Publicerat Juni 9, 200619 yr 2006-06-08 12:37:00 Ingen jaktkortsavgift för unga jägare Den som är under 18 år behöver inget jaktkort och slipper betala avgiften för detsamma. Det beslutade regeringen den 8 juni. För att få en vapenlicens måste jägaren ha fyllt 18 år. För att jaga krävs dessutom jägarexamen. Men den som fyllt 15 år får bedriva så kallad uppsiktsjakt och låna vapen om långivaren har omedelbar uppsikt. Ungdomar mellan 15 och 18 kan också delta i drevjakt utan skjutvapen. Under säsongen 2005/2006 betalade 1800 personer under 18 år viltvårdsavgift. I sitt pressmeddelande anser regeringen att när unga under 18 deltar i jakt så sker detta i utbildningssyfte och ska då vara befriat från avgiften för jaktkortet. Inget jaktkort behövs. Varje år får cirka 200-300 ungdomar tillstånd att inneha skjutvapen trots att de inte fyllt 18, oftast beror detta på att de deltar i en yrkesutbildning inom jakt och viltvård. Dessa kommer inte att innefattas i undantaget från att betala avgiften för jaktkortet. Klokt tycker jag.
Publicerat Juni 9, 200619 yr Aha... Det är valår. Göran: -hörrö Ann-Christin, har vi någon billig gest vi kan göra för att låtsas som om vi inte har gjort annat än att jävlas med jägarna?
Publicerat Juni 10, 200619 yr Aha... Det är valår. Göran: -hörrö Ann-Christin, har vi någon billig gest vi kan göra för att låtsas som om vi inte har gjort annat än att jävlas med jägarna? Ja visst Göran! Vi kan ju t. ex. slopa jaktkortsavgiften för unga under valåret så får Du kanske några fler röster. Det är ju alltid något. ;D
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.