Publicerat April 11, 201214 yr Har en i jakt laget som börjar komma till åren och mer eller mindre slutat jaga, han sitter med en Valmet 412 i sin garderob. Jag funderar ltie över om man skulle prata med honom om den är till salu, för om man skulle ha sig en kombi känns den som en vettig bössa!! Vad säger ni, har man behov av en kombi i garderoben och vad kan vara ett själigt pris, minns inte vilken kulpipa det är på den. Fast skulle gissa på en klass1, men den är mest använd för rådjursjakt hemma!! Vill ju inte bjuda ett för dåligt pris, men sen vill man ju alltid självklart ha saker så billigt som möjligt! HAr ju mer eller mindre vuxit upp i hans traktor så man vill ju inte göra bort sig!
Publicerat April 11, 201214 yr Jag har en Kombi en valmet 212 kaliber 12/222, använder den mest till fågeljakt och även rådjursjakt. Vad för jakt har du tänkt att använda den till? `Sen priser jag gav 6500 kr för min då fick jag en ny kikare med. kolla upp vad just den modellen du funderar på vad ligger beg priset på dom just nu hur ser skicket ut på den? Men jag tycker du ska slå till en kombi är en kombi.
Publicerat April 11, 201214 yr Inte till rådjursjakt med drivande hund, det är inte vad en kombi är till för. Men som ett generellt innehav om man smyg/vak och så kallat skrotjagar mycket där man tar väl avvägda kulskott och ett och annat hagelskott så är det rätt vapen. Inte för att någon bryr sig om vad jag anser men svenska jägare använder sina kombis till fel jaktformer och med en del "spännande" utfall. /C
Publicerat April 11, 201214 yr Klart du ska ha en kombi. Perfekt till rådjursjakt med drivande hund, bry dig inte om vad Christian säger För min jakt är en kombi perfekt, det är det vapnet som jag använder mest i skogen. Där jag jagade förut så var det vanligast att hunden tog upp hare, men jag vill ju ha en kula om det kom ett rådjur utanför hagelhåll. Där jag jagar oftast nu så är det rådjur som gäller men det kan komma en räv framför hunden så då är det aldrig fel med hagel. När jag jagar med en annan kompis så brukar det vara rådjur men blir det inget drev så smyger vi oss vidare till ett ställe där det finns lite toppfågel och försöker. Jag har även ett hagelpipset till min kombi. För där finns även ett område där vi inte släpper hunden och där försöker vi "trampa upp" fälthare. Och ett pipset vågar jag ha i bilen men inte bössa när jag är i skogen. Allt beror på vad du har för jakt.
Publicerat April 11, 201214 yr Valmet 412 är en rejäl konstruktion. Ofta skjuter kulpiporna med studsarprecision med ytterst liten/ingen värmestegring. Köpte just en dylik kombi (12/5,6x52R) med extra hagelpipset, toppskick med felfri/onött blånering. Gav 6500 kr. Den hade stått i skåp sedan -95, gentlemannen som ägde den hade slutat jaga. Många 412'or jag sett är dock ganska slitna till det yttre. Det är/var ju en bruksbössa som inte primärt köptes av folk som bara sitter inne och putsar på sina bössor, om du förstår vad jag menar Men det är en bössa som tål att slitas, funktionellt är de i stort sett outslitliga Sen kan du ju alltid råka snubbla över ett dubbelstudsarpipset i 9,3x74R...bara en sån sak! Sent from my HTC Desire S using Tapatalk 2
Publicerat Juni 8, 201213 yr jag kör bara med min kombi när jag jagar rådjur med min hund det är det! innan gick jag med hagel och jag jag missa många fina chanser på både räv och rådjur pga att dom kom på 40-60 m så därför köpte jag mig en kombi visseligen ingen valmet utan en classic och jag skjuter nästan bättre med den än med min studsare!
Publicerat Juni 8, 201213 yr För egen del är min kombi med extra hagelpipset det i särklass sämsta vapeninköp jag gjort. Dom gånger jag kunnat använda kulan är väldigt lätträknade, gillar inte att skjuta kula utan att ha koll på kulfång och det brukar det vara ont om på hagelpassen jag stått på. Bössan har nu stått i skåpet de senaste 2 säsongerna och lär inte luftas den kommande heller. Markus
Publicerat Juni 8, 201213 yr ne men de är ju en smak sak vad man vill ha med sig i skogen. men jag älskar kombin !
Publicerat Juni 9, 201213 yr På mina egna småmarker är det nästan uteslutande kombin jag jagar med. 7x57R i kulan. Aimpoint. Det är dock ett närstridsvapen. Även om kulpipan duger för långa håll, så är en Aimpoint inte att lita på när avståndet blir för stort. Rådjur släpper jag om dom är på ca 75 meters avstånd, älg har lite större träffyta och kan gott fällas på drygt 100 meter. Men då ska dom stå still. Problemet är att riktpunkten täcker en ganska stor del av målet. Sedan skulle det kännas trygt med ett snabt andra skott. Men men...
Publicerat Juni 9, 201213 yr Hm är det bara jag som varit med om att kombi ägare drar i väg fel pipa kan nog vara bra för sansade personer vig lugn pyrsh o vakjakt vid drev jakt är jag tveksam
Publicerat Juni 9, 201213 yr Har haft kombi sen jag började jaga ,, använder till all småvilts jakt hellst till hundjakten ska sägas- ser att dom flesta yngre här har slopat hagelbössan o använder kombin!
Publicerat Juni 9, 201213 yr Kombin är som jag upplever det en kompromiss. Varken klockren som studsare eller hagelvapen. Ofta kan precisionen på kulpipan inte riktigt jämföras med en studsare och kolven på de tyska men även hos flera andra tillverkare gynnar inte ett effektivt hagelskytte. Att den är att betrakta som ett enskottsvapen kan vara en nackdel men är man medveten om kombins egenskaper så kan det vara ett lämpligt vapen för vissa jaktformer. Jag bytte bort min merkel kombi i kaliber 12/308win mot en Sako 85 kaliber 6,5x55. Ett byte jag inte ångrar. 6,5an är i mina ögon minst lika mångsidig som kombin och dessutom skjuter den bra mycke bättre. Kanske kommer det att stå en kombi i mitt vapenskåp igen men då blir det en kaliber med randhylsa och förmodligen en klenare kaliber än .30.
Publicerat Juni 9, 201213 yr Själv andvänder jag kombin till rådjurs jakt med hunden och jag anser att det är alldeles utmärkt vapen till drevjakt. Skott tillfällena blir fler men man måste som vid all jakt andvända huvudet och välja när man skall skjuta.
Publicerat Juni 9, 201213 yr För några år sedan var det vanligt att jag var med på jakter där det blev blandat hare, räv och rådjur. Eller fågel på uppflog / hare osv. Då var kombin favorit vapen. Nu är blandningen oftare rå/ gris eller älg/ Björn ( även om jag aldrig varit med o skjutit Björn så har vi försökt) då passar dubbelstudsaren bättre. Visst man får räkna med att släppa en hare eller två. Och nog förstår både järpe och orre att man har fel bössa. Men det får man ta. dock helt klart att kombin är berättigad om man har den typen av jakt!
Publicerat Juni 9, 201213 yr Jag har min kombi om jag går med hunden efter småvilt eller då jag vakar räv. Skaffade den för rävjakten eftersom jag ofta har dåligt kulfång då jag jagar räv runt hönsgården och därför är det hagel som gäller 9/10 fall, dock kom några tillfällen där jag fick ligga och titta på en räv som jagade sork 60 m ifrån mig framför en kulle och var helt likgiltlig för muspipan, då skaffade jag kombi.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.