Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Den där jäv... sporren....

Featured Replies

Publicerat

Hmm har idag varit och vaccinerat min lilla Wachtelvalp. Som jag berättat tidigare så har han en extra sporre bak,han har alltså 3 sporrar sammanlagt bak. Den "extra" sporren slår emot det andra benet när han går. Ja ja tänkte jag,sporrarna är ju bara att ta bort.....Vetten sa idag att jag måste vänta till han är minst 1 år innan de kan ta bort sporrarna. Fy f... så klantigt av uppfödarna men framför allt av vetten som besiktigade dom. Han kommer ju säkerligen att lida av det i vinter..... Det är ju tydligen så att de kan klippa av sporrarna när valpen är ett par dagar gammal men det har man ju inte gjort!!!!Blääääääääääää!

Publicerat

Nuförtiden är det olagligt för uppfödaarna att klippa bort sporrarna. Vilken tur att mina tikar slutade att föda valpar med sporrar precis när den lagen trädde i kraft ::), så jag slipper att vara "olydig".

I alla fall så kan en vet ta bort sporrarna innan jycken är året. Om jag vore du så skulle jag gå till en annan vet omgående, och sedan skicka en räkning till uppfödaren, men det är ju jag det!

Publicerat

min laika hade sporrar dom tog vetrinären bort på honom då han var ca tre månader  ??? ??? 1 år  i kalix sa dom inte nåt om det åt mig det dom sa var att om det hunnit bildas brosk skulle det bli lite dyrare

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gäst
Svara på detta ämne ...

Användare som läser detta 0

  • Inga registrerade användare tittar på detta sida.

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.