Publicerat Augusti 15, 201114 yr precis som rubriken lyder. har skjutit ganska många rävar nu iår, kan man använda dom som "åtel" till annan räv? med päls och allt på eller måste man flå av dom innan ? tacksam för svar !
Publicerat Augusti 15, 201114 yr Typiskt sätt är det inte bra alls, räven kan ha trikiner och har du vildsvin på marken kan de/kommer de att äta av köttet på åteln och då riskera att smittas, så med detta sagt är det en bedömningsfråga från din sida, jagar du där det garanterat inte kommer att finnas vildsvin så är valet ditt. -Jag skulle inte ha gjort det. /Christian
Publicerat Augusti 15, 201114 yr Så här års vill de nog hällre ha färskt än åtel. Och att flå ökar åtkomligheten både för räv och annat. Tänk på att du kan sprida trikiner bara. /mvh.
Publicerat Augusti 15, 201114 yr Nu har alla redan nämnt det men för att förstärka det hela så kan vi väl alla vara överrens om att vi inte åtlar med trikinbärande djur eller slaktrester från dessa! Med det menar jag att vi inte tar ur vildsvin eller björn i skogen utan hanterar det som riskavfall och förstör det genom bränning eller motsvarande. Innan man har godkänt trikinprov så skall man vara försiktig med andra ord!
Publicerat Augusti 15, 201114 yr Iofs är risken minimal för vilsvinsförekomst i Boden, men det finns ju annat man kan åtla med. Twin
Publicerat Augusti 15, 201114 yr Författare vildsvinsfritt är det då garanterat, tänkte bara att man har ju hört att det finns vissa som snör räven på åteln, och funderade bara lite om det fungerar .
Publicerat Oktober 6, 201114 yr precis som rubriken lyder. har skjutit ganska många rävar nu iår, kan man använda dom som "åtel" till annan räv? med päls och allt på eller måste man flå av dom innan ? tacksam för svar ! Om du har tid och lust? Flå rävarna och släng upp skinnen i olika träd,våra fåglar tar mer än gärna hand om pälsen, och isolerar sina bon inför stundande vinter resten kan du gräva ner eller bränna upp. Mvh. Lena
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.