet som var skytte med klass 1 kulbössa på älgfigur.

Som jag har förstått det efter egna efterforskningar så är det idag ett teoriprov och sedan två olika skytteprov, stämmer det? Hur skiljer sig isåfall dom praktiska proven från dom prov som var då jag tog examen om dom nu skiljer sig nämnvärt.

Användare som läser detta 0

  • Inga registrerade användare tittar på detta sida.

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.