Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

kulor 9,3x62

Featured Replies

Publicerat

Hej har nu bombat bort nästan all oryx till 9,3an och tänker att man kanske ska prova nån annan sort som också funkar bar så kom med tips på en bra och billig kula

Tacksamm för snabbt svar Mvh HVA 1640

Publicerat

Lapua Mega?

Publicerat

Köpa färdigt eller ladda eget?

Publicerat
  • Författare

Upptag71 jo har funderat på omega kulan för har hört mycket bra om det till 6,5x55 och 30-06 men då till 9,3x62 har jag hört av några att dom inte tyckte det var önskad effekt

Sidelock ska använda mig utav hemladdat för det blir ju bra nå mycket billigare att ladda själv än att köpa över disk

och sen om ni kan tipsa om nån billig övnings kula skulle jag vara tacksam

Publicerat

Vad vill du ha för effekt? Hård klump som går rakt igenom eller en mjukare som saftar till det i maskinrummet?

Publicerat

Min erfarenhet är mer skada = mer död. :)

Det viktigaste här verkar vara prislappen och då har du redan hittat de bästa alternativen. Jag hade tagit Hornadyn om jag skulle välja från de tre.

Publicerat
  • Författare

okej men vilken av dom tre alternativen är mest vettig att köpa tror du?

Publicerat

Jag tror de är rätt lika effektmässigt, jag hade tagit Hornadyn pga (troligen) tajtare tillverkningstoleranser vilket ger bättre förutsättningar för precision.

Skulle jag själv ladda 9,3x62 hade jag provat Lapua Mega, Nosler Partition eller RWS Teilmantel. :)

Publicerat

Jag har en full ask Hdy Interlock 9,3 som du kan få köpa till bra pris (har själv ingen 'nietrea' längre) :)

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

  • 11 months later...
Publicerat

PRVI partizan är billig och bra om man inte vill ha bondat men vill man det så satsar jag på Nosler Accubond.

  • 2 weeks later...
Publicerat

Megan är bra

Publicerat

Megan är bra

Publicerat

Oj...dubbelpost...dom absolut snyggaste svamparna jag sett kommer från 15g oryx i 9.3

Publicerat
Oj...dubbelpost...dom absolut snyggaste svamparna jag sett kommer från 15g oryx i 9.3

Snygg, nja!

ytysa2eg.jpg

apygabud.jpg

Skickat från min ST17i via Tapatalk 2

  • 2 weeks later...
Publicerat

Hej

Har under ett antal år använt Nosler Accubond i både 9,3x62 samt till min dubbel 9,3x74 och jag vill påstå att dessa funkar väldigt väl. Oryx i all sin ära tycker jag välter väl ofta,vilket får till följd att utgången kan bli var som helst liksom

Detta troligen för att den blir förkort vid expationen, gäller både 18,5 samt 15 gram.

Sköt under period Naturalis, en bra kula som gör jobbet väl.

Men risken för omgivningen är väl stor iom att vi allt som oftast jagar i stenriket blekinge/småland.

Under 5 år så vill jag påstå att jag har 98% genomslag på allt vilt, stort som smått oavsett skottvinkel.

// B

Publicerat

Har ruskigt snygga svampar från Oryx 15g, men har nu gått över till Nosler Accubond som känns riktigt stabil. Har skjutit två älgar med den sistnämnda, ett lite stökigare skott där kulan fick visa vad den gick för, och ett rent lungskott bakom bogen som naturligtvis även hade fällt älgen om jag skjutit med en .222:a.

Men, kulan har levererat i båda fallen (även om jag sköt en råbock med ett skapligt bra skott, lite lågt kanske, som gick säkert 100 meter med den träffen).

  • 2 months later...
Publicerat

Edit

Publicerat

Edit

  • 2 weeks later...
Publicerat

Partizan prvi 18,5g till 9,3, 56,5grains laddning n203-B med magnumhatt i normahylsa Funkar klockrent för mej. 4:-/kulan på vildsvin.se. Sköt en gris med denna kombination igår kväll :)

  • 8 months later...
Publicerat

Jag lånar tråden lite om det går för sig...
 

Har skjutit 2 matgrisar med köpt Lapua Mega 18,5 grams (9,3x62). Båda med lungskott kulan har kommit ut under magen på båda men ingången sitter där den ska. Grisarna har gått ca 50 m båda gångerna och den sista hade ca 50cm  tarm hängande på utsidan. någon som har samma erfarenheter av just Mega kulan. Körde med oryx 15 grams innan och det hände aldrig. Anledningen till att jag bytte var en gåva på ca 70 skott. Kan det vara så att jag bara haft otur och att kulan vinklat lika....eller är detta ett vanligt fenomen??

Tacksam för alla svar...

Publicerat

Har råkat ut för liknande.

Har den laddad till min9,3x64

In i bogen i rak vinkel, ut genom ljumsken...

Har även haft andra oförklarliga vinklingar, har laddat upp 18,5 Oryx som jag ska testa istället

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gäst
Svara på detta ämne ...

Användare som läser detta 0

  • Inga registrerade användare tittar på detta sida.

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.