Publicerat December 5, 201114 yr Hej! alla eftersöksjägare:) Jag har varit intresserad av att gå en eftersökskurs i skåne och har lite fråger som jag vill ha lite klartäcken på Måste man ha en hund på kursen eller kan man gå själv och sen träna upp den om man inte har någon eftersökshund. (HAR BARA DRIVANDE HUND) Men hon söker mkt bra i spår. Vart finns det bra kurser i skåne? Har ni mer tips till mig som jag borde veta:) Tack på förhand:)
Publicerat Januari 18, 201214 yr www.Hundplugget.se Finns söder om hörby, Marie Strauss & Toni Jag går själv valpkursen med min Plott & vi har börjat spåra. (vi ska specialisera oss på eftersök) Både Marie & Toni själva är jägare, diplomerade hundinstruktörer & även själva är godkända av polisen för eftersök. Dom som är med har egna hundar med sig, men ring & hör med Marie el Toni ang din hund. Dom är inte helt omöjliga, sist var det med en dvärgpincher som spårade alldeles utmärkt.
Publicerat Januari 18, 201214 yr Jag såg i studiefrämjandets tidning att det i Hässleholm kommer hållas en eftersökskurs med start den 11/3. Kent Becker som håller i den.
Publicerat Januari 18, 201214 yr Finns även i Näsum som skall hålla bra klass. Funderar själv på att gå den med Vorsthen
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.