Publicerat Januari 23, 201214 yr De blev visst bom för undertecknad idag.. Fick igång 3 grisar och jag fick dem efter en halvtimmes stånd och gångstånd i pass på inslaget. Körde med öppna riktmedel idag.. men det fanns tydligen mer plats bredvid grisen som for över traktorvägen 50m bort.. Kollades upp noga men inget i löpan eller på skottplats. Kopplade jycken och ställde om skyttarna och tiken fick köra vidare och efter några km så kopplade jag henne på löpan efter två gisar. Åkte tillbaka och tog en annan löpa som ev skulle kunde va den jag sköt efter, den vinklade något från de andra. Man måste ju kolla upp allt. De gick ut två tillsammans som jag sköt på och längre bort en ensam, de gick sen ihop. Hon gick den löpan flera km men så kom den ihop med de andra två. Inget funnet som skulle tyda på träff i någon av löporna. Man kan ju va relativt säker med snön som ligger nu. Bli alltså "bom och potäter" ikväll då.. men som alltid.. Det är ju såsen som är godast. Förresten.. Varit på skjutbanan i eftermiddags o skickat iväg mycket plugg.. Första skotten tog 10cm högt, hm.. fixat det. Med kameran monterad så drar det en 4 cm snett upp åt höger på 80m. ingen katastrof. Skruvade lite så jag kan ha den monterad och av utan att det ställe till allt för mycket, några cm hit eller dit spelar ingen större roll för mig, jaktligt sett. Men T7 lampan monterad så blir det inget bra på 80-100m.. 10cm lågt och 4 åt höger... Vill inte ha klumpen monterad jämt så det får läggas på minnet att om det blir lång håll någon gång på eftersök så blir det till att hålla där djuret är som störst. Inget finlir alltså.. och kompensera, alltså hålla något högre... Sköt lite på 50m med den monterad och då spelar det ingen större roll. Mycket sällan mina skott nattetid på eftersök blir på längre håll än 50m. Nu ska jag fixa såsen till bommen
Publicerat Januari 23, 201214 yr Tycker nog du kan klara dig på bara bom på middagsbordet... Krasch, bom, klirr sa det i glashuset.
Publicerat Januari 23, 201214 yr Författare Antingen har jag lampan på eller eftersökslampan. Fästet sitter på pipan. Inget bra men svårt att få till någon annan lösning.
Publicerat Januari 23, 201214 yr Författare Tycker nog du kan klara dig på bara bom på middagsbordet... Krasch, bom, klirr sa det i glashuset. Jepp! både du o jag blir lika feta på det
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.