Publicerat Maj 26, 201114 yr En fjoling till blev i diket igår vid 22. Polis, ambulans o bärgare va på plats när jag kom dit. Älgen va död. Va knepigt o få tag på markägare men det löste sig. 3:dje fjolingen sen i fredags. De rör på sig..
Publicerat Maj 26, 201114 yr En fjoling till blev i diket igår vid 22. Polis, ambulans o bärgare va på plats när jag kom dit. Älgen va död. Va knepigt o få tag på markägare men det löste sig. 3:dje fjolingen sen i fredags. De rör på sig.. Tycker det låter lite sent. Borde lugnat ned sig redan.
Publicerat Maj 26, 201114 yr Författare Jo de kan väl va sent så sett. Men innan i fredags så har det inte hänt nått på länge va jag vet. Alla 3 va kvigor eller fjolårskalv kanske det heter än. Jädrans pådrag igår iallafall med brankår, bärgare och polis på plats. Fick förutsättningen att älgen levde när jag åkte men den va stendöd o har nog dött ganska omgående. Litet h-vete o få tag på jakträttsinnehavaren inte min ordinarie sträcka, men efter att jag ringt fel 2 ggr till samma person.. iofs lät hon trevlig o hette Linda... men jag lovade iallafall o inte ringa det nummret mer Knackade sen på i ett hus efter ett tips o så löste det sig. Jag hade ju snyggkläder på (blev ju snabb utryckning) o ville inte riktigt reta upp frun med o komma hem med nerblodade byxor o nya jackan.. Lyckades ändå få ett hål i nya jeansen hur fan de nu gick till ?? Assisterade iallafall vid urtagningen men hade jag själv gjort knivjobbet så kunde jag nog varit hemma 30 minuter tidigare... Finns otroligt många sätt o ta ur en älg... Men bara det blir snyggt gjort så är ju alla sätt bra.
Publicerat Maj 27, 201114 yr Jädrans pådrag igår iallafall med brankår, bärgare och polis på plats. Fick förutsättningen att älgen levde när jag åkte men den va stendöd o har nog dött ganska omgående hur gick det för bilisten i bilen? kan gå illa i bland hoppas det gick bra !! assistera vid urtagning vilken lyx sånt brukar- man få göra själv. var det en person som såg en chans att lära sig ta ur en älg var det därför du assistera?
Publicerat Maj 27, 201114 yr Författare Jädrans pådrag igår iallafall med brankår, bärgare och polis på plats. Fick förutsättningen att älgen levde när jag åkte men den va stendöd o har nog dött ganska omgående hur gick det för bilisten i bilen? kan gå illa i bland hoppas det gick bra !! assistera vid urtagning vilken lyx sånt brukar- man få göra själv. var det en person som såg en chans att lära sig ta ur en älg var det därför du assistera? Va två pers i bilen o de hade tagit sig ur bilen själva. En klagade på smärta i en axel o nån hade fått glassplitter över sig. Givetvis rejät chockade. Men med andra ord så klarade de sig rätt bra. Jag assisterade (höll i ben o drog undan slag) för jag ville inte söla ner mig i mina nya "snyggkläder".... Gubben som va lite.. äldre tog god tid på sig om vi säger så. bra jobb givetvis men jag gör annorlunda. Han tog väck allt o skar upp hela halsen för att få ur mat o luftstrupe oxå. Jag lämnar mat(o luftstrupe kvar o skär av dem inne i kroppen. Eller så tar jag bara ur allt bakom mellangärdet o lämar lunga/hjärta kvar i älgen för att sen ta bort det i slakthuset. Ska man sälja djuret så ska röda organ va med då är det bra o ha en del kvar i då är det bara o ta levern o njurarna i en påse bredvid.. Jag tar gärna ur så sett fast min ena bror är överjävlig på den sysslan. De går asfort.. En gång i tiden tävlade vi i att ta ut... Tidtagning gällde o jag hade nog rekordet på rådjur på 56 sekunder. Då lämnades luft och matstrupe kvar men vid sotning spräcktes bäckenet. Fixar de nog inte idag men under 2 min ska nog gå.
Publicerat Maj 28, 201114 yr Författare Va två pers i bilen o de hade tagit sig ur bilen själva. En klagade på smärta i en axel o nån hade fått glassplitter över sig. Givetvis rejät chockade. Men med andra ord så klarade de sig rätt bra. Jag assisterade (höll i ben o drog undan slag) för jag ville inte söla ner mig i mina nya "snyggkläder".... Gubben som va lite.. äldre tog god tid på sig om vi säger så. bra jobb givetvis men jag gör annorlunda. Han tog väck allt o skar upp hela halsen för att få ur mat o luftstrupe oxå. Jag lämnar mat(o luftstrupe kvar o skär av dem inne i kroppen. Eller så tar jag bara ur allt bakom mellangärdet o lämar lunga/hjärta kvar i älgen för att sen ta bort det i slakthuset. Ska man sälja djuret så ska röda organ va med då är det bra o ha en del kvar i då är det bara o ta levern o njurarna i en påse bredvid.. Jag tar gärna ur så sett fast min ena bror är överjävlig på den sysslan. De går asfort.. En gång i tiden tävlade vi i att ta ut... Tidtagning gällde o jag hade nog rekordet på rådjur på 56 sekunder. Då lämnades luft och matstrupe kvar men vid sotning spräcktes bäckenet. Fixar de nog inte idag men under 2 min ska nog gå. Fan va jag skryter när de runnit ner nån wisky... Får nog skärpa till mig lite.
Publicerat Maj 28, 201114 yr Fan va jag skryter när de runnit ner nån wisky... Får nog skärpa till mig lite. Tycker inte det märktes någon skillnad...
Publicerat Maj 28, 201114 yr Tycker det låter lite sent. Borde lugnat ned sig redan. En liten tanke om detta. I det pågående älgprojektet i vår krets så tog de ju prov på alla hondjur som sköts under första älgjaktsveckan i fjol. Och då var de flesta i högbrunst. Vilket normalt brukar inträffa tidigare. Kan ju va detta som gör att det är senare i år. Ryktet säger att kalvarna fötts nån vecka senare i år också.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.