Publicerat Mars 15, 201115 yr Tog en runda på ett loppis idag som jag inte normalt gör ofta, jag hittade en träbit med en medalj fastlimmad på och tyckte träet såg trevligt ut till skalor på knivprojekt. Biten är tung och mycket hård, sågade av en bit och det var fullt sjå med en Japansk såg (vass),snittytan luktar faktiskt kola godis. Ytan som jag fotade har jag slipat men inte oljat så det är riktigt mörkt trä, berätta vad det är för trä.
Publicerat Mars 15, 201115 yr Tog en runda på ett loppis idag som jag inte normalt gör ofta, jag hittade en träbit med en medalj fastlimmad på och tyckte träet såg trevligt ut till skalor på knivprojekt. Biten är tung och mycket hård, sågade av en bit och det var fullt sjå med en Japansk såg (vass),snittytan luktar faktiskt kola godis. Ytan som jag fotade har jag slipat men inte oljat så det är riktigt mörkt trä, berätta vad det är för trä. jag skulle kunna tänka mig att det skulle kunna vara Camel Thorn wood från afrika.
Publicerat Mars 15, 201115 yr kan vara rosewood.ådrad jakaranda ? Jag har varit inne på samma spår som du Kimmo. Har ett liknande trästycke liggande hemma som jag fått tag på efter en gammal klockmakare. Ser exakt likadant ut och luktar som du säger Shamani mycket speciellt när man putsar det.
Publicerat Mars 15, 201115 yr Jag har varit inne på samma spår som du Kimmo. Har ett liknande trästycke liggande hemma som jag fått tag på efter en gammal klockmakare. Ser exakt likadant ut och luktar som du säger Shamani mycket speciellt när man putsar det. Nu blandar du nog ihop saker... jag har bara sagt att vi kan utesluta fur och björk... Lätt hänt.
Publicerat Mars 15, 201115 yr Nu blandar du nog ihop saker... jag har bara sagt att vi kan utesluta fur och björk... Lätt hänt. Ja, ja. fel person men rätt i sak... Förvirrat! har ju så jääävla mycket och tänka på. Det är därför jag har tid och sitta här och hänga på forum
Publicerat Mars 15, 201115 yr Ja, ja. fel person men rätt i sak... Förvirrat! har ju så jääävla mycket och tänka på. Det är därför jag har tid och sitta här och hänga på forum Alltid trevligt när någon skänker en en tanke.
Publicerat Mars 16, 201115 yr Tjenare Puukare . Kul å se dej här. Jag håller på Rio Jakaranda oxå. Seved
Publicerat Mars 16, 201115 yr Hej. Om det är rio jakaranda så var riktigt noga med att ha ett bra andnings skydd när du jobbar med det. Inte bra att inandas...
Publicerat Mars 16, 201115 yr Japp det är absolut bäst att ha andnings skydd till rio jakaranda. Här är en jag gjort av svartek och rio jakaranda. http://www.sevedsknivar.se/ImageViewer.ashx?id=16&size=2 Seved
Publicerat Mars 16, 201115 yr Författare Tack för tipsen, jo Kimmo viktigt att hålla nosen i skick. Seved man finns lite överallt ibland
Publicerat Mars 16, 201115 yr Japp det är absolut bäst att ha andnings skydd till rio jakaranda. Här är en jag gjort av svartek och rio jakaranda. http://www.sevedsknivar.se/ImageViewer.ashx?id=16&size=2 Seved Det var en läcker kniv och lika läcker slida! Varför är jag inte förvånad?
Publicerat Mars 16, 201115 yr Det var en läcker kniv och lika läcker slida! Varför är jag inte förvånad? Tackar, tackar . Ja den vart riktigt bra. Slidan tog ett tag å göra faktiskt. Det var den första jag gjorde sådant randigt mönster på. Det blev lite roligt tycker jag. Och skärningen blev rätt bra tycker jag. Det var länge sen jag gjorde. Det får jag nog göra snart igen. Ha ha frugan kom ut i köket o undrade va fn jag gjorde. Jag spelade headlesscross skivan, med Blacksabbath, he he ganska högt, o så satt jag djupt förskunken över slidan å skar. Seved
Publicerat Mars 16, 201115 yr Tackar, tackar . Ja den vart riktigt bra. Slidan tog ett tag å göra faktiskt. Det var den första jag gjorde sådant randigt mönster på. Det blev lite roligt tycker jag. Och skärningen blev rätt bra tycker jag. Det var länge sen jag gjorde. Det får jag nog göra snart igen. Ha ha frugan kom ut i köket o undrade va fn jag gjorde. Jag spelade headlesscross skivan, med Blacksabbath, he he ganska högt, o så satt jag djupt förskunken över slidan å skar. Seved Gick det åt mycket plaster?
Publicerat Mars 16, 201115 yr Gick det åt mycket plaster? Nej faktiskt inte då. Men idag hade jag behövt . Va fn jag skar mej på ryggen på ett blad jag slipade . Det trodde jag inte var möjligt. Men jag klarar det mesta. Seved
Publicerat Mars 16, 201115 yr Nej faktiskt inte då. Men idag hade jag behövt . Va fn jag skar mej på ryggen på ett blad jag slipade . Det trodde jag inte var möjligt. Men jag klarar det mesta. Seved Klant...
Publicerat Mars 16, 201115 yr Klant... He he ja så kan man ju oxå utryckka det . Händig man klarar sej själv. Seved
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.