Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Olika påverkan vilken ras som är tik respektive hund?

Featured Replies

Publicerat

Om man blandar två olika raser kan man då se/märka någon skillnad mellan avkommorna beronde på vilken ras som var tik respektive hane?

Alltså ungefär som mula respektiv mulåsna, mulan blir större och har hästsvans, mulåsnan blir mindre och har åsnesvans. Mula = åsnehingst/häststo; mulåsna = åsnesto/hästhingst.

Publicerat
  • Författare

Läste på ett australiensisk "jaktsida" om grishundar. Bullterrier korsad med boxer får olika huvudform beroende på vilken som användes som tik. Om tiken var boxer och hanen bullterrier så fick korsningen ett huvud som var mer mot boxer hållet, mera tvärt och kvadratiskt. Var tiken bullterrier så blev huvudet på korsningen mera åt bullterrier hållet.

De korsningar jag oftast sett är halvstövare men vet inte om jag lagt märke på där om det spelar någon roll vilken som är hane respektive tik i korsningen (har väll oftast inte vetat det heller). Däremot så verkar alla halvstövare jag sett vara mer lik en stövare än en spets till utseendet. Kanske är stövarnas gener för utseende mer dominanta än spetsarnas.

Ni som jagat med gråwachtlar har ni sett olika typer av gråwachtlar eller ser de i stort sett ut likadana allihop?

Publicerat

Ni som jagat med gråwachtlar har ni sett olika typer av gråwachtlar eller ser de i stort sett ut likadana allihop?

Gråwachtlar, dvs ren gråhund och ren brun Wachtel, blir nästan alltid svarta med nåt vitt inslag. Dom får alltid (min erfarenhet) liggande öron då den genen tycks dominant. Svansarna kan emellertid variera, i samma kull han du hitta allt från wachtelsvans till riktig knorr. Det knepiga är att oavsett hur håriga föräldrarna är så tycks GW ofta få nästan stövarpäls, dvs varken wachtel eller gråhundspäls.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gäst
Svara på detta ämne ...

Användare som läser detta 0

  • Inga registrerade användare tittar på detta sida.

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.